Hesperiidae – karłątkowate
Karłątkowate (Hesperiidae Latreille 1802) – do tej pory opisano około 3500 gatunków. Najliczniej występują w rejonach tropikalnych. Charakterystyczna rodzina motyli wyróżniająca się od innych rodzin motyli dziennych. Głowa karłątków jest dość szeroka – najczęściej szersza niż tułów. Czułki są dość grube, krótkie zakończone buławką lub haczykiem Nasady czułków są mocno od siebie oddalone. Skrzydła w spoczynku najczęściej są złożone nad tułowiem. Karłątki nie szybują w locie. Latają szybko, charakterystycznym „furkoczącym” lotem. W Europie spotkamy przedstawicieli 45 gatunków, z czego w Polsce występuje 17.
Jaja są składane na roślinach pokarmowych gąsienic, najczęściej pojedynczo
Gąsienice prowadzą skryty tryb życia – żerują najczęściej w sprzędzonych liściach rośliny pokarmowej.
Ochrona. W obecnie obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Środowiska, żaden z krajowych karłątkowatych nie jest na liście zwierząt chronionych, choć kilka z nich (uwagi w opisach gatunków) zasługuje na ochronę.
- Powszelatek brunatek (Erynnis tages). Pospolity przedstawiciel rodziny. Spotykany w 2 pokoleniach w roku, od maja do sierpnia. Spotykany zarówno na otwartych przestrzeniach, jak i w lasach. Samica składa jaja pojedynczo. Gąsienice żerują na komonicy zwyczajnej i cieciorce pstrej, z liści połączonych przędzą tworzą sobie schronienie. Przepoczwarcza się w tym schronieniu.
- Warcabnik ślazowiec (Carcharodus alceae). Często spotykany na suchych terenach. Dwa pokolenia w roku, od początku maja do września. Gąsienice żerują na różnych roślinach z rodziny malwowatych (robią schronienie ze zwiniętego i płączonego przędzą liścia. Przepoczwarcza się w liściu. Zdarza się, że poczwarka wypada ze zwiniętego liścia i leży na ziemi. Zimuje poczwarka.
- Warcabnik szantawiec (Carcharodus floccifera). Rzadki gatunek, spotykany w kilku izolowanych populacjach. Spotykany jest na śródleśnych polanach. Jedno pokolenie w roku (czerwiec – lipiec). Gąsienice żerują na czyśccu leśnym i bukwicy zwyczajnej.
- Powszelatek sertor (Spialia sertorius). Bardzo rzadki gatunek, spotykany na murawach kserotermicznych, preferuje podłoże wapienne. Wyłącznie w górach. Dwa pokolenia w roku od połowy maja do sierpnia. Gąsienice żerują na krwiściągu mniejszym.
- Powszelatek chabrowiec (Pyrgus carthami). Największy polski powszelatek (do 36 mm rozpiętości skrzydeł). Jedno pokolenie w roku (czerwiec – lipiec). Występuje na terenach piaszczystych (suche łąki, kserotermy). Gąsienice żerują na pięciorniku (prawdopodobnie piaskowym). Podobnie jak inne gąsienice powszelatków żeruje w schronieniu ze sprzędzonych liści. Zimuje gąsienica.
- Powszelatek malwowiec (Pyrgus malvae). Występuje w całej Polsce. Wiosenny motyl spotykany od początku maja do czerwca na skraje lasów, śródleśnych drogach i polanach. Gąsienice żerują na kilku gatunkach pięciornika.
- Powszelatek sierpikowiec (Pyrgus serratulae). Rzadki i lokalny, w Polsce występuje na kilku izolowanych stanowiskach. Jedno pokolenie (maj – czerwiec) w roku. Spotykany na suchych , otwartych przestrzeniach, gąsienice żerują na kilku gatunkach pięciornika. Zimuje gąsienica.
- Powszelatek armorykański (Pyrgus armoricanus). Bardzo rzadki, spotykany tylko w kilku miejscach na wschodzie Polski. Dwa pokolenia w roku, pojawiają się od czerwca na skrajach lasów, polanach, przytorzach. Gąsienice żerują na pięciornikach.
- Powszelatek alweus (Pyrgus alveus). Spotykany niezbyt często na terenie całego kraju (w ostatnich latach nie potwierdzono jego obecności na Pomorzu Zachodnim). Motyle s spotykane (od lipca do sierpnia w jednym pokioleniu) zarówno na suchych stanowiskach jak i na bardziej wilgotnych. Gąsienice żerują na pięciornikach.
- Rojnik morfeusz (Heteropterus morpheus). Główne obszary występowania w Polsce to zachód i wschód kraju z „łącznikiem” w centrum kraju. Jedno pokolenie w roku (czerwiec – sierpień) jest spotykane na podmokłych łąkach, turzycowiskach i torfowiskach. Gąsienice żerują np. na trzcinie pospolitej i trzęślicy modrej.
- Kosternik palemon (Carterocephalus palaemon). Występowanie w Polsce to południe i centrum. Jedno pokolenie w roku (maj – czerwiec). Spotykany w lasach (śródleśne łąki, przesieki, drogi). Gąsienice żerują na kilku gatunkach traw (szerokolistnych). Ukrywają się w rurce utworzonej z liścia, na którym żeruje. Częsty.
- Kosternik leśniak (Carterocephalus silvicola). Bionomia i środowisko podobne do poprzedniego gatunku. Obszar występowania – podobny do kosternika palemona, przesunięty bardziej na północ (ale nie występuje w górach: na wschód od Tatr). Okres pojawu: (również w jednym pokoleniu w roku): od maja do czerwca.
- Karłątek ryska (Thymelicus lineola). Pospolity gatunek karłątka – występuje w całej Polsce. Spotykany od końca czerwca do sierpnia na ugorach, otwartych polanach, przytorzach, itp. Gąsienice żerują na trawach.
- Karłątek leśny (Thymelicus sylvestris). Bardzo podobny i równie pospolity jak poprzedni gatunk. Lata w tych samych środowiskach i tym samym czasie. Te dwa gatunki mozna odróżnić od siebie po kolorze spodu buławek czułków.
- Karłątek akteon (Thymelicus acteon). Spotykany w południowej Polsce. Pojawia się od lipca do sierpnia na suchych terenach (ugory, kserotermiczne murawy, nieczynne kamieniołomy, żwirownie, itp.). Gąsienice żerują na różnych gatunkach traw.
- Karłątek klinek (Hesperia comma). Pospolity w całej Polsce. Pojawia się od lipca do sierpnia. Preferuje tereny suche i otwarte (podobnie jak karłątek akteon). Jedno pokolenie w roku. Gąsienice żerują na wielu gatunkach traw.
- Karłątek kniejnik (Ochlodes sylvanus). Pospolity, występuje w całej Polsce w okresie od maja do lipca (jedno pokolenie w roku). Spotykany w różnych środowiskach – tak suchych, jak i wilgotnych. Najłatwiej jest go spotkać na lekko wilgotnych śródleśnych łąkach. Gąsienice żerują na różnych gatunkach traw.
Jakub Liberski
Literatura
BUSZKO J. „Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce 1986-1995” Toruń 1997.
BUSZKO J., MASŁOWSKI J. „Atlas motyli Polski. Część I. Motyle dzienne (Rhopalocera)” Warszawa 1993.
BUSZKO J., MASŁOWSKI J. „Motyle dzienne Polski. Lepidoptera: Hesperioidea, Papilionoidea” Nowy Sącz 2008.
HEINTZE J. „Motyle Polski. Atlas. Część pierwsza” Warszawa 1978.
LAFRANCHIS T. „Motyle dzienne. Przewodnik terenowy i klucz do oznaczania” Warszawa 2007.
REICHHOLF J. „Obserwujemy motyle. jak – gdzie – kiedy?” Warszawa 1993.
TOLMAN T., LEWINGTON R. „Przewodnik. Motyle Polski i Europy” Dąbrowa Górnicza 2007.
Liczba wyświetleń: 2082