Jak kupić zdrowe zwierzę?
Od kilku lat obserwuję wzrastające zainteresowanie urządzaniem w domowych warunkach „małego zoo”. Jak grzyby po deszczu pojawiają się większe i mniejsze sklepy zoologiczne, które w swoich ofertach poza klatkami, akwariami, rozmaitymi akcesoriami pielęgnacyjno-hodowlanymi zamieszczają również żywe stworzenia. Kolorowe i egzotyczne ptaki, groźne i wzbudzające respekt gady czy puszyste „przytulanki”: króliczki miniaturowe, świnki morskie, koszatniczki nie zalicza się już do nieosiągalnych „rarytasów”.
Jednak co zrobić, aby po podjęciu decyzji o zakupie być naprawdę zadowolonym. Jak pozyskać zdrowego, cieszącego oczy i duszę nowego członka rodziny? I w końcu jak nie stracić czasem dość sporej sumy pieniędzy?
Wbrew pozorom zakup zdrowego zwierzęcia nie jest taki prosty
1. Przed zakupem należy jak najwięcej dowiedzieć się o wybranym zwierzęciu. Poznać jego wymagania środowiskowe, żywieniowe.
2. Nie wybierać zwierzątka na „łapu capu”. Czasem warto odwiedzić sklep kilka razy, obserwując zachowanie „wybrańca” Ocenić jego kondycję, sposób poruszania, zainteresowanie otoczeniem i karmą. Warto porozmawiać na ten temat z obsługą sklepu.
3. Zwierzęta powinny pochodzić z „dobrego domu” – w tym przypadku z „dobrego sklepu”. Jak go rozpoznać?
a). Zwierzęta otrzymują zróżnicowaną, dostosowaną do wymagań gatunkowych, świeżą karmę,
b). Klatki są dobrze oświetlone, odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne. W terrariach umieszczone są termometry.
c). Woda w poidłach i basenach kąpielowych jest zawsze świeża i czysta.
d). Odchody (wylinki) są regularnie usuwane,
e). Zwierzęta, a w szczególności ptaki są wesołe, aktywne, chętne go zabawy, ufne w stosunku do człowieka, dobrze odżywione i wybarwione.
f). Sklep zna i korzysta z pomocy lekarza weterynarii, którego może polecić lub zachęca do skontaktowania się z nim telefonicznie
g). Obsługa lub właściciel sklepu zna pochodzenie swoich zwierząt. Posiada odpowiednie dokumenty rejestrowe, zaświadczające o pochodzeniu zwierząt szczególnie gatunków objętych międzynarodową ochroną gatunkową CITES
h). Z chwilą, gdy zdecydujesz się na kupno, sprzedawca poleca, byś jednocześnie nabył podręcznik traktujący o opiece nad wybranym gatunkiem zwierzęcia, zdrowe jedzenia, dodatkowe wyposażenie i terrarium najlepsze na jakie cię stać. Obsługa tłumaczy, jak ważne są parametry środowiska oraz dołącza spis żywności, którą zwierzak otrzymywał do tej pory. Zadadzą ci oni wiele pytań i nawet odradzą kupno, jeśli okaże się, że nie będziesz mógł należycie zadbać o zwierzaka lub dyskretnie zasugerują ci kupno innego, mniej kłopotliwego gatunku, bardziej odpowiedniego do twojego domu, doświadczenia czy stylu życia.
Lek. wet. Jarosław Zajączkowski
Liczba wyświetleń: 8844
Do uzupełnienia