Heteropteryx dilatata – straszyk olbrzymi
Nazewnictwo
Nazwa polska: Straszyk olbrzymi
Nazwa angielska: Malaysian jungle nymph, Malayan jungle nymph, jungle nymph
Nazwa niemiecka: Die Malaiische Riesengespenstschrecke
Synonimy
Heteropteryx castelnaudi, Phasma (Eurycantha) graciosa, Heteropteryx hopei, Heteropteryx rollandi.
Długość życia
Z reguły samce żyją po wylince imaginalnej około 6-10 miesięcy, a samice 12-18 miesięcy. Nie jest to jednak regułą. Samice z jednej z moich populacji żyły ponad 2 lata jako imago, więc nie ma zasadniczej długości życia tych straszyków. W odpowiednich warunkach mogą żyć bardzo długo i cieszyć oko hodowcy. To jak długo owad będzie żył zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od ilości i jakości pożywienia, a także warunków w terrarium. Odpowiednia temperatura i wilgotność sprzyjają odpowiedniemu rozwojowi i wydłużają życie owada. Równie ważny jest dostęp do wody, gdyż straszyki te dość często piją wodę, która jest im niezbędna.
Wygląd
Samice dorastają do około 15 cm, a samce do 9 cm długości ciała. Samica jest koloru jasnozielonego, od spodu zieleń ta jest ciemniejsza. Zielony kolor pojawia się przeważnie po 5 wylince, występują także osobniki żółte lub z brązowymi plamami. Głowa jak i całe ciało, również po stronie brzusznej pokryte są symetrycznie rozłożonymi wzdłuż osi ciała małymi kolcami koloru od zielonego, poprzez czarny, aż do czerwonego. Barwy te są zależne od środowiska w jakim żyją straszyki. Odwłok jest silnie rozszerzony i kończy się dużym rostrum. Samica jest uskrzydlona, lecz nie potrafi latać. Pierwsza para skrzydeł jest zielona i błoniasta, pokrywa jedną trzecią część odwłoka, natomiast druga para jest różowa i przezroczysta. Ostatnia para nóg wyposażona jest w ostre krawędzie służące do obrony. Czułki długie w czarne paski przy końcach. Oczy żółto-czarne. Samiec jest brązowo-czerwony, nawet czarnawy z różnymi odcieniami tych kolorów, pokryty jest także białymi plamami. Całe ciało wyposażone jest w małe kolce. Przedostatni segment jest biały. Skrzydła pokrywają cały odwłok. Pierwsza para jest brązowawa z białymi plamami, podobna do kory, zewnętrzny brzeg skrzydeł pokrywają białe i czarne paski. Wszystkie te plamy tworzą charakterystyczny, symetryczny wzorek. Druga para skrzydeł jest purpurowa z czarnym żyłkowaniem. Samiec jest zdolny do lotu. Czułka są długie i paskowane. Jaja mają około 7 mm, są beczułkowatego kształtu. Są brązowego koloru, posiadają charakterystyczny 4-ramienny wzorek na jednym boku. Jeden koniec jaja jest spłaszczony i tworzy wieczko o czarnej obwódce.
Występowanie
Występuje w zachodniej części Malezji.
Aktywność
Wykazują największą aktywność w nocy, kiedy to wychodzą na żer. Penetrują terraria również w dzień, jednak zasadniczo ten czas spędzają w stanie katalepsji.
Biotop
Gęste, wilgotne malezyjskie lasy.
Cechy szczególne
Niewątpliwe urzekają swoją barwą, a zarazem wielkością. Zaniepokojone potrafią wydawać szeleszczące dźwięki pocierając pokrywami skrzydeł, a także boleśnie ścisnąć kolczastymi odnóżami. Jest to bardzo ciężki straszyk, samice mogą ważyć nawet 70g! U tego gatunku dość często występuje gynadomorfizm. Jest to jeden z rarytasów w hodowlach. Owad ten jest bardzo specyficzny, posiada bardzo charakterstyczny wygląd, który powala hodowców na kolana. Przy okazji jest dość trudny w hodowli, co czyni go mimo wszystko bardzo pożądanym gatunkiem. Obie płci tego gatunku są bardzo zróżnicowane pod względem morfologicznym, samice są wielkie i zielone, natomiast samce smuklejsze, brązowe, wyposażone w skrzydła.
Terrarium
Powinno być dość duże ze względu na rozmiary owadów. Dno należy wysypać kilkucentymetrową wilgotną warstwą torfu, gdyż samice składają w nim jaja i utrzymuje on odpowiednią wilgotność. Terrarium powinno być wilgotne, dlatego należy spryskiwać je ciepłą wodą, co najmniej raz dziennie. Ważna jest dobra wentylacja. Nie można również zapomnieć o wymianie liści stanowiących pożywienie na świeże. Ściany można wyłożyć korą lub siatką dla ułatwienia im wędrówek. Umieszczenie kawałków kory i gałęzi w środku sprzyja owadom, ponieważ lubią się po nich wspinać, a także służą za kryjówki. Ze względu na rozmiary straszyków, terrarium powinno być przestronne i obfitować w gałęzie i kryjówki.
Wielkość terrarium
Wymiary 30/30/30 cm dla dorosłego osobnika. Oczywiście nie jest to regułą. Przy większej ilości owadów proporcjonalnie większe. Wiadome jest, iż w większym terrarium będą się czuły lepiej. Przy czym największym wymiarem powinna być wysokość terrarium, ze względu na rozmiary owadów, a także na prawidłowe linienie.
Oświetlenie
Cykl 12 godzinny, wystarczy światło dziennie. Nie jest konieczne używanie jakichkolwiek świetlówek, czy innego rodzaju źródeł światła. Ważne natomiast jest zachowanie cyklu dnia i nocy celem umożliwienia owadom żerowania.
Temperatura
Powinna być rzędu 25-28°C. Wysokość temperatury zasadniczo wpływa na szybkość rozwoju oraz długość życia. Im temperatura jest wyższa, oczywiście w optymalnych granicach, tym owady szybciej rosną, ale również żyją krócej.
Wilgotność
Powinna utrzymywać się na poziomie około 60-80%. Owady te dużo piją, dlatego niezbędne jest codzienne spryskiwanie zbiornika ciepłą wodą. Wysoki poziom wilgotności umożliwia również przechodzenie wylinek. Owady te są dość duże i masywne, w suchym środowisku nie radzą sobie ze zrzucaniem starego naskórka.
Żywienie
Najchętniej spożywana jest jeżyna, malina, ognik szkarłatny, głóg, bluszcz, róża, rododendron. Pożywienia w terrarium powinno być zawsze pod dostatkiem, ponieważ te wielkie straszyki jedzą dużo. Należy również pamiętać o wymianie suchych czy spleśniałych resztek pokarmu, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla owadów.
Dymorfizm płciowy
Samce są mniejsze i wyglądają inaczej niż samice. W odróżnieniu od zielonych samic są brązowe, mają dobrze wykształcone oraz zdolne do lotu skrzydła. Samca można odróżnić już u nimf, gdyż jego przedostatni segment jest cały biały, po trzeciej wylince u samicy widoczne jest pokładełko.
Rozmnażanie
Rozmnażają się płciowo i partenogenetycznie. Samica składa około 100 siedmiomilimetrowych jaj, beczułkowatego kształtu w podłoże składające się z wilgotnego torfu, lub rozrzuca je po terrarium. Jajeczka są szarawe z czarnym wzorkiem. Młode wylęgają się po około 12 miesiącach w temp. 22-27°C i ok. 80% wilgotności. W okresie inkubacji trzeba pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w inkubatorze, należy spryskiwać regularnie jajeczka. Zaniedbane, przesuszone, czy zalane wodą jajka mają nikłe szanse na wyklucie, dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie warunków w inkubatorze. Rozwój owadów trwa nawet do 1 roku. Młode po wykluciu mierzą 2,5-3 cm i są koloru szaro-brązowego z białymi nalotami na segmentach odwłoka, które pojawiają się po 2 wylince. Nimfy przypominają kawałek kory.
Uwagi
Potrafią boleśnie ukłuć. Inkubacja jaj może trwać nawet kilka lat. Jest to jeszcze nieczęsto spotykany owad w naszych hodowlach. Jednak poznanie jego wymagań i odpowiednia opieka pozwolą na zmianę tego stanu, ponieważ jest o co dbać.
Opracowanie
Opracował Łukasz Czok 'psg2500′ na podstawie własnych doświadczeń.
Liczba wyświetleń: 25804