Hodowla drzewołazów (Dendrobatidae)
Drzewołazy zawsze były i będą obiektem pożądania wielu terrarystów. Są wręcz idealnymi zwierzętami do terrarium, jednak ich hodowla wymaga systematyczności i staranności ze strony hodowcy. Są to zwierzęta czasochłonne i wrażliwe na zmiany – nie do przyjęcia są wahania temperatur czy wilgotności. Łatwiej kupić drzewołaza niż go sprzedać. Dlatego nie są one odpowiednie dla dzieci czy osób, które nie mają czasu się nimi zajmować.
Hodowla płazów z rodziny Dendrobatidae nie jest łatwa, jednak osoba systematyczna spokojnie sobie z nią poradzi. Każdy drzewołaz ma swoje odmienne upodobania, więc zanim kupimy sobie żabę trzeba wyszukać dokładnych informacji na temat danego gatunku. Poniżej znajdziecie parę ogólników – jeśli będziecie ich przestrzegać, Wasze drzewołazy powinny spokojnie u Was przeżyć :)
Temperatura
Drzewołazy pochodzą z gorących i parnych lasów tropikalnych porastających centralną i południową Amerykę. Zależnie od terenu występowania, niektóre gatunki lubią mieć cieplej, jednak standardowa temperatura to 25°C w dzień i 20°C w nocy.
Wilgotność
To jeden z kluczowych czynników w hodowli drzewołazów. Wszystkie potrzebują wilgotności powyżej 80%. Moim zdaniem najlepiej utrzymywać wilgotność 90% w dzień, a w nocy, jeżeli to możliwe, zwiększać ją do jak najwyższego poziomu.
Żywienie
Głównym źródłem pokarmu są muszki owocówki, jednak mają one to do siebie, że z czasem może zdarzyć się iż będziemy spędzać z nimi więcej czasu niż z żabami. Dobrym źródłem pokarmu są drobne pająki, „plankton łąkowy”, skoczogonki, itp. Dorosłym można próbować podawać mrówki – ich główny pokarm w naturze, jednak w terrarium są one rzadko przyjmowane. Pokarm należy koniecznie co 2-3 dni posypywać witaminami i preparatami mineralnymi, inaczej u drzewołazów może wystąpić krzywica, paraliż czy inne groźne choroby.
Oświetlenie
Konieczne, jeśli myślimy o żywych roślinach w terrarium. Stosujemy świetlówki, ponieważ żarówki wysuszają i ocieplają powietrze. Nie wolno stawiać terrarium w pełnym słońcu – żaby się „ugotują”.
Dendrobatidae
Liczba wyświetleń: 21520
do uzupełnienia