Linienie jest to proces zrzucania wierzchniej warstwy skóry (naskórka), która w trakcie wzrostu węża staje się zbyt mała (nie rośnie wraz ze wzrostem ich ciała), oraz zużywa się biorąc pod uwagę tryb ich życia. Częstotliwość występowania tego procesu zależy od:
- częstotliwości karmienia;
- wieku oraz gatunku węża;
- warunków panujących w terrarium;
- innych czynników takich jak np.: ciąża samicy, choroby skórne, rany, roztocza;
W przypadku dobrze karmionych, zdrowych młodych osobników występuje ona przeważnie co miesiąc, bowiem tępo ich wzrostu jest wysokie. Wraz ze starzeniem się węża czas pomiędzy poszczególnymi linieniami wydłuża się. Często podczas wylinki odmawiają przyjmowania pokarmu. Stara skóra powinna zostać zrzucona w całości od głowy do ogona. Zaburzenia w tym procesie spowodowane są najczęściej:
- nieodpowiednią wilgotnością w terrarium;
- chorobą skórną;
- brakiem elementów, o które wąż może się ocierać;
- niedoborem witaminy A;
- pozostałościami naskórka po poprzedniej wylince;
Proces linienia można podzielić na kilka etapów. Każdy z nich w zależności od gatunku węża, jego wieku i warunków trwa od 2 do 8 dni.
W pierwszym etapie wąż staje się mniej aktywny, szuka zaciemnionych i wilgotnych miejsc, niektóre osobniki odmawiają już wtedy przyjmowania pokarmu. Najlepszy rozwiązaniem jest wstawienie do terrarium niewielkiego pudełka z wilgotnym podłożem.
W następnym etapie organizm węża tworzy cienka warstwę mlecznej wydzieliny, która oddziela stary naskórek od nowo powstałego. To właśnie przez tą mleczną wydzielinę kolory węża i oczy stają się matowe (mętne). W zależności od kondycji i gatunku węża zmiany te są bardziej lub mniej widoczne. Stan ten utrzymuje się około tygodnia.
W kolejnej fazie mleczna wydzielina podsycha a wąż wraca do normalnego wyglądu.
Ostatnim etapem pozostaje już tylko zrzucenie wylinki. Rozpoczyna się to wzmożoną aktywnością i ocieraniem o ostre przedmioty. Stara skóra zaczepia się o wystrój (zaczynając od głowy), podwija i wąż z niej wypełza. Trwa to od kilku do kilkudziesięciu minut.
Czasami w trakcie linienia wylinka ulega uszkodzeniu (porwaniu) – o ile zejdzie w całości z węża nie należy się martwić. Zdarzają się jednak przypadki, w których resztki porwanej wylinki pozostaną na wężu, lub nie zostanie zrzucona do końca.
Jeśli po podwyższeniu wilgotności, lub udostępnieniu pudełka z wilgotnym podłożem (zamoczone ręczniki papierowe, wilgotny mech, gąbka, wermikulit lub ich mieszanka), wąż sam nie poradzi sobie z tymi pozostałościami, należy zastosować 10-15 minutową kąpiel w wodzie o temperaturze 25-26°C. Następnie najlepiej lekko wilgotnym ręcznikiem papierowym postarać się je zdjąć.
Istotną czynnością jest także sprawdzenie, czy na oczach nie pozostał stary okular. W razie wystąpienia takiej sytuacji (biorąc po uwagę delikatność oka) najlepiej udać się do weterynarza, lub doświadczonego hodowcy celem zdjęcia z tego miejsca zalegającego naskórka.
Grzechotniki swoją nazwę zawdzięczają resztkom wylinek, które tworzą grzechotkę.
Proces powstawania nowego naskórka:
Pudełko z wilgotnym podłożem
Wygląd oczu liniejącego węża:
Zrzucanie wylinki
Wylinka (widoczny poprawnie zrzucony okular):
Marcin Sęk
Liczba wyświetleń: 19101
Mleczna wydzielina? Kto pisze te artykuły? To płyn surowiczy!!!