Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
5688
1
Skorpiony – Opisy

Liocheles australasiae

Liocheles australasiae – skorpion

Nazewnictwo

Skorpiona tego możemy poznać także pod inną nazwą-Homurus australasiae.

W języku angielskim najczęściej nazywane są Wood scorpions, Bark scorpions. Malezyjczycy mówią na nie Kala.

Występowanie

Skorpiony te występują na północnym wschodzie Australii w Queensland oraz na kilku wyspach na północy przylądka York.

Liocheles australasiae jest niewielkim skorpionem osiągającym do 3-4 cm długości karapaksu i około 5,5 cm całej długości po wyprostowaniu szczypiec i metasoma. Ubarwiony jest czarno-brązowo, lekko wpada w kasztanowy kolor. Posiada duże szczypce i krótką, wąską metasomę. Kształtem przypomina rodzaj Hadogenes. Ciało jest spłaszczone, a ogon cienki. Młode rosną stosunkowo wolno jak na skorpiony. Są bardzo spokojne, praktycznie nie wykazują agresji, bardzo dobrze potrafią udawać, że padły.

Biotop

Skorpiony te zasiedlają nadbrzeżne lasy deszczowe.Klimat jaki tam panuje jest ciepły i wilgotny. Prowadzą ukryty tryb życia,szukając schronienia pod martwymi pniakami oraz w szczelinach między kamieniami. Często spotkać go można na Górze Faber (Mount Faber), także w Malezji jest bardzo popularny.

Terrarium

Terrarium tropikalne,o powierzchni 20/20 cm dla jednego osobnika.Dla kilku skorpionów musi być odpowiednio większe i wyposażone w większą ilość kryjówek. Przykładowo dla pięciu dorosłych Liocheles powierzchnia powinna wynosić około 30/30 cm. Wysokość jest rzeczą względną, osobiście preferuję 20 cm dla małych skorpionów. Jako podłoża używamy torfu lub włókna kokosowego, które zawsze powinno być wilgotne. Na to kładziemy różnego rodzaju kawałki kory, kamienie i innego typu kryjówki. W terrarium możemy posadzić rośliny bez obaw, że nasi milusińscy je uszkodzą.Trzeba dobrać roślinę do warunków,jakie panują wewnątrz. Ewentualnie możemy udekorować terrarium sztucznymi roślinkami według własnego pomysłu.

Temperatura

Temperatury około 27-29°C.

Wilgotność

Skorpiony te wymagają wysokiej wilgotności, która powinna osiągać około 70-80%. Należy dbać o regularne zwilżanie podłoża ponieważ skorpiony te można łatwo przesuszyć.

Jadowitość

Bardzo słaby. Ukąszenie młodego osobnika nie spowoduje żadnych komplikacji nawet u alergików,miejsce ukłute tylko lekko spuchnie i poboli przez krótki czas. Można go porównać do ukąszenia pszczoły.Nie znaczy to wcale, że skorpionowi można dać się ukłuć – pamiętajmy-skorpiony są zwierzętami jadowitymi,a na każdego jad zadziała inaczej. LD50 jest porównywalne z niektórymi gatunkami Hadogenes i wynosi prawdopodobnie 1800 mg/kg.

Żywienie

Młode osobniki dość trudno wykarmić ponieważ są strasznie małe.Jak wiadomo należy dobierać pokarm do rozmiaru skorpiona,tak, aby mógł sobie poradzić z upolowaniem zdobyczy. W tym celu najlepsze będą kawałki młodych larw mącznika młynarka, wylęg świerszczy oraz nielotne muszki owocówki. Podrostki i osobniki dorosłe karmimy całymi larwami mącznika, pinkami, małymi owadami: świerszczami, muchami, konikami polnymi, karaczanami.

Dymorfizm płciowy

99,9% osobników w naszej hodowli to samice. Na samca trafić jest bardzo trudno. Samiec różni się od samicy dużo dłuższymi szczypcami,rozprostowany może osiągać długość nawet do 7 cm.

Rozmnażanie

Partenogeneza to forma rozmnażania jest naprawdę godna uwagi. Samice tych skorpionów rozmnażają się same (bez pomocy samców). Młode bez wcześniejszego zapłodnienia. Taka metoda rozmnażania występuje tylko przy ośmiu gatunkach skorpionów. Jest to wyjątkowo rzadko spotykane zjawisko u pajęczaków, nad którą warto prowadzić obserwacje.

Uwagi

Jest to mały,choć bardzo ciekawy skorpion o nietypowym wyglądzie. Trzeba uważać, ponieważ gdy się wystraszą, potrafią doskonale udawać zmarłe. Podkurczają odnóża i są sztywne. Więc nie będąc całkowicie pewnym śmierci skorpiona, nie należy pod żadnym pozorem go wyrzucać. Trzymane w grupach stanowią wspaniały obiekt hodowli i obserwacji.

Opracowanie

Opracował BooYaKa na podstawie własnych doświadczeń oraz www.sunflower.signet.com.sg

Liczba wyświetleń: 5688

Jedno przemyślenie na temat Liocheles australasiae

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu