Hemiplasta falcata – PSG 285
Hemiplasta falcata – PSG 285 (Redtenbacher, 1908) to gatunek, który pojawił się w hodowlach kilka lat temu, stosunkowo rzadki. Jest on łatwy w hodowli, nie sprawia większych problemów. Dymorfizm płciowy jest zaznaczony bardzo wyraźnie. Gatunek ten jest uskrzydlony, samce są dobrymi lotnikami, samice niestety nie – posiadają zbyt krótkie skrzydła plus do tego są zbyt ciężkie, produkując jaja.
Nazewnictwo
Nazwa polska: –
Występowanie
Sulawesi.
Wygląd
-
Samica
Samice dorastają do 8 cm, są dużo masywniejsze od samców. Samica w przeważającej części jest koloru zielonego, jedynie głowa stanowi wyraźny kontrast dla tułowia – jest koloru pomarańczowego. Odnóża fioletowe z czarnymi punktami na zgięciach. Czułki czarno-białe. Samica posiada skrzydła o lekko różowawym użyłkowaniu.
-
Samiec
Dorastają do 5,5 cm, drobniejsze od samic, bardzo ładnie ubarwione. Tułów i odnóża są niebieskawe, natomiast pokrywy skrzydłowe ciemniejsze z kontrastowymi, pomarańczowymi i żółtymi pasami wzdłuż nich.
-
Młode
Młode po wykluciu są naprawdę ładne. Mają od 1,5–2 cm długości. Tułów jest zielonkawy, natomiast odnóża oraz czułki i głowa czarno – białe (pasiaste).
-
Jaja
Wielkości ok. 1 cm, są zakopywane przez samicę w podłożu. Podłużne, gładkie, koloru brązowego. Przy większej wilgotności są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, więc należy się obchodzić z nimi w miarę możliwości jak najostrożniej.
Hodowla
-
Dorosłe owady
Hodowla imago jest bezproblemowa. Owady trzymamy w wilgotności 70-80% oraz w temperaturze oscylującej w granicach 22-26°C. Pamiętajmy, aby przy hodowli dorosłych owadów umieścić w terrarium pojemnik z 5-6cm warstwą podłoża, np. włókna kokosowego, torfu czy piasku, w którym samica będzie składać jaja.
-
Młode
Bardzo ruchliwe od razu po wykluciu, nie sprawiają problemów w hodowli. Stale wilgotne podłoże plus delikatne spryskiwanie terrarium codziennie wieczorem oraz temperatura pokojowa zapewnią odpowiednie warunki do ich hodowli.
-
Jaja
Inkubacja powinna przebiegać najlepiej na ręcznikach papierowych, włóknie kokosowym lub wermikulicie. Jaja wygrzebujemy z podłoża i przekładamy do docelowego inkubatora. Inkubacja jest bardzo krótka – w temperaturze pokojowej i w wilgotności 70-80% trwa ona 1-1,5 miesiąca.
Żywienie
Hemiplasta nie żywi się jeżyną jak wiele innych gatunków straszykowatych. Najlepszymi roślinami żywieniowymi dla tego gatunku są liście: dziurawca, eukaliptusa, dębu, buka. Można także próbować podawać liście dzikiej róży, maliny, poziomki, czy truskawki. Bez względu na to jaką opcję wybierzemy pamiętajmy, aby zbytnio nie urozmaicać diety. Pokarm musi pochodzić z pewnego źródła. Jego przygotowanie polega na opłukiwaniu go w zimnej, bieżącej wodzie.
Terrarium
Terrarium o wymiarach 20x20x30 cm [dł. x szer. x wys.] zapewni komfort 2-3 parom. Podłoże najlepiej wyłożyć ręcznikami papierowymi u młodszych stadiów. U imago mamy dwie opcje: pozostawić ręczniki papierowe i włożyć dodatkowo pojemnik z podłożem do składania jaj lub wyjąć ręczniki, a całe dno wysypać włóknem kokosowym lub torfem co dodatkowo będzie dużo ładniej się prezentować. Polecam jednak opcję pierwszą – ręczniki papierowe łatwo wymienić, a im mniej podłoża, tym szybciej znajdziemy jaja.
Rozmnażanie
Płciowe.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Maciej Zelek (Raist) na podstawie własnych i cudzych doświadczeń hodowlanych.
Liczba wyświetleń: 2760