Matobosaurus validus – tarczowiec olbrzymi
Synonimy
Gerrhosaurus validus
Nazewnictwo
Nazwa polska: tarczowiec olbrzymi, tarczołusk olbrzymi
Nazwa agielska: nazwa to Giant plated lizard.
Nazwa niemiecka: Felsen Schild Echse
Systematyka
Królestwo — Animalia
Typ — Chordata
Gromada — Reptilia
Rząd — Squamata
Podrząd – Sauria
Rodzina — Gerrhosauridae
Rodzaj – Gerrhosaurus
Gatunek – Gerrhosaurus validus (Smith, 1849)
Cechy szczególne
Jaszczurki te bardzo lubią kopać w podłożu i chować się pod nim, lecz również często wygrzewają się na głazach, w promieniach słońca. Lubią też spędzać dużo czasu w wodzie, są niezłymi pływakami.
Wielkość
Osiągają 50-70cm długości. Jest to największa jaszczurka z rodzaju Gerrhosaurus.
Długość życia
W niewoli żyją do 10 lat.
Wygląd
Głowa tych jaszczurek jest połączona z tułowiem bez wyraźnego przewężenia szyjnego. Ich ciało jest silnie zbudowane, spłaszczone od góry. Jaszczurki te ze względu na wygląd mogą sprawiać wrażenie leniwych, i faktycznie takie właśnie są. Ogon stanowi nieznacznie ponad połowę długości całego ciała. Łuski są ustawione w szeregach dookoła ciała. Są koloru ciemno-brązowego, szarego i czarnego. Oczy brązowawe, a źrenica czarna, okrągła – typowa dla dziennych gadów. Na grzbiecie znajdują się dwa kremowo-żółte, biegnące wzdłuż ciała pasy.
Aktywność
Są to zwierzęta aktywne za dnia, jednak lubią się chować, dlatego należy zapewnić im odpowiednie kryjówki, oraz miejsce w którym będą mogły się zakopywać.
Występowanie
Południowa i wschodnia Afryka, tj. Angola, Botswana, Malawi, Mozambik, Namibia, RPA.
Biotop
Zamieszkują częściowo otwarte, skaliste oraz suche tereny.
Oswajanie
Po jakimś czasie mogą przyzwyczaić się do obecności człowieka. Ponieważ gatunek ten w terrarystyce jest wciąż bardzo mało popularny i niezwykle rzadko rozmnaża się go w niewoli, to zdecydowana większość sprzedawanych osobników pochodzi z odłowu i niezwykle ciężko jest je oswoić.
Temperatura
Terrarium powinno być ogrzewane od góry, żarówką. Za dnia temperatura w terrarium powinna wynosić około 30°C, a 40°C pod promiennikiem. W nocy powinna spadać do około 23°C.
Wilgotność
Powinna wynosić 40-50%. Gady te żyją w suchym środowisku, więc terrarium zwilżamy mało obficie tylko 1-2 razy w tygodniu, a nieco częściej gdy któraś z jaszczurek przygotowuje się do linienia. Ważne by w terrarium znajdywała się miska ze stale świeżą wodą!
Oświetlenie
Wymagają oświetlenia emitującego promienie UVB. Cykl dzienny powinien wynosić 12-14 godzin w trakcie lata, a zimą o 3 godziny krótszy – jest to sprawa dość istotna jeśli planujemy je rozmnażać.
Wielkość terrarium
Ze względu na duże rozmiary tych jaszczurek, terrarium dla dorosłej pary powinno mieć wymiary 170x80x60cm. Dla jednego osobnika może być nieznacznie mniejsze.
Wystrój terrarium
W terrarium musi znaleźć się duży pojemnik z wodą. Zwierze będzie z niego pić, zażywać w nim kąpieli oraz wypróżniać się, dlatego należy pamiętać o regularnym wymienianiu wody! Konieczne są też kryjówki, w których jaszczurka będzie mogła czasem znaleźć schronienie przed promieniami słonecznymi. Warstwa podłoża powinna być dość wysoka, aby jaszczurki mogły w niej kopać – Należy uważać na to by na podłożu nie leżały luźno jakieś ciężkie przedmioty (np. głazy), które mogłyby zawalić się na jaszczurkę podkopującą się pod nie.
Żywienie
Dieta Gerrhosaurus validus powinna składać się zarówno z bezkręgowców (świerszcze, karaczany – należy unikać karmienia larwami mącznika i drewnojada), jak i kręgowców (oseski mysie i szczurze), a także warzyw oraz owoców (takie same jak w diecie np. legwana zielonego). Nie są to żarłoczne gady.
Dymorfizm płciowy
Samce mają pory udowe, jednak mogą być spore trudności z określenie płci „na oko”. Samce mogą być nieznacznie dłuższe od samic.
Rozmnażanie
Z reguły nie jest łatwe. Samice składają 2-6 jaj.
Zimowanie
Niezbędne by uzyskać potomstwo. Powinno trwać 4-6 tygodni. W tym czasie skracamy cykl dzienny do 10 godzin oraz obniżamy temperaturę do około 20°C (za dnia i w nocy powinna utrzymywać się na podobnym poziomie).
Uwagi
Są to bardzo ciekawe jaszczurki, które nadają się dla początkujących hodowców. W podobnych warunkach hodujemy gatunki takie jak Gerrhosaurus flavigularis, Gerrhosaurus major, Gerrhosaurus nigrolineatus oraz inne z rodzaju Gerrhosaurus.
Opracowanie
newneo
Liczba wyświetleń: 3118