Nazwa botaniczna: Kalanchoe
Rodzina: Gruboszowate (Crassullaceae)
Wielkość: Zależnie od gatunku, średnio rocznie roślina przyrasta o 10 cm.
Wygląd: Kalanchoe jest krzewem dorastającym do kilkudziesięciu centymetrów, posiada grube, mięsiste liście, lekko ząbkowane na brzegach. Kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany kwitną tylko po specjalnym zabiegu przeprowadzonym wiosną, dlatego też w terrariach rzadko będą ukazywać swoje kwiaty, główną ozdobą będą liście.
Gatunki/odmiany:
- Kalanchoe blossfeldiana – Kalanchoe Blossfelda, jest najpopularniejszym przedstawicielem tego rodzaju, osiąga około 30 cm, jego kwiaty zebrane są w okazałe baldachy na szczytach pędów mają przeróżne kolory najczęściej jest to różowy (odmiana 'Calypso’), żółty (odmiana 'Fortyniner’), pomarańczowy (odmiana 'Nugget’) i czerwony (odmiana 'Bali’ lub karłowata forma z czerwonymi kwiatami 'Mini’) oraz różne ich odcienie, kwiatostan utrzymuje się bardzo długo, nawet i pół roku! Rośnie bardzo szybko, mogąc już po 2 latach osiągnąć maksymalne rozmiary. Nazwa gatunkowa pochodzi od poczdamskiego handlarza nasionami – Blossfelda.
- Kalanchoe manginii, jest zupełnie innym gatunkiem, niewielką, płożącą się roślinką, mającą luźne wiechy różowawych kwiatów, nadaje się ona do umieszczenia na jakiejś półce w górnych partiach terrarium gdzie jej pędy będą swobodnie zwisać. Jest pewnego rodzaju osobliwością botaniczną, gdyż nowe pąki kwiatowe zawiązują się na istniejącym już kwiatostanie.
- Kalanchoe daigremontiana – żyworódka pierzasta, jest to kolejna osobowość w botanice, gdyż na jej ząbkowanych brzegach liści wiosną wyrastają młode nowe roślinki, są to tzw. Rozmóżki. Ma szaro-zielone, trójkątne liście a wczesną wiosną ukazują się małe, fioletowe kwiatostany.
Występowanie: Madagaskar i pobliskie wyspy (Komory, Seszele, Mauritius, Réunion)
Informacje dodatkowe: Roślinę tę odkrył Francuz – Prrier de la Bâthe i przywiózł do Paryża, gdzie po raz pierwszy zakwitła w 1920 roku, trudna do wymówienia nazwa Kalanchoe ma najprawdopodobniej chiński rodowód.
Zastosowanie: Kalanchoe nadaje się do terrarium tropikalnego jak i stepowego, tyle że w obu przypadkach utrzymujemy taką samą wilgotność gleby. Ze względu na swój krzewiasty pokrój dobrze służy zarówno jako schronienie (np. dla gekonów), miejsce do ogrzewania się (anolisy, modliszki), spania (rzekotki) jak i jako jadłodajnia (patyczakowate – z reguły liści Kalanchoe patyczakowate nie tolerują, jedzą je w ostateczności).
Stanowisko: Jasne bądź pół cieniste. Najlepszym rozwiązaniem przy lampce lub świetlówce (odległość to minimum 20 cm).
Hodowla: Roślina ciepłolubna, temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. W ciągu lata podlewamy z umiarem,po uprzednim przeschnięciu powierzchni ziemi. W zimie prawie nie podlewamy. Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) wymaga więcej wilgoci,także w zimie (nadaje się do terrarium wilgotnego). Od wiosny do późnego lata nawozimy co dwa tygodnie. W razie potrzeby przesadzamy wiosną do ziemi standardowej.
Zagrożenia: Po kwitnieniu wyrastają tylko drobne liście – wymaga przesadzenia.
Rozmnażanie: Z sadzonek wierzchołkowych lub liściowych (przed posadzeniem trzeba osuszyć powierzchnię cięcia) albo z nasion (kiełkują przy świetle). W przypadku gatunków żyworodnych oddzielamy rozmnóżki i sadzimy je w podłożu z dodatkiem piasku.
Opracowanie i źródła informacji
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
- H.Heitz i A.Kogel „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”
Liczba wyświetleń: 4381