Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
1044
0
Skorpiony – Opisy

Iomachus politus

Iomachus politus

Iomachus politus jest skorpionem z rodziny Hemiscorpiidae. Jest spokojny i posiada stosunkowo słaby jad. Iomachus politus to niewielki, gdyż dorastający do około 6 cm wraz ze szczypcami i ogonem skorpion o czarnym ubarwieniu, z ciemnobrązowymi odnóżami. Jest to skorpion łatwo adaptujący środowisko w terrarium, jak i hodowlę. Ciąża trwa dość długo, bo często ponad 12 miesięcy. U dorosłych osobników występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Szczypce u samca są dłuższe i szczuplejsze niż u samicy. U podrostków różnica ta nie jest aż tak postrzegalna.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Tanzanian Long-Claw Scorpion

 

Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Hemiscorpiidae
Rodzaj: Iomachus
Gatunek: Iomachus politus (Pocock, 1896)

 

 

Warunki hodowli

Wilgotność 70-85%
Temperatura w dzień 26-28°C
Temperatura w nocy 20-22°C
Terrarium 20x20x20 cm

Występowanie

Iomachus politus występuje w Afryce. Znajdziemy go na obszarze Etiopii, Kenii, Mozambiku i Tanzanii.

Biotop

Skorpion ten, zresztą jak inne gatunki z tego rodzaju występuje w wilgotnych lasach tropikalnych i na dużych obszarach porośniętych trawą. Iomachus politus jest bardzo powszechny we wschodniej części Afryki. Kryjówki znajduje nawet pod kamieniami rozrzuconymi w pobliżu ulic.

Jadowitość

Jad Iomachusa politusa jest słaby i porównywalny do jadu osy lub pszczoły. Zdrowa osoba nie powinna mieć jakichkolwiek objawów. W przypadku dzieci i osób starszych lub chorych należy zachować ostrożność, mieć pod ręką wapno i telefon do lekarza. Jak dotąd nie zanotowano żadnego, powtarzam żadnego ukąszenia śmiertelnego tego skorpiona.

Terrarium

Jako, że jest to stosunkowo nieduży skorpion, wystarczy mu terrarium o powierzchni 20×20 cm. Dla pary powinno być ono odpowiednio większe, na przykład 25×30 cm. Wysokość nie ma tu większego znaczenia, gdyż skorpion nie jest agresywny ani mocno jadowity. Optymalną wysokością będzie 20-25cm. Nasz podopieczny będzie mógł się spinać, a my będziemy mogli wygodnie operować w terrarium pęsetą.

Iomachus politus zamieszkuje wilgotne lasy tropikalne, jako podłoża użyjemy dobrze trzymającego wilgoć włókna kokosowego lub torfu. Za kryjówkę posłuży nam może kawałek kokosa lub doniczki. Jako element dekoracyjny możemy zastosować roślinność naturalną, jak i sztuczną. Kolejnym elementem wystroju terrarium są różnego rodzaju korzenie, po których nasz skorpion będzie mógł się wspinać. W terrarium utrzymujemy wysoką wilgotność, a także musimy dobrze zabezpieczyć wszelkie rzeczy, które znajdują się w terrarium, aby nie dopuścić do ich pleśnienia. Na tylnej ściance możemy wykonać tło. Oprócz zastosowań praktycznych podnosi ono również estetykę terrarium, upodabniając się przykładowo do pni drzew w środowisku naturalnym. Nieodzownym elementem w naszym terrarium będzie płytka miseczka z wodą, która podniesie wilgotność w terrarium i zapewni skorpionowi stały dostęp do wody.

Temperatura

 Jeżeli chodzi o temperaturę to w nocy wystarczą mu 20-22°C, a w dzień możemy go dogrzewać żarówką 15 lub 25W w zależności od temperatury jaką chcemy osiągnąć oraz od temperatury otoczenia. W dzień optymalna temperatura powinna wynosić 26-28°C. Lepiej, żeby skorpiony miały troszkę chłodniej, niż mielibyśmy je przegrzać i przesuszyć. Poza tym w niższej temperaturze ich tempo metabolizmu zmniejszy się, przez co będą żyły dłużej.

Wilgotność

Skorpion lubiący wilgoć, dlatego należy utrzymywać ją na poziomie 70-85%. Uzyskamy ten efekt stosując miseczkę z wodą oraz kilkukrotne w tygodniu zroszenie całego terrarium.

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni.

Dymorfizm płciowy

 

Rozmnażanie

 

Uwagi

Iomachus politus jest skorpionem polecanym dla początkujących hodowców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi fascynującymi stworzeniami. Jest tolerancyjny, mało wymagający, słabo jadowity i ma niewielkie rozmiary, co wiąże się z niedużym terrarium. Szczególnie zwraca się uwagę na jego piękny, lśniący kolor.

 

Opracowanie i źródła informacji

Dominik Wysocki oraz BooYaKa, na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych na stronie:

 

  • www.ub.ntnu.no/scorpion-files

Liczba wyświetleń: 1044

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu