Lasius spp. – mrówki z rodzaju Lasius
Rodzaj Lasius to ponad 80 gatunków niewielkich (od 2mm do 5mm) mrówek, które są podstawą myrmekofauny Europy, północnej Afryki oraz Azji. Ich cechą charakterystyczną jest krępa budowa ciała, zaostrzony odwłok i sercowata głowa. Kolorystyka przeważnie czarna, lub brunatna, u nielicznych gatunków żółta, bądź bursztynowo-złota. Królowe z tego rodzaju zawsze są zdecydowanie większe (przeważnie ok 7-8mm), masywne, ciemno ubarwione, posiadają rozbudowane przedplecze i spory odwłok.
W Polsce sklasyfikowano 18 gatunków Lasius spp. podzielonych na 4 podrodzaje: Lasius (8 gat.), Cautolasius (1 gat.), Chtonolasius (8 gat.) oraz Dendrolasius (1 gat.)
Mrówki te zakładają kolonie zarówno klasztornie jak i poprzez pasożytnictwo. Dojrzałe kolonie Lasius spp. składają się wyłącznie z jednej królowej, jednak zdarzają się przypadki, kiedy kilka rójkowych królowych wspólnie wychowuje pierwsze robotnice, do czasu, kiedy ich liczba przekroczy pewną krytyczną wartość. Wtedy nadliczbowe królowe są zabijane, a przy życiu robotnice pozostawiają jednąm najsilniejszą matkę. Liczebność dojrzałych kolonii sięga kilkunastu tysięcy robotnic. Larwy, podobnie jak u Formicidae są zdolne do wytwarzania oprzędu.
Lasius spp. gniazduje praktycznie wszędzie. Gniazda są znajdywane w podłożach piaszczystych, ziemnych, pod kamieniami, oraz w korzeniach drzew. Korytarze są głębokie i rozległe. Większość gatunków buduje ziemne kopce, które czasem porastają trawą, jednak właściwa cześć mrowiska, w tym komora królewska zawsze znajduje się głęboko pod ziemią.
Mrówki z tego rodzaju, podobnie jak Formica sp. charakteryzują się pieczołowitą hodowlą mszyc zarówno korzeniowych jak i tych żerujących wysoko w koronach drzew. Ich podstawowym pokarmem jest bogata w węglowodany i cukry spadź, oraz drobne owady.
Wszystkie gatunki Lasius spp. wymagają hibernacji, jednak większość kolonii powinno się zimować dopiero w drugim roku funkcjonowania, ponieważ królowa w domowych warunkach czerwi przez cały rok, więc zdąży wychować więcej robotnic.
Lasius, pomimo drobnych rozmiarów są agresywne, a dojrzała, wielotysięczna kolonia może skutecznie pokąsać i odstraszyć napastnika, który zaatakuje mrowisko.
Mrówki z tej rodziny doskonale nadają się do hodowli w formikariach rozmaitego typu, a niewygórowane wymagania większości gatunków, wysoka odporność na błędy początkujących hodowców i niezwykłe zdolności do zajmowania ogromnych powierzchni terytorialnych i wypierania z nich wszelkich innych rodzajów, ukazują tylko jak wielki potencjał drzemie w tych niewielkich owadach.
Krótkie opisy gatunków z rodzaju Lasius
- Lasius umbratus – podziemnica ciepłolubna
- Lasius niger – hurtnica czarna
- Lasius fuliginosus – kartonówka zwyczajna
- Lasius flavus – podziemnica zwyczajna
- Lasius brunneus – hurtnica wstydliwa
Opracowanie i źródła informacji
Autor: Marta Szelegieniec (Lilith66)
Opracowano na podstawie własnych doświadczeń, oraz danych z serwisu formicopedia.org
Liczba wyświetleń: 4155