Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
4260
0
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Neohirasea maerens – straszyk kolczasty

Neohirasea maerens – straszyk kolczasty

Systematyka

Straszyk kolczasty – PSG 173 (Neohirasea maerens Brunner, 1907)

Nazewnictwo

Nazwa polska: Straszyk kolczasty

Występowanie

Wietnam

Długość życia

W odpowiednich warunkach postać imago dożywa pół roku, a nawet 9 miesięcy.

Cechy szczególne

Za dnia owady przez większość czasu siedzą nieruchomo uczepione jednego miejsca, ożywiając się dopiero po zapadnięciu zmroku . Podrażniony wydziela nieprzyjemny zapach.

Aktywność

Wyraźnie ożywia się w nocy (a raczej wówczas, gdy robi się ciemno – gdy światło w pomieszczeniu z nimi pozostaje zapalone, owady nie są aż tak aktywne).

Biotop

Lubi miejsca wilgotne, żyje więc w lasach deszczowych i na ich obrzeżach.

Stadia rozwoju

  • Samice

    Samice są bezskrzydłe, masywne, dosyć grube, całe ciało pokryte mają drobnymi, hakowatymi lub prostymi kolcami i wyrostkami. Tułów jest krótszy niż u samców, odwłok natomiast znacznie szerszy. U samic brak czarnego pasa na grzbiecie, a odnóża mają barwę brązową.

  • Samce

    Samce (również bezskrzydłe) są dość delikatne i szczupłe. W ubarwieniu obu płci przeważa kolor brązowy; u samców na grzbiecie ciągnie się czarny pas z jasnożółtym obrzeżeniem. Także odnóża samców są czarne.

  • Młode owady

    Młode mają kolor brązowy i są bardzo podobne do osobników dorosłych.

  • Jaja

    Są owalne i brązowawe, samice rozrzucają je bezpośrednio na podłoże.

 

Terrarium

Nie wymaga zbyt obszernych terrariów, chyba że chce się hodować większą liczbę osobników. W terrarium koniecznie umieszczamy świeże gałęzie drzew i krzewów stanowiących zarazem pokarm dla patyczaków, jak i miejsce ich „przechadzek”. Można umieścić niewielki pojemniczek z wodą, ale nie jest to konieczne. Dno wysypujemy mieszaniną piasku i torfu, bądź samym torfem/włóknem kokosowym lub kładziemy ręczniki papierowe.

Wielkość terrarium

Dla 2 par owadów wystarczy pojemnik o wymiarach 20x20x20cm (dł. x szer. x wys.). Większą liczbę osobników należy trzymać w większych terrariach.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny. Z moich doświadczeń wynika jednak, że brak oświetlenia nie wpływa negatywnie na owady, jeżeli terrarium stoi w dosyć jasnym miejscu (na przykład w pobliżu okna).

Temperatura

W dzień od 25°C do 30°C, nocą wskazany niewielki spadek temperatury. Im wyższa temperatura tym owady szybciej się rozwijają, a co za tym idzie, żyją krócej. Terrarium nie należy przegrzewać!

Wilgotność

Około 70%. Terrarium powinno być spryskiwane codziennie, co umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności, a jego mieszkańcom pozwala na spijanie wody z szyb lub umieszczonych w nim liści.

Żywienie

Owady te nie są zbyt wybredne – jedzą chętnie liście jeżyny, maliny, dębu, truskawki, poziomki. W mojej hodowli patyczaki upodobały sobie szczególnie liście topoli włoskiej, zjadają także liście brzozy brodawkowatej i wymienionych wcześniej roślin.

Rozmnażanie

Bardzo łatwe. Rozmnaża się płciowo. Po ostatniej wylince zapłodniona samica składa owalne, brązowawe jajeczka, rozrzucając je bezpośrednio na podłoże. Jaja najlepiej przenieść do oddzielnego pojemnika i przechowywać w temperaturze pokojowej. W mojej hodowli zbieram jajeczka co 3 dni – ich liczba waha się od 9 do 11 za każdym razem. Larwy wylęgają się po 3-4 miesiącach. W okresie lęgu powinniśmy znacząco podnieść wilgotność, w przeciwnym wypadku larwy utykają w jajach i zdychają. Na krótko przed przewidywanym lęgiem, warto jaja przenieść ostrożnie na wilgotne podłoże (np. włókninę kokosową). Młode mają większe zapotrzebowanie na wilgoć, zwłaszcza w okresie linienia. Gdy w powietrzu znajduje się zbyt mało wody, podczas tego procesu może dojść do śmierci owadów. Owady te przechodzą rozwój prosty.

Zimowanie

Nie zimuje się. W okresie zimy straszyki nie zapadają w stan odrętwienia i potrzebują tych samych warunków, co w innych porach roku. Pewien problem może dla nas stanowić wówczas zdobycie pokarmu dla naszych podopiecznych. Można zdobywać liście jeżyn i malin wykopując je spod śniegu, dla większości terrarystów może to być jednak zbyt kłopotliwe. Można spróbować wykarmić straszyki liśćmi roślin zimozielonych, np. bluszczu lub trzykrotki, nie wszystkie osobniki jednak chętnie zjadają tego typu pokarm.

Uwagi

Pamiętajmy, by w terrarium z patyczakami nigdy nie brakowało świeżego pokarmu. W prawdzie owady te wytrzymują krótkotrwały brak dostępu do soczystych liści, nie wpływa to jednak zbyt dobrze na ich samopoczucie i zdrowie. Lubią światło.

 

Opracował

Łukasz Marcin na podstawie własnych doświadczeń.

Liczba wyświetleń: 4260

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu