Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
4710
0
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Necroscia annulipes

Necroscia annulipes – PSG 290 – straszyk

Po raz pierwszy gatunek Necroscia annulipes – PSG 290 (Gray, 1835) ten pojawił się w hodowli amatorskiej w 2006 roku. Od samego początku zyskał sobie sympatie hodowców swoim pięknym jaskrawym ubarwieniem. Charakterystyczną cechą tego patyczaka jest znakomity lot, podczas którego prezentuje swoje różowe skrzydła. Zaniepokojony wydziela substancje obronna o dość lekkim zapachu. Gatunek prosty w hodowli, przynoszący dość liczne potomstwo. To sprawia, że w kraju spotykany jest coraz częściej w ofertach.

Nazewnictwo

Nazwa polska:

Synonimy

Necroscia pictipes

Występowanie

Malezja zachodnia.

Wygląd

  • Dorosłe owady

    Samica osiąga 8-9 cm długości ciała, a samiec 6-6,5 cm. Dymorfizm jest nieznaczny, samce są mniejszą kopią samic. Ciało tego patyczaka w większości jest żółto-zielone o bardzo jaskrawym odcieniu. Przez środek ciała i na pokrywach skrzydeł ciągnie się brązowo-czarny pas. Skrzydła różowe, na ich pokrywach w górnej części widnieje niebieski znak z żółtym kółkiem. Na pierwszej i drugiej parze odnóży widoczne są czarne obrączki. Czułki długie, koloru czarnego z białymi obrączkami. Spód ciała koloru czerwono-brązowego.

  • Młode owady

    Tuż po wykluciu mierzą ok. 1,5 cm i są zielono-żółte. W miarę wzrostu ich kolor się nie zmienia. U samic subimago na środkowych odnóżach pojawia się czarna obrączka, u samców nie obserwujemy jej. Osobniki subimago możemy rozpoznać po zalążkach, które rozciągają się od drugiej do trzeciej pary odnóży. Samice w stadium presubimago mierzą ok. 6 cm a samce ok. 5 cm. Natomiast w stadium subimago samice osiągają ok. 7 cm a samce ok. 6 cm.

  • Jaja

    Są jasne w kształcie lekko łukowatej rurki o długości ok. 0,5 cm. Zakończone ostrym wyrostkiem, który pomaga jaju wbijać się w podłoże lub elementy wystroju.

 

Hodowla

  • Dorosłe owady

    Gatunek nie sprawia żadnych problemów. Utrzymanie wilgotności na poziomie 70% i temperatury oscylującej w granicach 20-26°C pozwoli dobrze rozwijać się owadom. Ze względu na niezbyt dużą masę i rozmiary owadów, nie należy trzyma ich z masywnymi gatunkami. Samica składa jaja ruchem młotkowym wyginając odwłok, wbija je w podłoże lub elementy wystroju. U mnie w hodowli zdążyło się, że samica złożyła jajo wbijając nawet w odwłok samca. Często samica próbuje na siłę złożyć jajo w ściance terrarium, może być to bardzo uciążliwe w nocy. Bardzo dobrze latają, szczególnie samce.

  • Młode owady

    Młode trzymamy w takich samych warunkach co dorosłe osobniki, przy czym należy pamiętać o regularnym zraszaniu terrarium wodą. Młodym osiągnięcie dorosłości zajmuje średnio 5-6 miesięcy.

  • Jaja

    Inkubacja zapłodniony jaj w temperaturze 20-23°C i wilgotności 70-80% trwa co najmniej 5 miesięcy.

Żywienie

Gatunek ten żywi się ligustrem, który w zimie utrzymuje zielone liście. Latem można podawać także bez. Należy pamięta aby pokarm był zawsze świeży.

Terrarium

Terrarium 30x30x30 cm [dł./szer./wys.] zapewni pełny komfort 3-4 parom. Na dno kładziemy ręczniki papierowe lub włókninę kokosową/piasek/mieszanka tych dwóch składników. Jeśli stosujemy tą pierwszą opcję możemy włożyć do terrarium pojemnik np. po sałatce, margarynie wypełniony podłożem, aby samica miała gdzie składać jaja. Niestety często zdarza się, że samica i tak nie składa tam jaj. Aby zmniejszyć stukanie samic, które próbują złożyć jaja należy zastosować drugą opcje.

Rozmnażanie

Płciowe.

Opracowanie i źródła informacji

Opracował: Marek Kubiak (Venom) na podstawie własnych i cudzych doświadczeń.

Liczba wyświetleń: 4710

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu