Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
12160
0
Żółwie – Opisy, Żółwie błotne

Graptemys pseudogeographica – żółw ostrogrzbiety

Graptemys pseudogeographica – żółw ostrogrzbiety

 

Nazewnictwo

Nazwa polska: Żółw ostrogrzbiety

Nazwa angielska: The false map turtle

Nazwa niemiecka: Die Falsche Landkarten-Höckerschildkröte, Die  Falsche Landkartenschildkröte

Systematyka

Domena: Eucaryota (Eucarya) – Jądrowe
Królestwo: Animalia – Zwierzęta
Podkrólestwo: Histozoa – Tkankowce
Typ: Chordata – Strunowce
Podtyp: Vertebrata – Kręgowce
Gromada: Reptilia – Gady
Podgromada: Anapsida – Anapsydy
Rząd: Testudines (Chelonia) – Żółwie
Podrząd: Cryptodira – Żółwie skrytoszyje
Nadrodzina: Testudinoidea – Żółwie lądowe
Rodzina: Emydidae – Żółwie błotne
Podrodzina: Deirochelyinae
Rodzaj: Graptemys
Gatunek: pseudogeographica – żółw ostrogrzbiety

Synonimy

Spotykany w literaturze jako żółw ostrogrzbiety lub obrazkowy.

Podgatunki

  • Graptemys pseudogeographica pseudogeographica (Gray 1831)
  • Graptemys pseudogeographica kohnii (BAUR 1890)

Długość życia

Zależy to od tego czy żółw jest bardzo aktywny, ale nie tylko, zależy to w dużej mierze od tego jakie warunki możemy stworzyć i jak będziemy się nim opiekować. Żółwie w niewoli przeważnie żyją od kilku dni do 60 lat na wolności nawet do 80-120 lub więcej. Pisząc kilka dni mam na myśli to, iż umieralność u młodych osobników jest bardzo duża najczęstszym powodem jest brak wiedzy o hodowli oraz zbyt późne zdiagnozowanie choroby często hodowcy bagatelizują różne dolegliwości albo są ich nie świadomi a nieswoje zachowanie żółwia nie zwraca ich uwagi.

Występowanie

Jest to często spotykany w Polsce żółw, występuje a Ameryce północnej, zamieszkuje gęsto zarośnięte rzeki i dorzecza Missisipi i Missouri w stanach Alabama, Dakota, Illinois, Indiana, Minnesota, Missisipi, Ohio, Wisconsin.

Biotop

Zamieszkuje również niekiedy jeziora, stawy i bagna, preferuje wody płynące o piaszczystym lub mulistym dnie. Zwykle wygrzewa się na brzegu lubi też wdrapywać się na różnego rodzaju korzenie i kamienie, świetnie nurkuje i pływa, woda jest jego domem zawsze gdy zostanie czymś spłoszony błyskawicznie do niej ucieka.

Wygląd

Żółw wodno-lądowy, bardzo charakterystyczny można go łatwo poznać po ostrych garbach na pancerzu, karapaks spadzisty o postrzępionych końcówkach. Skorupa jest u młodych osobników szara z czarnymi plamkami. W miarę jak żółw rośnie karapaks zmienia kolor na coraz ciemniejszy począwszy od koloru oliwkowego zakończywszy na ciemno brązowym. Oliwkowa lub jasno brązowa skóra jest naznaczona żółtymi pasami. Jest to żółw średniej wielkości niektóre osobniki przekraczają 30 cm. Samce dorastają do 12-15 cm. a samice trochę większe bo aż do 25-30 cm.

Łapy zakończone pięcioma pazurami idealnie przystosowanymi do pływania. Jest to żółw stosunkowo płaski w porównaniu do żółwi lądowych.

Aktywność

Aktywny w dzień, często i długo wygrzewa się na słońcu, na ogół mało ruchliwy. I tu przypomina mi się to co kiedyś powiedział mi mój znajomy ,,im żółw jest bardziej powolny i leniwy tym dłużej będzie żył”.

Ciekawostki

Żółw ostrogrzbiety podobnie jak i jego kuzyni: żółw czerwonolicy i żółw żółtolicy, wspaniale znosi polski klimat tak wiec sprzyja to w jego hodowli oczywiście z wyjątkiem zimy kiedy to temperatura spada niekiedy poniżej -20°C. Latem wskazane jest aby wypuszczać żółwia na spacery po podwórku czy też pozostawienie go w oczku wodnym. Bardzo ważną sprawą jest to by żółw miał dostęp do różnego rodzaju traw i uwaga oczko wodne jak i miejsce spacerów musi być dobrze ogrodzone no chyba, że cały czas będziemy gada pilnować, jest to bardzo ważne ponieważ jak już wcześniej wspomniałem ten gatunek wspaniale znosi nasz klimat (niestety tylko do zimy) tak wiec jeśli nam ucieknie to stwarza naturalne zagrożenie dla naszego ojczystego żółwia błotnego, chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Każde zwierze czy to z Afryki czy to z Azji wypuszczone na wolność w naszym ekosystemie już samą obecnością stwarza ogromne zagrożenie dla ojczystego gatunku, tak więc musimy się tego bardzo pilnować by tego typu incydenty jak najrzadziej miały miejsce.

Żywienie

Żółw ostrogrzbiety żywi się owadami wodnymi, ślimakami, kijankami, rakami, rybami, skorupiakami, i mięczakami. A także roślinami wodnym takimi jak strzałka wodna, lilia wodna, hiacynt, i rzęsa wodna.
Młode żółwie ostrogrzbiete są bardziej mięsożerne od starszych podaje się że na początku zjadają około 70% pokarmu pochodzenia zwierzęcego i tylko 30% pokarmu pochodzenia roślinnego. Wraz z wiekiem stosunek ten ulega zmianie i żółwie zjadają coraz więcej roślin i coraz mniej mięsa. Dorosłe żółwie wodne już nie polują na ryby tylko żywią się padliną i ślimakami, cały czas oczywiście jedzą rośliny. Część źródeł podaje że stosunek mięsa i roślin u dorosłego żółwia jest pół na pół, a część że roślin jest dużo więcej do 90%.
Aby zapewnić odpowiedni naturalny pokarm można założyć oddzielne akwarium. Hodować w nim pokarm dla żółwia kilka gatunków roślin wodnych: wgłębka, moczarka, anubias i inne, ryby: gupiki, a także ślimaki: świderki i zatoczki rogowe. Ostatnio stosuję wgłębkę wodną i jestem bardzo zadowolony. Jest to drobna roślinka pływająca zbijająca się w większe kępy. Zaletę rośliny jest to że żółw jej nie zniszczy rozszarpując przypadkowo łapami, czego nie zje to sobie spokojnie pływa w akwarium i rośnie dalej.
Poza żywym pokarmem dobre są też mrożonki. W sklepach zoologicznych swobodnie można dostać mrożoną stynkę (mała rybka) i krewetki. Są one mrożone w całości i po rozmrożeniu podaje się całe z wnętrznościami, które są źródłem wielu mikroelementów a także witamin (wątroba) oraz wapnia i potasu (szkielet). Rośliny też można zamrażać aby mieć co podawać w czasie okresu zimowego.
W żadnym wypadku nie należy bazować tylko na suszonym pokarmie. Trzeba postarać się o żywy pokarm i rośliny wodne. Można wypróbować mrożoną stynkę i krewetki.

Pokarmu należy podawać tyle aby cała dawka została zjedzona w około 5 minut i nic nie zostawało. Jeśli zostaje należy zmniejszyć dawkę. Jeżeli pokarmu zostało dużo z tego powodu że nie zasmakował żółwiowi to odłów resztę.

Sałata

Mimo że żółwie ją bardzo lubią to jest bezwartościowa niczym trociny a w przypadku stosowania monodiety wręcz zabójcza (patrz cytat poniżej), ma dużo szczawianów wiążących wapń, co szkodzi na układ kostny (krzywica) i nerki. Szkodliwa może być również dlatego że magazynuje w sobie szkodliwe substancje z powietrza i bywa pryskania. Dla urozmaicenia diety można podać sałatę, ale tak jak dziecku czekoladę – nie jako posiłek ale jako dodatek (deser) i to sporadycznie.

„Niestety nie tylko chodzi o zanieczyszczenia. Sałata zawiera w swoim składzie wiele kwasów organicznych (szczawiany itp.) które wiążą wapń w karmie powodując jego niewchłanianie z p. pokarmowego. Żółwie i inne roślinożerne gady (np. legwany zielone) jedząc sałatę, (szczególne jako monodieta) wcześniej czy później zapadają na hipokalcemię. U żółwi objawia się to przede wszystkim osłabieniem i stopniową utratą twardości pancerza (zaczyna się od plastronu) – SYNDROM MIĘKKIEGO PANCERZA – syndrom MBD.”

Jarek Zajączkowski DVM ” źródło: terrarium.pl

Mięso

„I jeszcze jedna ważna wskazówka. Niestety właściciele żółwi stale popełniają ten sam poważny błąd żywieniowy. Z jadłospisu żółwi nie zniknęło mięso, tzw. rąbanka! Zawiera ono tłuszcz, który żółwiom nie wychodzi na zdrowie. Nawet bardzo chude mięso ssaków nie jest dla żółwi pełnowartościowym pokarmem. ponadto jest on bardzo źle trawiony. Organizm żółwi ozdobnych nie jest przystosowany do trawienia mięsa ssaków. Ewentualnie w kuleczkach zrobionych ze skrobanego mięsa można podawać lekarstwa lub preparaty witaminowe ale tylko w takich przypadkach!”

Źródło: Żółwie ozdobne Fritz Frohlich cytat ze strony 38

Wołowina nie zawiera zbyt wiele witamin, wapnia też jest stosunkowo mało. Karmienie wyłącznie mięsem wołowym doprowadza do MBD – metabolic bone disease (taka choroba kości).

Z powodu złego żywienia wynikają wszelkie problemy zdrowotne naszych pupili. Wiem że w niektórych książkach powielane są informacje z innych książek napisanych ponad 10 lat temu. Proponowano tam menu oparte na podstawie tego co można było dostać w sklepach ale wtedy rynek był inny i dziś można swobodnie dostać rzeczy bardziej odpowiednie. Dodatkowo wiedza weterynaryjna na ten temat znacznie wzrosła i to co kiedyś wydawało się odpowiednie albo nieszkodliwe teraz jest wycofywane. Niestety raz wydrukowane fałszywe tezy bardzo ciężko jest obalić a kolejni autorzy powielają popełnione błędy.
Po co podaje się żółwiom wapno i witaminy? Aby uzupełnić niedobór tych składników w podawanym jałowym pokarmie. Ale zdecydowanie lepiej jest podawać właściwy pokarm, a nie jałowy. Przecież w naturze nikt im nie podaje leków. Naturalnym źródłem wapna dla żółwi jest szkielet ryby a nie kostki wapienne.
Lepiej stosować właściwą dietę i zero chemii niż karmić czym popadnie i leczyć. We wszystkich hodowlach dąży się do prowadzenia ich zgodnie z naturą, nikt nie próbuje poprawiać tego co wymyśliła natura (chyba że jest to niemożliwe do osiągnięcia w warunkach hodowlanych).

Dymorfizm płciowy

U młodych żółwi płeć jest nierozpoznawalna, długość pazurów czy ogona może być myląca. Dopiero z wiekiem cechy płciowe stają się wyraźnie widoczne. Przyjmuje się, że płeć można rozpoznać u 2-3 letnich żółwi. U samców tego gatunku dość charakterystyczne są długie pazury. Chodzi dokładnie o trzy środkowe pazury przednich łap, które są kilkakrotnie dłuższe od pozostałych dwóch pazurów. Drugą widoczną różnicą pomiędzy samcem i samicą jest ogon. Ogon samicy równomiernie zwęża się do tyłu jest prosty i smukły. Otwór kloaczny jest umiejscowiony w połowie długości ogona lub bliżej ciała żółwia. U samców ogon jest trochę dłuższy, gruby a dopiero na końcu się zwęża, otwór kloaczny znajduje się dalej od ciała, wyraźnie za połową długości ogona. Za kloaką ogon wyraźnie się zwęża. Trzecia chyba najbardziej widoczna różnica jest taka, że dorosłe samice są 1,5 razy większe od samców. Samce dojrzałość płciową osiągają w wieku około 5 lat przy długości karapaksu 7,5-10 cm, samice zaś około 8 roku życia przy wymiarach 18-20 cm.

Rozmnażanie

Gody rozpoczynają się wiosną w kwietniu i maju. Samice składają jaja w okresie od maja do lipca. W naturalnych warunkach proces składania jaj przebiega zwykle bardzo wczesnym rankiem a kończą wczesnym przedpołudniem. W sezonie samica składa od 8 do 22 jaj dwu lub trzykrotnie w ciągu trzech miesięcy. Młode klują się po 52-85 dniach, w zależności od temperatury otoczenia.

Dorosłe osobniki nie wymagają zimowania wystarczy im kilku tygodniowa separacja by zmotywować i stymulować je do rozrodu w warunkach terraryjnych.

Terrarium

Minimalna wielkość terrarium dla dorosłego osobnika to jak już wspomniałem 100x50x50 cm (szer. x wys. x gł). Jest to bardzo ważne by żółw miał jak najwięcej wolnego miejsca, po zakupie osprzętu może się okazać, że go brakuje.

Akwaterrarium powinno być w większym stopniu zapełnione wodą dodatkowo należy zamontować część lądową która stanowi 1/3 powierzchni akwarium. Optymalne wymiary terrarium na jednego dorosłego osobnika powinny wynosić 100x50x50 cm (szer. x wys. x gł). Przypominam, że są to wymiary minimalne należy przyjąć zasadę, że żadne akwaterrarium nie jest za duże na im większe sobie możemy pozwolić tym lepiej dla zwierzęcia nawet jeśli jest jeszcze małe, jest to bez różnicy. Należy też pamiętać iż cena akwarium i niezbędnego wyposażenia może kilkanaście razy przekroczyć wartość samego gada.

Część lądowa powinna zajmować 1/3 powierzchni wody można ją wykonać z kawałka drewna czy też z tworzywa sztucznego który winno się pokryć np. sztuczną trawą, kawałkiem maty antypoślizgowej czy też zgruszkować zapobiegniemy tym sposobem ślizgania się żółwia gdy będzie się próbował dostać na górę.

Temperatura

Pod lampą grzewczą powinna panować temperatura około 30°C zaś pozostałe oświetlenie powinny spełniać 2 świetlówki jedna UVB która emituje promienie słoneczne które stymulują wchłanianie witaminy D3, jest ona niezbędna do utrzymania twardości i wytrzymałości pancerza oraz kości. Warto wiec zbudować nadbudówkę nad akwarium. Po pierwsze zwiększymy obszar wodny a po drugie wszystko będzie się ładnie i estetycznie trzymało.

Wilgotność

Powinna się utrzymywać na poziomie około 70%. Do pomocy w utrzymywaniu wilgotność może nam pomóc higrometr.

Zimowanie

Sen zimowy nie jest konieczny, jeśli nie zamierzamy rozmnażać żółwi. Hibernujemy tylko osobniki w dobrej kondycji, odrobaczone. Przed hibernacją należy pamiętać o ograniczeniu stopniowym podawania pokarmu, na 7-10 dni przed zaprzestajemy karmienia w celu opróżnienia przewodu pokarmowego gada.

Żółwie zimujemy w zbiorniku z wodą, w temp. 3-5°C przez okres ok. 3-4 miesięcy, kontrolując stan zdrowia podopiecznych, temperaturę i czystość wody. Zwierzęta wybudzamy stopniowo podnosząc temperaturę i wydłużając dzień świetlny.

Uwagi

Gatunek wpisany na listę inwazyjnych gatunków obcych, więc hodowla jest zakazana!

Liczba wyświetleń: 12160

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu