Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
4860
0
Rośliny – Opisy

Maranta – maranta

Nazwa botaniczna: Maranta

Rodzina

Marantowate (Marantaceae)

Wielkość

Roślina osiąga średnio 20-30 cm wysokości, w ciągu roku potrafi podwoić swoją objętość.

Wygląd

Rośliny te należą do ozdobnych o najefektowniejszych liściach, z których każdy wygląda jak ręcznie malowany we wzory charakterystyczne dla danej odmiany. Liście okrągłe, aksamitne z wyraźnie zaznaczonymi nerwami głównymi. Ubarwienie liści mocno zróżnicowane. Kwiaty drobne, białawo-fioletowe podobne do lobelii, ukazują się po 3-4 sztuki na długich łodyżkach.

Gatunki/odmiany

  • Maranta leuconeura, jest to jedyny dostępny gatunek, posiada on 2 bardzo popularne i ozdobne odmiany, „Krechoveana” ma liście jasnozielone z ciemnopurpurowymi plamami, ułożonymi w dwóch rzędach wzdłuż nerwu głównego. „Eurythroneura” ma szmaragdowozielone liście z jasnym wzorem wzdłuż nerwów głównych i czerwone na nerwach bocznych. Kwiaty ukazują się tylko jeśli spełnimy dwa warunki, długi czas naświetlania (powyżej 10 godzin) i wysoką wilgotność powietrza.

Występowanie

Tropikalne regiony Ameryki Południowej.

Informacje dodatkowe

Ciekawostką marantowatych jest zwijanie się ich liści na noc, wieczorem wydaje się jakby roślina ruszała się, czasami w dzień liście także się zwijają, jest to oznaką, iż roślina ma za suchą glebę.

Zastosowanie

Terrarium tropikalne, paludarium lub terrarium imitujące brzeg zbiornika, ze względu na swój pokrój może być dobrą kryjówką dla drobnych zwierząt. Najlepiej komponuje się z roślinami pionowymi i o pierzastych liściach, np. chamedorea czy draceny.

Stanowisko

Jasne lub półcieniste, ciepłe o wysokiej wilgotności powietrza, gleba najlepiej żeby była żyzna, przepuszczalna z niewielkim drenażem na dnie.

Hodowla

Rośliny podlewamy wtedy, gdy gleba zacznie wysychać, ale uważajmy by nie przelać kwiatów, od czasu do czasu zraszamy jej liście by pozbyć się osiadającego kurzu. Co 2 miesiące dajemy pałeczki nawozowe.

Zagrożenia

Liście zawijają się i więdną – zbyt sucho i zimno. Należy podnieść temperaturę i stopniowo zwiększać podlewanie. Chronić roślinę przed przeciągami
Liście stają się blade – zbyt silne nasłonecznienie. Należy przestawić roślinę w miejsce lekko zacienione. Jeśli bladość utrzymuje się, odżywiać roślinę raz w tygodniu w okresie wzrostu. Liście marnieją, pajęczynka na spodzie – przędziorek. Zwiększyć wilgotność powietrza.

Rozmnażanie

Przez ostrożny podział kęp bądź z sadzonek które można umieścić w terrarium obok rośliny macierzystej by utworzyły efektowny busz. Im wyższa będzie wilgotność tym szybciej sadzonki zaczną wytwarzać korzenie.

 

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” Halina Heitz i Andrea Kogel

Liczba wyświetleń: 4860

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu