Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
593
0
Rhipsalidopsis (Hatiora) gaertneri - kaktus wielkanocny Rośliny – Opisy

Rhipsalidopsis (Hatiora) gaertneri – kaktus wielkanocny

Rhipsalidopsis (Hatiora) gaertneri – kaktus wielkanocny

Jest to kaktus epifityczny. Oznacza to, że w naturze rośnie on na drzewach. Nie posiada kolców, a jedynie włoski. Składa się z niewielkich członów, przez które zupełnie nie przypomina znanych nam kaktusów. Pięknie kwitnie wiosną, w okresie Wielkanocy (stąd nazwa).
Nasłonecznienie
Wymaga jasnego, ale rozproszonego światła. Bezpośrednie słońce spowoduje zaczerwienienia a potem oparzenia.
Podlewanie
Powinien mieć zawsze lekko wilgotne (ale nie mokre) podłoże. W okresie wzrostu nie powinniśmy dopuścić do jego całkowitego wyschnięcia.
Wilgotność otoczenia
Roślina lubi spryskiwanie.
Temperatura latem
Około 20 stopni
Temperatura zimą
Od grudnia do lutego temperatura powinna wynosić około 10 – 12 stopni.
Nawożenie
W okresie wzrostu zasilamy go co dwa tygodnie nawozem do kaktusów.
Przesadzanie
Ponieważ jest epifitem dobrze rośnie przez długi czas w tym samym pojemniku. Przesadzamy go wiosną, przed zawiązaniem pąków do mieszanki uniwersalnej ziemi do kwiatów, grubego piasku i torfu w stosunku 2 : 1 : 1.
Rozmnażanie
Odcinamy od rośliny fragment pędu, podsuszamy przez kilka dni i wsadzamy do wilgotnego podłoża. Rośliny bardzo łatwo się przyjmują.
Kwitnienie
Promieniste kwiaty w kolorach różowym, czerwonym lub pomarańczowym wyrastają wiosną i utrzymują się na roślinie około 2 tygodnie. Po zakwitnięciu nie powinniśmy przekręcać rośliny, gdyż może ona zrzucić kwiaty.
Uwagi
Roślina lubi spędzać lato na dworze w osłoniętym od słońca miejscu.
Problemy
Jedynym problemem jest czasem odróżnienie tej rośliny od kaktusa bożonarodzeniowego, czyli szlumbergery (Schlumbergera). Okres kwitnienia bywa zwodny, gdyż moja hatiora kwitnie czasem późną jesienią. Jej kwiaty są jednak promieniste (wyglądają tak, jak powinien wyglądać kwiatek), natomiast szlumbergey mają bardziej złożoną budowę i sprawiają wrażenie „wywiniętych”. Jeśli rośliny akurat nie kwitną to możemy rozróżnić je po członach pędów: hatiora ma jasnozielone i lekko karbowane, natomiast u szlumbergi są one ciemnozielone i ostro powcinane („w ząbki”).
Stopień trudności uprawy
Jest to roślina łatwa w hodowli.
Wysokość
45 centymetrów.
Szerokość
60 centymetrów.

Liczba wyświetleń: 593

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu