Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
11367
0
Początkujący, Mrówki – Artykuły, Owady – Artykuły

Mrówki – pytania

12. Czy kolonia mrówek będzie funkcjonować bez królowej?

Niestety po utracie królowej kolonia nie będzie funkcjonowała prawidłowo, brak królowej jest równoznaczne z upadkiem mrowiska. Robotnice czują się bezużyteczne i opuszczone, co skutkuje masowym wymieraniem. W hodowlach zdarza się utrata królowej, lecz aby nie tracić robotnic warto zaadoptować nową królową dla naszej kolonii.

Adopcja – Proces polegający na wprowadzeniu królowej do opuszczonej kolonii (brak królowej). Wykorzystuje się ją poprzez połączenie robotnic z nową zaplemioną królową np. przy pomocy lodówki w celu zmiejszenia aktywności mrówek i ich wzajemnego połączenia.

Adopcja poprzez lodówkę

Krok 1

Przygotowujemy dwie próbówki/pudełeczka (Tic- tac); w jednej umieszczamy królową, natomiast w drugiej robotnice (kilka) z kolonii, w której brakuje królowej.
Jeżeli kolonia posiada poczwarki, warto je podrzucić do probówki z królową (zapach poczwarek, do którego przywyczajone są robotnice przejdzie na królową!) i dokładać do środka robotnice w kilkuminutowych odstępach.

Krok 2

Następnie obie probówki/pudełka umieszczamy w lodówce na kilka minut. Mrówki wtedy są ospałe (brak agresji), co znacznie nas przybliży do pozytywnego przejścia adopcji. Po wyjęciu probówek/pudełek musimy przerzucić robotnice do królowej (kilkuminutowe odstępy pomiędzy wrzucaniem robotnic) i obserwować zachodzące zmiany. Prawidłowa adopcja będzie widoczna od pierwszych chwil „połączenia”, mrówki nie mogą atakować się wzajemnie! Jeżeli adopcja przejdzie w sposób negatywny należy jak najszybciej królową odseparować. Przedstawiony sposób jest skuteczny i rzadko zdarza się, aby królowa została zagryziona przez robotnice albo odwrotnie. Przeprowadzenia adopcji wymagają także gatunki, które zakładają gniazda w sposób pasożytniczy.

Robotnice mogą uśmiercić królową, jeżeli zapachy (feromony) nie będą właściwe. „Kolonia jest nie (zapachowo) równa kolonii” oznacza to że mrówki np. Lasius niger posiadają inne feromony niż ten sam gatunek z kolonii oddalonej o kilka metrów. Często przyczynia się to do wojen międzygatunkowych. Wyjątkami są Superkolonie.

Liczba wyświetleń: 11367

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu