Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
1397
0
Skorpiony – Opisy

Mesobuthus eupeus

Mesobuthus eupeus – skorpion

Mesobuthus eupeus należy do rodziny Buthidae, co świadczy o jego silnym jadzie, niestanowiącym jednak zagrożenia dla życia dorosłego, zdrowego człowieka. Nie jest dużym skorpionem, zwykle dorasta do ok. 5 cm. Jest szybki, agresję przejawia jedynie w ostateczności, zwykle po prostu szuka najbliższego schronienia. Jest bardzo ciekawym gatunkiem pod względem obserwacji.

Systematyka

Mesobuthus eupeus (Koch, 1839)

Występowanie

Zamieszkuje głównie bliski wschód (Iran, Irak, Afganistan, Kazachstan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turcja oraz Cypr, który politycznie przynależy do Europy, przez co bardzo często mówi się, że gatunek ten występuje w Europie).

Jadowitość

Jad Mesobuthus eupeus jest bardzo silny, LD50 dla tego gatunku wynosi 43,5 mg/kg, co nie odzwierciedla jednak jego siły. U ludzi powoduje bardzo często bardzo silny ból, gorączkę, drgawki, problemu z ciśnieniem krwi. Po ukąszeniu należy niezwłocznie wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.

Biotop

Zamieszkuje głównie stepy i pustynie. Kopie nieduże norki, schronienia szuka również pod kamieniami. W dzień chroni się przed światłem natomiast w nocy staje się bardzo aktywny.

Terrarium

Nie jest to duży skorpion wiec dla dorosłego osobnika terrarium o wymiarach 20/20/20 spokojnie wystarczy. Należy zapewnić większą ilość podłoża ok. 10cm, aby skorpion mógł wykopać norkę, doskonale sprawdzi się mieszanka piasku z gliną lub torfem. Jako kryjówka dobrze sprawdzi się kilka płaskich kamieni ułożonych w taki sposób żeby skorpion mógł się schować między nimi. Pamiętajmy, aby kamienie były dobrze dopasowane! Ponieważ mogą się obsunąć i doprowadzić do nieszczęścia.

Temperatura

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach 27-30°C, w nocy spadać do 20°C.

Wilgotność

Wilgotność niska 45-60% ze względu na to, że gatunek ten jest bardzo podatny na grzybicę

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy wylęg świerszcza, wylęg karaczanów lub inne małe bezkręgowce. W przypadku dorosłych osobników podajemy wszelkie bezkręgowce dostosowane do wielkości skorpiona, świerszcze, karaczany, mączniki, drewnojady itp.

Uwagi

Gatunek bardzo ciekawy w obserwacji, ruchliwy a zarazem silnie jadowity, przez co powinien byś hodowany jedynie przez osoby doświadczone, przy zachowaniu środków ostrożności. Należy uważać na wilgotność w terrarium, ponieważ gatunek ten jest bardzo podatny na grzybicę.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Andros na podstawie własnego doświadczenia oraz informacji zebranych od hodowców.

Liczba wyświetleń: 1397

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu