Opublikowano propozycje zmian na liście CITES (marzec 2019)
Na 18 Konferencji Stron konwencji waszyngtońskiej (CoP 18) w Kolombo na Sri Lance zaproponowano zmiany na liście CITES. Najważniejsze zmiany dotyczyłyby hodowców jaszczurek, bowiem wiele z popularnych w hodowli gatunków takich jak gekon toke (Gecko gecko), rodzaj Goniurosaurus, czy Gonatodes daudini zostały zaproponowane do wpisania na listę. Zmiany dotyczą także hodowców ptaszników, gdzie do załącznika drugiego na listę CITES oprócz rodzaju Brachypelma i kilku gatunków Aphonopelma trafiłby także rodzaj Poecilotheria. W przypadku żółwi zmiany dotyczyłyby raczej przeniesienia niektórych gatunków z załącznika II do I, tutaj najważniejszą zmianą byłby żółw gwiaździsty (Geochelone elegans), który trafiłby do załącznika I.
Pamiętajmy jednak, że na razie jest to tylko propozycja zmian. 18 Konferencja Stron konwencji waszyngtońskiej (CoP 18) w Kolombo trwa do 3 czerwca 2019 r. do tego czasu powinna zostać opublikowana faktyczna lista zmian w CITES.
Gdyby ktoś obecnie kupował jakieś gatunki z listy poniżej warto zachować paragon lub inny dowód kupna, który w przypadku wpisania na listę gatunków obecnie nie znajdujących się w CITES posłuży jako dowód zakupu zwierzaka przed ich wpisaniem i ułatwi uzyskanie odpowiednich dokumentów. Oczywiście nie jest to koniecznością.
Zaproponowane zmiany gatunków na liście CITES
Jaszczurki:
- Calotes nigrilabris oraz Calotes pethiyagodai (zał. I)
- Ceratophora spp. (zał. I)
- Cophotis ceylanica oraz Cophotis dumbara (zał. I)
- Lyriocephalus scutatus (zał. I)
- Goniurosaurus spp. (zał. II) – Gatunki z Chin i Wietnamu
- Gekko gecko – Gekon Toke (zał. II)
- Gonatodes daudini (zał. I)
- Paroedura androyensis (zał. II)
- Ctenosaura spp. (zał. II)
Żółwie:
- Cuora bourreti (Przeniesienie z zał. II do zał. I)
- Cuora picturata (Przeniesienie z zał. II do zał. I)
- Mauremys annamensis (Przeniesienie z zał. II do zał. I)
- Geochelone elegans (Przeniesienie z zał. II do zał. I)
- Malacochersus tornieri (Przeniesienie z zał. II do zał. I)
Węże:
- Pseudocerastes urarachnoides (zał. II)
Krokodyle:
- Crocodylus acutus (przeniesienie z zał. I do zał. II) – tylko populacja z Meksyku
Płazy bezogonowe:
- Hyalinobatrachium spp., Centrolene spp., Cochranella spp., and Sachatamia spp. (zał. II)
Płazy ogoniaste:
- Echinotriton chinhaiensis oraz Echinotriton maxiquadratus (zał. II)
- Paramesotriton spp. (zał. II)
- Tylototriton spp. (zał. II)
Ptaszniki:
- Poecilotheria spp. (zał. II)
Na liście znajdują się także inne gatunki ssaków, ptaków, ryb, motyli, roślin, a także innych bezkręgowców wodnych. Po te odsyłam już do pełnej listy w podanych źródłach (pozycja 2 – Lista zaproponowanych zmian).
Źródło:
Ciąg dalszy historii
Liczba wyświetleń: 261
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.