Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
5512
1
Jaszczurki – Opisy, Scynkowate

Lamprolepis smaragdina – scynk szmaragdowy

Lamprolepis smaragdina – scynk szmaragdowy

 

Nazewnictwo

Język angielski:  Emerald Skink, Green Tree Skink
Język niemiecki:  Smaragdgrüner Glanzskink, Philippinischer Smaragdskink

Wygląd

Lamprolepis smaragdina to piękny nadrzewny scynk, o ciekawej barwie. Jest średniej wielkości jaszczurką dorastającą do 25 cm, z czego większą część stanowi ogon, który jest wykorzystywany przy wspinaczce.

Występowanie

Pochodzi głównie z Filipin i Nowej Gwinei.

Biotop

zamieszkuje wilgotne obszary gęsto porośnięte roślinnością. Doskonale potrafi maskować się wśród zielonego gąszczu.

Zachowanie

Scynki szmaragdowe są niezwykle szybkie zwinne i sprytne. Potrafią wspinać się z ogromną precyzją. Zwinność tego scynka to jeden z powodów z których często zdarzają się ucieczki z terrarium. Dlatego przy nawet podstawowych czynnościach w terrarium należy zachować dużą ostrożność. Scynki szmaragdowe są dość płochliwe i nie oswajają się tak dobrze jak np. Agamy brodate. Pomimo tego przyzwyczajają się z czasem do obecności człowieka i mogą przyjmować pokarm z ręki. Te piękne scynki są idealne do obserwacji, z pewnością dostarczą zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym terrarystom wiele wrażeń. Przy zapewnieniu godziwych warunków – 3 osobniki tego gatunku rzadko chorują i nie przysparzają hodowcą większych problemów, dlatego nadaje się on również dla początkujących terrarystów.

Terrarium

Terrarium jak i warunki panujące w nim powinny jak najbardziej przypominać naturalne środowisko zwierzęcia, aby trzymane w nim jaszczurki mogły prawidłowo się rozwijać. Dla pary tych scynków wystarczy terrarium o wymiarach 80x60x60 cm. Jaszczurki te są bardzo ruchliwe i uwielbiają się wspinać, dlatego ważne jest, aby terrarium było obszerne. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony różnego rodzaju roślinnością, nie powinno również zabraknąć w nim korzeni i gałęzi, po których scynki uwielbiają się wspinać. Roślinność w terrarium dla tych scynków jest bardzo ważna, ponieważ w naturalnym środowisku gady te przebywają prawie tylko w miejscach obficie porośniętych roślinność, w których świetnie się maskują przed różnymi zagrożeniami, więc w terrarium bez roślin (lub bardzo skąpo „zazielonym”) mogłyby czuć się zagrożone i były by wiecznie zestresowane. Dodatkowo jako kryjówki możemy umieścić inne elementy z kory, kamieni czy korzeni. Dodatkowo można wyłożyć czym ścianki np. korkiem, matą kokosową itp. To z pewnością podniesie atrakcyjność terrarium oraz będzie kolejnym miejscem do wspinaczki na naszych podopiecznych. Niezbędnym elementem jest płytki zbiornik o niewielkiej powierzchni z wodą. Jednak nie wszystkie osobniki chętnie piją wodę z naczyń, dlatego prócz miseczki Koniecznie trzeba przynajmniej dwa razy dziennie spryskiwać terrarium wodą, aby jaszczurki mogły spijać wodę z roślin i innych elementów. Jako podłoże najlepiej jest użyć włókna kokosowego, gdyż świetnie będzie utrzymywać wilgotność, która powinna utrzymywać się na dość wysokim poziomie 70-90%. Jak wcześniej pisałem w utrzymaniu wysokiej wilgotności pomoże włókno kokosowe oraz często zraszanie. Można również zainstalować automatyczny system zraszania. Bardzo ważne jest, aby wysokość utrzymywała się zawsze na wysokim poziomie, zbyt niska wilgotność będzie źle wpływać na samopoczucie a nawet zdrowie scynków szmaragdowych.

Scynki szmaragdowe wymagają dostępu do promieni UVB, do tego celu najlepiej nadają się specjalne świetlówki o różnej ilości emitowanych promieni (w tym przypadku potrzebujemy 5% UVB) które powinny się świecić od 12-14godzin na dobę. Temperatura w dzień powinna wynosić około 26-30 stopni, natomiast w nocy może spadać do 22, na wyspie ciepła może dochodzić do 35 stopni. W celu zapewnienia odpowiedniej temperatury najlepiej jest użyć lustrzanek, które powinniśmy tak umieścić, aby tworzyły również chłodniejsze i zacienione miejsce.

Żywienie

Scynki szmaragdowe to głównie drapieżniki, chociaż zjadają chętnie papki owocowe. W hodowli terraryjnej podajemy głownie świerszcze, w niewielkich ilościach mączniki i inne drobne owady karmowe. Latem bardzo dobrym urozmaiceniem diety jest plankton łąkowy. Dodatkowo możemy podawać papki z przeróżnych owoców. Podawany pokarm koniecznie regularnie (2-3 razy w tygodniu) musimy wzbogacać o wapń i inne witaminy. Bardzo dobrym naturalnym źródłem wapnia jest sepia, jeżeli chodzi o inne witaminy to najlepiej podawać specjalne dla gadów, które są dostępne w dobrych sklepach zoologicznych. Zdrowa i urozmaicona dieta to podstawa zdrowia naszych podopiecznych, dlatego jest tak ważne, aby była jak najbardziej urozmaicona i wzbogacona o odpowiednie witaminy.

Rozmnażanie

Rozróżnienie płci u scynka szmaragdowego może stanowić pewien problem. Scynk szmaragdowy jak większość scynków nie posiadają otworów udowych, samce mają szerszą i większą głowę oraz mocniejsze kolory. Jedyny pewny sposób na określenie płci to wynicowanie hemipenisów. Scynki szmaragdowe są jajożyworodne. Wychów młodych scynków nie sprawia większych kłopotów, jednak Lamprolepis smaragdina bardzo trudno mnoży się w terrarium. Przypadki rozmnożenia tego gatunku w niewoli zdarzają się bardzo rzadko i tylko u bardzo doświadczonych terrarystów.

Blue

Liczba wyświetleń: 5512

Jedno przemyślenie na temat Lamprolepis smaragdina – scynk szmaragdowy

  1. Maciej Gronowski · Edit

    Scynki szmaragdowe zwykle wcale nie są płochliwe. Wspinają się na ręce nawet tym ludziom, których nie znają, jak tylko otworzy się ich terrarium.

    Reply

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu