Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
508
0
Rośliny – Opisy

Guzmania lingulata – guzmania języczkowata

Guzmania lingulata – guzmania języczkowata

Guzmania mozaikowata – Guzmania musaica
Guzmania mieszaniec – Guzmania hybrid
Guzmania pochodzi z lasów tropikalnych środkowej i południowej Ameryki. Tworzy bardzo dużą liczbę mieszańców, z których większość nie ma nawet nazwy. Roślina ta kwitnie w zimie. Kwiatostan składający się z jasnoszkarłatnych przykwiatków i żółtych oraz czerwonych kwiatków wyrasta w zimie i może utrzymywać się na roślinie nawet 6 miesięcy.
Nasłonecznienie
Latem należy trzymać daleko od bezpośredniego słońca, zimą natomiast w miejscu dobrze oświetlonym. Zbyt silne słońce sprawi, że czerwona barwa kwiatu wyblaknie.
Podlewanie
Należy podlewać wodą wolną od wapnia. Pozwólmy podłożu przeschnąć przed ponownym podlaniem. Gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni trzeba usunąć wodę z „kielicha”. W przeciwnym razie spowoduje to tzw. „zimne oparzenie” i na zewnątrz rośliny powstanie ślad poziomu wody. Także w czasie kwitnienia nie powinno być w nim wody (pochwa kwiatowa może zacząć gnić).
Wymaga dużej wilgotności. Należy zraszać roślinę w czasie wysokich temperatur i dbać o to by w „kielichu” była woda.
Temperatura latem
Temperatura nie może być niższa niż 15 stopni. Potrzebuje ciepła: około 21 stoni (chociaż może ona wzrosnąć ona nawet do 37).
Temperatura zimą
Minimalna temperatura zimą nie powinna być niższa niż 15 stopni (może być więcej).
Nawożenie
Co trzecie podlewanie nawozimy nawozem potasowym. Nie nawozimy poza okresem aktywnego wzrostu.
Przesadzanie
Przesadzamy do większej doniczki po obumarciu kwiatu. Najlepsze będzie podłoże z 1 części torfu, 1 części grubego piasku i 2 części próchniczej mieszanki liściowej.
Rozmnażanie
Rozmnażamy z odrośli ukazujących się po przekwitnięciu rośliny macierzystej. Nasiona wysiewamy na powierzchnię kompostu. Do wykiełkowania potrzebują 15 – 21 stopni i niebezpośredniego światła.
Uwagi
Guzmania kwitnie raz w trzyletnim cyklu życiowym. Po przekwitnięciu niektóre gatunki obumierają i trzeba je niestety wyrzucić.
Problemy
Na guzmanii mogą pojawić się ślimaki. Można usunąć je ręcznie lub zastosować przynętę na ślimaki. Temperatura poniżej 15 stopni może powodować gnicie korony. Tarczniki i maczliki mogące atakować dolne liście oraz system korzeniowy zwalczamy odpowiednim insekcydem systemicznym. Wysoka wilgotność i brak wentylacji ułatwia rozwój grzyba Botrytis. Spryskujemy roślinę fungicydem i poprawiamy warunki uprawy.
Stopień trudności uprawy
Jeśli poświęcimy jej trochę uwagi, nie będzie sprawiała nam większych problemów.
Wysokość
45 do 75 cm.
Szerokość
25 do 60 cm.

Liczba wyświetleń: 508

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu