Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
4716
3
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Harpegnathos venator

Harpegnathos venator – mrówka

Koniecznie zapoznaj się z ogólnym opisem rodzaju Harpegnathos spp.

Wygląd Harpegnathos venator jest praktycznie nie do pomylenia z innymi mrówkami. Posiadają długie, kosowate żuwaczki. Posiadają żądło w którym znajduje się jad. Oczy mają największą liczbę ommatidiów jakiejkolwiek badanej dotąd mrówki. Ich żuwaczki są niesamowicie szybkie, ale słabe. Są mrówkami dużymi. Płaty czołowe bardzo małe. Oczy znacznie powiększone, zajmujące prawie połowę małej głowy i położone w skrajnych przednio-bocznych rogach. Propodeum szerokie z profilowanymi spiralami. Przednia część głowy zaokrąglana i krótka, nie pionowa. Kolor zmienny, od pomarańczowego do czarnego.

Wygląd

  • Królowa – od 15 mm do 22 mm
  • Robotnice – od 14 mm do 20 mm

Królowa i robotnice wśród tego gatunku niewiele się od siebie różnią. Królowa jest nieco większa.

Specyfikacja Wielkość koloni dochodzi do kilkuset osobników. Robotnice w przypadku utraty królowej mogą przejąć funkcje rozrodcze. W nowo osieroconych koloniach, robotnice agresywnie konkurują, aby osiągnąć status reprodukcyjny. Harpegnathos wykazuje więc długoterminową stabilność życia kolonii, a w niektórych przypadkach nawet nieśmiertelność. Mrówki żyją bardzo krótko. Królowa dożywa do trzech lat. Nie stwierdzono emigracji kolonijnych. Budują dość skomplikowane gniazda, które skutecznie rozprowadzają nadmiar wody i pełnią funkcje obronne.
Żywienie Preferują owady szybkie i latające. Najchętniej jedzą świerszcze, muchy, komary. Przy podawaniu żywego pokarmu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mrówki mają tendencję do niewielkich skoków. Są to mrówki aktywne głównie wieczorem i w nocy.
Hibernacja Nie
Ochrona gatunkowa Nie

Liczba wyświetleń: 4716

3 przemyślenia na temat Harpegnathos venator

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu