Lepisma saccharina – rybik cukrowy
Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) to drobny bezskrzydły owad z rzędu rybików (Zygentoma). Jest znanym owadem synatropijnym, żyjącym w budynkach. Rybik ten podobnie jak niektóre gatunki innych rybików, jest często hodowany jako pokarm dla drapieżnych zwierząt. Hodowlę zaczynamy od złapania kilko dziko żyjących osobników.
Hodowla
Do hodowli najlepiej nadają się plastikowe pojemniki na żywność. Rybiki nie wspinają się po płaskich powierzchniach więc pokrywa nie jest konieczna. Podobnie jak inne owady karmowe można hodować je na wytłoczkach (w przypadku braku pokarmu rybiki będą mogły je też zjadać) . W pojemniku hodowanym niezbędne jest źródło wody. Najlepszym pojnikiem dla rybików jest probówka wypełniona wodą i zatkana korkiem z waty. Owady będą miały stały dostęp do wody. Oprócz tego w pojemniku powinny znajdywać się kłębki waty do której rybiki składają jaja.
Żywienie
Rybiki cukrowe najchętniej jedzą pokarm zawierający skrobię. Dlatego najlepiej hodować je na płatkach dla ryb oraz otrębach pszennych. Można im również podawać martwe owady.
Rozmnażanie
Jest łatwe. Samice składają 5-20 żółtawych jajek. Larwy po wykluciu mierzą ok milimetr długości. Linieją 4 razy. Cyk rozwoju trwa około roku.
Skarmianie
Rybik cukrowy jest dobrym pokarmem dla mrówek, drzewołazów, drapieżnych chrząszczy i modliszek. Powinno się karmić owadami rozmnożonymi w hodowli, odłowione mogą być szkodliwe.
Uwagi
Rybik cukrowy jest łatwo dostępnym owadem karmowym. Wadą tego gatunku jest jednak dość długie rozmnażanie, ale po jakimś czasie hodowla się rozkręca i później nie ma się z tym problemu.
Liczba wyświetleń: 11928
do poprawy
Brak zdjęcia.