Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1989
0
Płazy – Opisy, Płazy bezogonowe – opisy

Kassina maculata – afrykańska żaba biegająca*

 

Podziękowania za współpracę dla serwisu uPanaRopucha.pl

Kassina maculata – afrykańska żaba biegająca*

Z uwagi na niezgodność „towaru z opisem” jakiej doświadczyłem w przypadku tych żab, w artykule pojawią się głównie moje obserwacje, nie zaś informacje znalezione w Internecie, które prawdopodobnie są błędne. Kassina maculata to żaba średniej wielkości, osiągająca 6,5-8,5 cm (zazwyczaj nie osiągają 8,5cm) , przy czym samce są prawdopodobnie większe i masywniejsze – jest to sprzeczne z informacją, jakoby samice były większe, tak jednak było w moim przypadku, gdzie wszystkie trzy samice, jakie miałem (samców posiadałem zaś piętnaście) były raczej drobne i nieduże, samce zaś wielkie i tłuste. Kassina maculata jest raczej odporną żabą, jednak z uwagi na pochodzenie z odłowu niemal wszystkich osobników (znanych jest mi około 5 przypadków rozmnożenia w niewoli, w tym własny) może być zarażona pasożytami. Z uwagi na towarzyskość tej żaby, polecam trzymać razem co najmniej 3 osobniki (tak, jak w przypadku kumaków, które samotnie i w parach osowieją).

Nazewnictwo

Język angielski: Red-legged running frog

Język polski: Afrykańska żaba biegająca, czerwononoga afrykańska żaba biegająca (* nazwy błędne, gdyż trój i czteroczłonowe).

Synonimy

  1. Phlyctimantis maculatus (według nowszych źródeł, jest to poprawna nazwa gatunkowa, jako, że K. maculata nie zalicza się już do rodzaju Kassina, gdyż genetycznie bliżej jej do członków rodzaju Phlyctimantis). W artykule użyłem starej nazwy, z uwagi na tę przyjętą w literaturze.
  2. Hylambates maculatus

Występowanie

Kassina maculata zamieszkuje Kenię, Mozambik, RPA, Suazi, Tanzanię i Zimbabwe.

Terrarium

Z uwagi na swoje rozmiary oraz aktywny, nocny tryb życia, Kassiny potrzebują terrarium, w którym mogą wygodnie się przemieszczać. Dla 6 osobników, minimalnej wielkości zbiornik to 40x40x50 cm (ważny jest także górny wymiar, jako iż są to żaby nadrzewne). Kassiny dobrze znoszą wysokie zagęszczenie. W zbiorniku powinny znaleźć się podłoże np. ziemia z torfem, w którym żaba będzie mogła się zakopać, a także takie, że w razie jego połknięcia z pokarmem „przejdzie” przez żabę bez szkody, korzenie/rośliny po których żaby będą mogły się wspinać oraz kryjówki (może to być po prostu gęsta roślinność). Jak w przypadku wszystkich płazów, trzeba zadbać o to, aby w zbiorniku nie było szorstkich ani ostrych elementów. Zbiornik z wodą jest zbędny, żaby w okresie suchym wręcz nie powinny mieć do niego dostępu, natomiast  w sezonie mokrym przenosi się je do komory deszczowej.

Żywienie

Kassiny posiadają całkiem duże pyski i chętnie przyjmują pokarm w postaci świerszczy i karaczanów. Z uwagi na typowe dla płazów niedobory, warto  posypywać pokarm witaminami – ja stosuję witaminę A repashy i dendrocare, które sprawdza się ponoć nawet przy bardzo dużych żabach. Osobno podajemy wapń.

Biotop

Przez około 2-3 miesiące w roku, żaby powinny mieć porę suchą. W tym czasie wilgotność może spokojnie spaść do około 50-60%, zaś same żaby powinny zapaść w estywację bądź znacząco ograniczyć swoją aktywność. Po porze suchej, żaby przekładamy do komory deszczowej w celu uzyskania przychówku lub spryskujemy intensywnie, w przypadku, gdy rozmnażaniem nie jesteśmy zainteresowani.

Dymorfizm płciowy

Płeć Kassin łatwo rozpoznać po gardłach – samce mają na nich widoczne pofałdowania – rezonatory, które mogą nadąć, aby wydać dźwięk. Samice ich nie posiadają.

Długość życia

Ponad 8 lat.

Wilgotność

50-60% w sezonie suchym, 100% w sezonie mokrym, 70-80% przez resztę czasu.

Temperatura

W dzień 20-28°C z nocnym, wyraźnym spadkiem o nawet 5-6 stopni (jest to ważne zwłaszcza podczas sezonu rozrodczego).

Rozmnażanie

W niewoli jest ono ponoć bardzo trudne, chociaż moje stado rozmnażało się bez problemów już dwukrotnie. W celu rozmnożenia, trzeba „przesuszyć” dorosłe, porządnie wykarmione żaby przez około 2-3 miesiące a następnie umieścić je w komorze deszczowej. Samce zaczną intensywnie nawoływać, jednak na skrzek możemy poczekać nawet 3 miesiące. Ważne są także nocne spadki temperatur (w tym celu zostawiamy na noc otwarte okno w pokoju z żabami). W moim przypadku, 8 samców i 2 samice zostały umieszczone w komorze deszczowej w styczniu 2016. W kwietniu złożyły skrzek, niestety, niezapłodniony. Drugi przypadek miał miejsce w październiku 2017 roku, gdzie 9 samców i samica zostały umieszczone w komorze deszczowej, a skrzek pojawił się po niespełna dwóch tygodniach. Tym razem wykluło się około 5 kijanek, z czego przetrwała jedna (gdy piszę ten artykuł, ma ona około 6 cm długości, jest początek kwietnia 2018 roku).

Odchowywanie kijanek

Kijanki Kassina maculata rozwijają się od 6 do 24 miesięcy, czyli bardzo długo jak na płazy. Kijanki Kassin są roślinożerne i chętnie zjadają liście dębowe, które poprawiają także parametry wody. W odchowie kijanki stosuję karmę repashy super green, która karmiłem kijanki drzewołazów Epipedobates anthonyi za radą znajomego, który hoduje zarówno Kassiny jak i drzewołazy, prawdopodobnie nada się dowolny, roślinny pokarm dla ryb, z dobrze zbilansowanym składem.

 

Opracowanie

Opracował Marcin Poznański

Źródła

  1. https://www.inaturalist.org/taxa/555181-Phlyctimantis-maculatus
  2. http://research.amnh.org/vz/herpetology/amphibia/Amphibia/Anura/Hyperoliidae/Phlyctimantis/Phlyctimantis-maculatus
  3. https://www.calacademy.org/sites/default/files/assets/docs/pdf/bittner_noelle_ppt07.pdf

 

Liczba wyświetleń: 1989

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu