Kokon → zewnętrzna osłona jaj zwierząt z różnych jednostek systematycznych (robaków, pierścienic, mięczaków i stawonogów) zbudowana z różnych wydzielin ciała. Kokon jest wytwarzany przez zapłodnioną samicę, w formie jednolitej, skórzastej powłoki, izolującej jajo od otoczenia, chroniącej przed niesprzyjającymi warunkami środowiska, drapieżnikami i rozwojem grzybów. Zawiera substancje odżywcze dla wylęgającego się zwierzęcia. u wielu owadów poczwarki zarówno wolne, jak i zamknięte, chronią się w oprzędach, zwanych kokonami, produkowanych przez gruczoły larwalne, uchodzące na wardze dolnej. Po zakończeniu się przebudowy organizmu poczwarki, następuje ostatnie linienie i z linki wydostaje się postać dojrzała.
Kokony jajowe z włókien są typowe dla pająków. Samica pająka przy pomocy kądziołków przędnych buduje ze splątanych nici osłonkę i składa do jej wnętrza jaja. Po tej czynności całość oplątuje dodatkowymi nićmi i przymocowuje nowymi nićmi w miejscu osłoniętym od deszczu (np. pod liściem) lub zabiera ze sobą na grzbiecie i pilnuje. W tym pierwszym przypadku można mówić o umieszczeniu kokonu w oprzędzie.
Kokony pełnią rolę maskującą i ochronną. W ziemi, stanowi przestrzeń izolującą od wilgoci, a tym samym zapobiega zagrzybieniu jaja.
Źródło:
- Jura Cz.: Bezkręgowce; Warszawa 1997.
Liczba wyświetleń: 948