Jaszczurki

Jaszczurki (Lacertilia dawniej Sauria) → grupa gadów (Reptilia) stanowiąca podrząd w obrębie gadów łuskonośnych (Squamata). Wg klasycznego podziału wydziela się z tej grupy węże (Serpentes), a czasem także amfisbeny (Amphisbaenia), które mają stanowić dwa dodatkowe podrzędy łuskonośnych. Tak definiowane jaszczurki nie są jednak grupą monofiletyczną, a parafiletyczną, dlatego że zarówno amfisbeny, a zwłaszcza węże są silnie wyspecjalizowanymi jaszczurkami. Więcej o jaszczurkach.

Gonocephalus spp. – drakuny, kątogłówki, agamy kątogłowe, agamy leśne

Rodzaj Gonocephalus obejmuje kilkanaście gatunków, głównie nadrzewnych agam zasiedlających tropikalne rejony Azji Południowo-Wschodniej. Nazwa naukowa – kątogłowce pochodzi od charakterystycznej budowy czaszki tych jaszczurek. Potocznie nazywa się je kątogłówkami, agamami lub smokami kątogłowymi lub drakunami (spolszczona wersja nazwy pochodzącej z…






Popularne gatunki






Jaszczurki - wiadomości



10 kwietnia 2015 / Jaszczurki

Nowy gatunek warana!

Żyjemy w dobie odkryć nowych gatunków, które najczęściej opisuje się głównie na podstawie badań molekularnych. W tym kontekście, opis nowego gatunku sporej wielkości jaszczurki na podstawie morfologii musi budzić ciekawość.
Czytaj więcej
24 marca 2008 / Jaszczurki

Dymorfizm płciowy anolisów

Badania naukowców z Uniwersytetu hawajskiego sugerują, że zwiększanie się różnic morfologicznych obu płci anolisów zamieszkujących Antyle Wielkie są związane z różnorodnością środowiska, w którym jaszczurki te występują.
Czytaj więcej
14 maja 2007 / Jaszczurki

Lek ze śliny jadowitej jaszczurki

Nowy lek w Wielkiej Brytani leczący niektóre dolegliwości związane z cukrzycą wliczając to chorobę serca został wyrobiony ze śliny jadowitej jaszczurki. Lek odkryty przez naukowców pomaga przy chorobie serca, niewydolności nerek, oraz przy ślepocie u pacjentów chorych na cukrzycę. Lek został wprowadzony w Wielkiej Brytani pod nazwą Byetta.
Czytaj więcej
4 stycznia 2007 / Jaszczurki

Partenogeneza u waranów z Komodo

Być może samice Warana z wysp Komodo (Varanus komodoensis) ułożą sobie dalej życie bez samców. Czyżby nowy ruch feministyczny ? Otóż nie, samice tego gatunku podobnie jak samice Lepidodactylus lugubris mogą składać jaja niezapłodnione przez samca, z których lęgną się ich małe klony.
Czytaj więcej
27 stycznia 2003 / Jaszczurki, Węże

To nie koniec czasu odkryć!

Okazuje się, że koniec wieku XX i początek XXI to czas odkrywania nowych gatunków gadów. Wynika to z ludzkiej ekspansji na nieznane, naturalne tereny. Także badania genetyczne, morfologiczne, czy ekologiczne pozwalają wyodrębnić nowe gatunki z tych znanych już nauce.
Czytaj więcej
23 listopada 2001 / Jaszczurki, Krokodyle, Węże, Żółwie

Raport z USA (2001)

W 2001 roku amerykańska organizacja The Humane Society of the US (HSUS) opublikowała 150 stronicowy raport o handlu gadami na terenach USA. Treść jest alarmująca i szokująca. Pokrótce przedstawię wybrane fakty.
Czytaj więcej
1 4 5 6

Nowe opisy - jaszczurki


  • Varanus exanthematicus – waran stepowy, waran pustynny*

    Varanus exanthematicus – waran stepowy, waran pustynny*

    To najpopularniejszy (bo najtańszy) od lat gatunek warana trzymany w warunkach niewoli  - dziesiątki tysięcy malutkich waranów trafia co roku do handlu.
  • Uromastyx thomasi – biczogon omański*

    Uromastyx thomasi – biczogon omański*

    Uromastyx thomasi (Parker, 1930) to niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli swojego rodzaju ze względu na nietypowy wygląd. Dorasta do 26 cm długości.
  • Crotaphytus collaris – obrożniak zwyczajny, legwan obrożny*

    Crotaphytus collaris – obrożniak zwyczajny, legwan obrożny*

    Obrożniak zwyczajny (Crotaphytus collaris) został opisany w 1823 roku przez Say, jest to najczęściej spotykany w hodowlach gatunek z rodziny Crotaphytidae. Gatunek stosunkowo łatwy w hodowli, aktywny, łatwo oswajalny i niewymagający zbyt dużego terrarium.

Aktualizowane artykuły