Malacomorpha jamaicana – straszyk jameiski
Systematyka
Straszyk jameiski, PSG 213 (Malacomorpha jamaicana Redtenbacher, 1906)
Wygląd
-
Samica
Większa od samca dorasta do 5-5,5 cm, jest koloru brązowego z czarnym paskiem przez środek ciała na którym występują wyrostki przez cały odwłok , posiada długie czułki o długości około 3,5 cm i brązowe wyłupiaste oczy. Nie posiada skrzydeł.
-
Samiec
Mały dorasta do 3-3,5 cm, jest koloru brązowo-żółtego z czarnym paskiem przez środek ciała, posiada ciemne wyłupiaste oczy i ma długie czułka jego narząd kopulacyjny jest jasnego koloru i posiada dwa wyrostki.
-
Młode
Ciemno brązowe wielkości około 1,5 cm z długimi czułkami, potrafią bardzo szybko się poruszać i wykorzystają każdą szczelinkę żeby uciec.
-
Jaja
Są długości około 3-4 mm, jasne. Po rozgnieceniu wypływa z nich czerwona ciecz.
Występowanie
Jamajka
Cechy szczególne
Straszyk ten wydziela wydzielinę o specyficznym drażniącym zapachu.
Aktywność
Głownie nocna.
Terrarium
W terrarium najlepiej poustawiać kawałki kory za którymi straszyki będą się chowały w ciągu dnia jako podłoże stosujemy ręczniki papierowe ( wygodniejsze) lub włókninę kokosową (lepiej trzyma wilgoć). Jako pojemnik z wodą na pokarm może posłużyć nam np. pojemniczek na mocz w którym robimy dziurkę na zatykaniu. Taki pojemnik sprawi ze pokarm będzie stał dłużej świeży w terrarium. Terrarium oczywiście musi być przykryte.
Terrarium nie musi być duże dla 2/3 par wystarcza 30x15x30 (dł. x szer. x wys.).
Temperatura
Temperaturę najlepiej utrzymywać na poziomie 23-25°C , temperatura może nieco spadać w nocy
Wilgotność
Dorosłe owady nie potrzebują tak dużej wilgoci jak młode i wystarczy im 60-70% natomiast młode powinny mieć wilgotność dochodzącą do 80% co ułatwi im zrzucanie wylinek.
Oświetlenie
Nie jest konieczne
Żywienie
Straszyki te żywią się ligustrem. Jest to pospolity krzak dostępny praktycznie wszędzie , lecz najlepiej było by gdyby był miejsce jego zrywania było oddalone od drogi.
Dymorfizm płciowy
Dość proste u owadów imago samiec jest sporo mniejszy od samicy od samicy i ma wyraźny narząd kopulacyjny. U młodych owadów natomiast jest to trudniejsze i wymaga dobrego oka samce na końcu odwłoka pod spodem mają jakby wybrzuszenie jest to narząd kopulacyjne natomiast samice po prostu tego nie mają.
Rozmnażanie
Bardzo proste, nie sprawia najmniejszych problemów samiec bardzo chętnie kopuluje z samicą siedząc na niej nawet po kilka godzin. Samica po około dwóch tygodniach od wylinki imaginalnej zaczyna składać jajka. Jajka należy inkubować w temperaturze około 25°C i wilgotności na poziomie 70% (co daje jedno obfite spryskanie na dzień), należy pamiętać tez od dobrej wentylacji żeby na jajkach nie pojawiła się pleśń.
Uwagi
Gatunek nie polecany niedoświadczonym hodowcom.
Opracowanie
Łukasz Gawron (tacha)
Liczba wyświetleń: 716