Vertebrata – kręgowce
Kręgowce (Vertebrata, od łac. vertebra – kręg) → podtyp strunowców, stanowią najlepiej uorganizowaną grupę zwierząt (obejmuje ok. 40,000 gatunków zwierząt).
Wyróżnia się następujące gromady
- Kręgouste
- Ryby
- Płazy (Amphibia)
- Gady (Reptilia)
- Ptaki
- Ssaki (Mammalia)
Najważniejsze cechy kręgowców
→ podział ciała na 3 odcinki (głowa, tułów, ogon)
→ szkielet osiowy, którym jest chrzęstny lub kostny kręgosłup wraz z chrzęstną lub kostną czaszką chroniącą mózg
→ ciało pokryte skórą złożoną z wielowarstwowego nabłonka (naskórka)i skórą właściwą
NASKÓREK jest zbudowany z wielowarstwowej tkanki nabłonkowej. Jego zewnętrzna warstwa ulega złuszczeniu i regeneracji, wytwarza liczne gruczoły:
- śluzowe u ryb i płazów
- jadowe u gadów i płazów
- kuprowe u ptaków
- potowe, łojowe, mleczne i zapachowe u ssaków
Z naskórka powstają liczne wytwory rogowe:
- łuski rogowe u gadów
- dziób, łuski rogowe na nogach i pióra u ptaków
- pazury, paznokcie, rogi, kopyta i włosy u ssaków.
SKÓRA WŁAŚCIWA jest wielowarstwowa, elastyczna, ale mało rozciągliwa.
Jest zbudowana z tkanki łącznej, wśród której znajdują się naczynia krwionośne, komórki nerwowe (receptory), komórki barwnikowe i mięśnie. Wytworami skóry właściwej są twory kostne:
- łuski rybie
- płytki gadzie
U ptaków i ssaków może być obecna tkanka podskórna bogata w tłuszcz.
FUNKCJE SKÓRY są u zwierząt wielorakie i związane z:
- ochroną organizmu przed urazami mechanicznymi, termicznymi, chemicznymi, świetlnymi
- ochroną organizmu przed czynnikami chorobotwórczymi
- odbiorem informacji ze środowiska zewnętrznego poprzez receptory
- procesami termoregulacji chroniącymi organizm przed przegrzaniem lub utratą ciepła
- regulacją gospodarki wodnej organizmu
- wymianą gazową (oddychanie)
- wydzielaniem różnych substancji: śluzu, łoju, potu, mleka
- wabieniem lub odstraszaniem innych organizmów
- obroną i ochroną dzięki obecności gruczołów jadowych, zapachowych i innych wytworów naskórka, jak igły, pancerze, pazury, rogi, gęste włosy itp.
→ zazwyczaj parzyste kończyny
→ Układ krwionośny zamknięty co oznacza, że krew nie wlewa się do jam ciała ale krąży w systemie naczyń krwionośnych, zwanych żyłami i tętnicami. Tętnice wyprowadzają krew z serca, żyły zaś doprowadzają krew do serca. Naczynia włosowate są łącznikiem między tętnicami a żyłami, pośredniczą w wymianie gazów i składników odżywczych oraz produktów przemiany komórkowej między krwią a komórkami ciała.
Tętnice, dzięki obecności grubej warstwy mięśniowej i sprężystej tkanki łącznej, mają ściany napięte i wytrzymałe na duże ciśnienie krwi. Mogą aktywnie kurczyć się i rozszerzać zapewniając ciągły, jednolity przepływ krwi.
Żyły mają cienkie i wiotkie ściany, gdyż zawierają mniej tkanki mięśniowej, a znacznie mniej sprężystej. Nie są poddawane dużemu ciśnieniu krwi, ale muszą być rozciągliwe, gdyż przejmują znaczne jej ilości. W żyłach obecne są zastawki uniemożliwiające cofanie się krwi.
Serce jest narządem nadającym ruch krwi.
U kręgowców leży po stronie brzusznej ciała. W trakcie ewolucji serce podlegało istotnym przemianom:
– u ryb i kręgoustych serce jest dwudziałowe, tzn. zbudowane z jednej komory i jednego przedsionka, przez które płynie wyłącznie krew nie utlenowana (utlenowana w skrzelach ulega odtlenowaniu w ciele, z którego jako krew żylna spływa do serca, a stąd ponownie do skrzeli i na obwód; dlatego mówi się o sercu żylnym);
– u płazów serce jest trójdziałowe, tzn. zbudowane z jednej komory, w której miesza się krew utlenowana z nie utlenowaną (odtlenowaną), oraz z dwóch przedsionków prawego i lewego.
– u gadów serce jest też trójdziałowe, jednak w komorze pojawia się częściowa przegroda uniemożliwiająca całkowite mieszanie się krwi.
– u ptaków i ssaków serce jest czterodziałowe, tzn. podzielone na 4 części: dwa przedsionki – lewy i prawy oraz dwie komory – prawą i lewą. W prawej komorze i przedsionku płynie krew odtlenowana, natomiast w lewej komorze i przedsionku – utlenowana.
Układ krwionośny ryb zbudowany jest tylko z jednego obiegu, natomiast począwszy od płazów przez gady i ptaki do ssaków istnieją dwa krwiobiegi, a raczej dwie części jednego: mały (zwany płucnym) i duży. Pojawienie się dwóch krwiobiegów miało związek z opanowaniem środowiska lądowego.
→ Krwiobieg mały = prawa komora – tętnica płucna – płuca (naczynia włosowate) – żyła płucna – lewy przedsionek
→ Krwiobieg duży = lewa komora – tętnica główna (aorta) – tętnice – ciało (naczynia włosowate) – żyły – żyła główna – prawy przedsionek.
Krew płynąca w naczyniach krwionośnych jest dzięki pracy serca w ciągłym ruchu i krąży w całym ciele. Właściwy i zawsze ten sam kierunek przepływu krwi zapewniają zastawki znajdujące sie w ujściach przedsionkowo-komorowych między lewym przedsionkiem a lewą komorą oraz prawym przedsionkiem a prawą komorą serca.
Dzięki temu krew może spełniać wiele funkcji (transportujących i scalających):
- rozprowadza O2 i substancje pokarmowe w organizmie
- odprowadza CO2 i produkty przemiany materii
- utrzymuje stałe pH, temperaturę i ciśnienie osmotyczne
- rozprowadza biokatalizatory (enzymy, hormony, witaminy)
- uczestniczy w procesach odpornościowych organizmu
- warunkuje homeostazę (stan równowagi) w organizmie
→ Układ oddechowy – związany z układem pokarmowym – może mieć postać skrzeli ze szczelinami przebijającymi gardziel (u form wodnych) lub płuc (u form lądowych)
Na całkowity proces oddychania ustrojowego składają się:
– oddychanie zewnętrzne, tzw. wymiana gazowa: są to procesy związane z pobieraniem O2 ze środowiska (przez narządy oddechowe) i przekazaniem go (przez krew) do komórek z jednoczesnym odebraniem CO2 z komórek (do krwi) i usunięciem go (przez narządy oddechowe) na zewnątrz.
– oddychanie wewnętrzne – wewnątrzkomórkowe reakcje biologicznego utleniania związków organicznych i uzyskiwania dzięki temu dużej ilości energii potrzebnej do realizacji różnych funkcji życiowych.
U kręgowców wymiana gazowa zachodzi w skrzelach u ryb i larw płazów, w płucach i skórze u płazów oraz płucach gadów i ssaków.
RYBY oddychają skrzelami. Skrzela ryb kostnoszkieletowych zbudowane są z 4 par łuków skrzelowych, na których osadzone są bogato ukrwione listki skrzelowe. Powierzchnia listków skrzelowych może być dodatkowo powycinana w tzw. blaszki oddechowe, zwiększając tym samym powierzchnię wymiany gazowej. Skrzela stale omywane przez wodę pobierają rozpuszczony w niej O2, a oddają CO2.
Wszystkie kręgowce lądowe są płucodyszne. Płuca w rozwoju zarodkowym wykształciły się z uchyłku przewodu pokarmowego (gardzieli) i są homologiczne w stosunku do pęcherza pławnego ryb. Płuca mają postać cienkościennych worków bogato unaczynionych, połączonych z jamą nosową i gębową (ustną) drogami oddechowymi, tj. – kolejno – przez gardło, krtań, tchawicę, oskrzela i oskrzeliki. W rozwoju ewolucyjnym układu oddechowego u kręgowców lądowych dochodzi do stopniowego różnicowania się budowy płuc, które powiększają swoją powierzchnię oddechową.
Płazy (Amphibia) mają 2 cienkościenne workowate płuca i tchawicę, natomiast brak oskrzeli. Dodatkowo oddychają skórą i błoną śluzową jamy gębowej.
U gadów (Reptilia) wewnętrzna powierzchnia płuc stopniowo ulega sfałdowaniu, przez co zwiększa się powierzchnia oddechowa (płuca gąbczaste). Zwiększeniu tej powierzchni oddechowej towarzyszy komplikowanie się prowadzących do niej dróg (tchawica przechodzi w oskrzela), dzięki czemu wysuszający wpływ środowiska lądowego jest zmniejszony.
U ptaków (Aves) płuca zbudowane są z wielu cienkich rureczek, rozgałęzień, oskrzeli. Dodatkowo występuje 9 cienkościennych worków powietrznych, dzięki którym możliwe jest tzw. podwójne oddychanie (płuca podwójnie wentylowane – przy wdechu i wydechu).
Ssaki (Mammalia) mają pęcherzykowate płuca o olbrzymiej powierzchni oddychania, np. u człowieka sięgającej 100m2, gdy powierzchnia ciała wynosi ok 2 m2.
Do dróg oddechowych należą:
- jama nosowa z przewodami nosowymi
- gardło będące miejscem skrzyżowania przewodów słuchowych, dróg oddechowych i pokarmowych
- krtań będąca równocześnie narządem głosu (tu znajdują się więzadła głosowe potocznie zwane strunami
- tchawica jako długa rura wzmocniona chrzęstnymi pierścieniami rozgałęziona na 2 oskrzela
- oskrzela, rurki rozgałęziające się na coraz cieńsze oskrzeliki
Na końcu każdego z najdrobniejszych oskrzelików znajduje się pęcherzyk płucny, cienkościenny, otoczony siecią naczyń włosowatych żylnych i tętniczych. Tu zachodzi wymiana gazowa: pobierany jest tlen i oddawany dwutlenek węgla. Liczba pęcherzyków jest różna i wiąże się z aktywnością danego ssaka, np. u człowieka wynosi 500 mln. W procesie oddychania także udział biorą mięśnie oddechowe (mięśnie międzyżebrowe, niektóre mięśnie grzbietu, klatki piersiowej i brzucha) oraz żebra i przepona (płaski mięsień szkieletowy oddzielający jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej).
→ układ nerwowy – ośrodkowy – pięciopęcherzykowy mózg i rdzeń kręgowy
→ celoma – wtórna jama ciała
→ rozdzielnopłciowość
Narządy zmysłów kręgowców
→ Wzrok
Rodzaj bodźca – optyczny (światło w zakresie widzialnym)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w pręcikach i czopkach siatkówki oka
Znaczenie dla organizmu
– odróżnianie światła od ciemności
– spostrzeganie barw, kształtów, ruchów
– ocenianie odległości
→ Słuch
Rodzaj bodźca – akustyczny (dźwięk)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w ślimaku ucha zewnętrznego
Znaczenie dla organizmu
– rozróżnianie natężeń i wysokości dźwięków
– szczególny przypadek – narząd słuchu u nietoperzy i delfinów (echolokacja – ocena odległości i położenia przedmiotów)
→ Równowaga
Rodzaj bodźca – mechaniczny
Umiejscowienie komórek zmysłowych w przedsionku i kanałach półkolistych ucha wewnętrznego
Znaczenie dla organizmu
– odbiór informacji o zmianach położenia ciała lub jego części
– utrzymywanie pożądanej pozycji ciała
→ Węch
Rodzaj bodźca – chemiczny (gazy)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w okolicach węchowych jamy nosowej
Znaczenie dla organizmu
– wyczuwanie i rozróżnianie zapachów np, zgniłego, przypalonego, owocowego, kwiatowego, korzennego
→ Smak
Rodzaj bodźca – chemiczny (roztwory)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w kubkach smakowych języka, podniebienia i gardła
Znaczenie dla organizmu
– rozróżnianie smaków: słodkiego, gorzkiego, słonego, kwaśnego
→ Zmysł termiczny
Rodzaj bodźca – różnica temperatur (ciepło – zimno)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w skórze i błonie śluzowej (oddzielne receptory zimna i ciepła)
Znaczenie dla organizmu
– rozpoznawanie różnic i zmian temperatury
→ Dotyk, nacisk i ból głęboki
Rodzaj bodźca – mechaniczny (ciśnienie)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w wolnych zakończeniach nerwowych lub komórkach zmysłowych w skórze, błonie śluzowej i narządach wewnętrznych
Znaczenie dla organizmu
– rozpoznawanie różnic ciśnienia, nacisku, dotyku, bólu głębokiego itp.
→ Tzw. wzrok termiczny
Rodzaj bodźca – optyczny (w zakresie podczerwieni)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w jamkach po bokach głowy węży z rodzin dusicieli i grzechotników
Znaczenie dla organizmu
– spostrzeganie konturów przedmiotów nagrzanych i ich przemieszczanie się (odróżnianie różnic temperaturowych = 0,003°C)
→ Narząd ciemieniowy
Rodzaj bodźca – optyczny (w zakresie widzialnym)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w linii środkowej głowy między kośćmi ciemieniowymi u hatterii i jaszczurek
Znaczenie dla organizmu
– odróżnianie światła od ciemności (wykorzystywane do nastawiania rytmów biologicznych, zwłaszcza dobowych)
→ Linia boczna
Rodzaj bodźca – mechaniczny (ciśnienie wody)
Umiejscowienie komórek zmysłowych w rynienkowatych zagłębieniach na powierzchni ciała lub w kanałach w skórze kręgoustych, ryb i niektórych płazów
Znaczenie dla organizmu
– odbieranie zmian ciśnienia wody, np. jej ruchów lub przedmiotów w niej się poruszających
→ Zmysł elektryczny
Rodzaj bodźca – pole elektryczne
Umiejscowienie komórek zmysłowych w skórze tułowia i głowy niektórych ryb
Znaczenie dla organizmu
– wytwarzanie i odbieranie zmian pola elektrycznego, umożliwiające orientację w wodzie (na zasadzie elektrolokacji)
→ Zmysł magnetyczny
Rodzaj bodźca – pole magnetyczne
Umiejscowienie komórek zmysłowych prawdopodobnie w mózgu
Znaczenie dla organizmu
– orientacja w przestrzeni – ważne zwłaszcza dla ptaków odbywających dalekie wędrówki
Kręgowce można podzielić na podstawie ważniejszych zdobyczy ewolucyjnych (z zachowaniem kolejności ich pojawiania się) na następujące grupy:
Kręgouste | Ryby | Płazy | Gady | Ptaki | Ssaki |
Bezszczękowce | Szczękowce | ||||
Skrzelodyszne | Płucodyszne | ||||
Bezowodniowce | Owodniowce | ||||
Zmiennocieplne | Stałocieplne | ||||
Bezłożyskowce | Łożyskowce |
Składniki | Powietrze wdychane | Powietrze wydychane |
N2 | 78% | 79% |
O2 | 21% | 16% |
CO2 | 0,03% | 4% |
Pozostałe | Ok. 1% | 1% |
Liczba wyświetleń: 1817