Lista jaszczurek dla początkujących
Terrarystyka jest takim hobby, w którym zarówno wiedza jak i doświadczenie są bardzo ważne. Brak jednego, albo drugiego często może zaważyć na zdrowiu bądź życiu jaszczurki. Każdy, nawet najbardziej oczytany początkujący terrarysta, może popełnić błędy. Dlatego też rozpoczynając przygodę z hodowlą jaszczurek, należy wybrać odpowiedni, mało wrażliwy na przypadkowe uchybienia gatunek. Jaszczurki wrażliwe i delikatne, często tych błędów po prostu „nie wybaczają”…
Na początek warto wybrać gatunek łatwy w hodowli, łatwo dostępny (dzięki czemu łatwo uzyskać porady) i osiągający niezbyt duże rozmiary (mniejsze koszta, mniej wymaganego miejsca):
Anolis carolinensis (Anolis czerwonogardły, zielony)
Anolis sagrei (Anolis brązowy)
Chalcides ocellatus (Ostajnica nakrapiana)
Coleonyx elegans i Coleonyx mitratus
Cordylus tropidosternum
Cosymbotus craspedotus (Gekon tajski domowy)
Cosymbotus platyurus
Eublepharis macularius (Gekon lamparci)
Hemidactylus frenatus (Gekon domowy)
Hemidactylus turcius (Gekon turecki)
Hemitheconyx caudicinctus (Gekon gruboogonowy)
Lepidodactylus lugubris (Gekon płaczący)
Pachydactylus bibroni (Gekon leśny)
Podarcis muralis (Murówka zwyczajna)
Podarcis sicula (Murówka sycylijska)
Tarentola annularis
Tarentola delalandii
Tarentola mauritanica (Gekon murowy)
Czy nieco większe, również nie sprawiające dużych problemów jaszczurki:
Anolis equestris (Anolis kubański)
Eumeces schneideri (Scynk berberyjski) (choć trudny do rozmnożenia)
Gekko gecko (Gekon toke)
Pogona vitticeps (Agama brodata)
Dobrym wyborem na pierwszą jaszczurkę będą: Eublepharis macularius (Gekon lamparci) i Pogona vitticeps (Agama brodata) – gatunki od wielu pokoleń rozmnażane w niewoli (także w Polsce). Obydwie jaszczurki charakteryzują się stosunkowo szybkim przywykaniem do obecności człowieka i łatwo jest uzyskać od nich potomstwo (nawet początkujący przy odrobinie starań mogą tego dokonać). W przypadku gatunków dziennych jakim jest Pogona vitticeps (Agama brodata), w terrarium koniecznie trzeba zamontować świetlówkę emitującą promieniowanie UVB. W przypadku gatunków nocnych, a takim jest wcześniej wspomniany Eublepharis macularius (Gekon lamparci) z reguły nie jest to konieczne. Nie wolno zapominać o regularnym podawaniu witamin i wapnia (szczególne znaczenie ma to w przypadku osobników młodych). Obydwa wymienione wyżej gatunki łatwo jest dostać w Polsce. Można je zakupić w sklepach internetowych oraz u prywatnych hodowców.
Liczba wyświetleń: 53414
Podział na strony