Nhandu spp.
Nazwa rodzaju: Nhandu. Starsza, obecnie nieużywana nazwa to Brazilopelma.
Rodzaj Nhandu zrzesza ptaszniki zamieszkujące brazylijskie lasy tropikalne. Spotykać je można w norach i kryjówkach ziemnych. Czasem sam kopie norki.
Mimo, że można go spotkać poza kryjówką przez całą dobę, to największą aktywność wykazuje w nocy. Samice dożywają czasem nawet do 15 lat. Długość życia samców nie przekracza 3-3,5 roku (od wyklucia). Bardzo chętnie polują na masywne naziemne owady, takie jak karaczany, jednak jako karma, doskonale sprawdzają się także świerszcze, a wśród osobników młodych – pinki wędkarskie.
Gatunki w rodzaju Nhandu
- Nhandu carapoensis (Lucas, 1983)
- Nhandu cerradensis (Bertani, 2001)
- Nhandu chromatus (Schmidt, 2004)
- Nhandu coloratovillosus. Dorosłe osobniki są beżowe lub brązowe z białymi paskami na odnóżach. Młode najczęściej szare, z już widocznymi paskami na odnóżach. Ptaszniki te osiągają najczęściej 6-7 cm (wielkość bez uwzględnienia rozpiętości odnóży).
- Nhandu tripepii (Dresco, 1984)
Jadowitość
Mimo, że jego jad nie stanowi potencjalnego zagrożenia dla człowieka i jest dość słaby, należy traktować to zwierzę z należytym respektem (odradzam brania na rękę). W przypadku ewentualnego ukąszenia, należy zażyć wapno, nie wykonywać męczących czynności i czekać. W żadnym wypadku nie pić alkoholu.
Zachowanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.
Pająki wykształciły dwie strategie obrony przed napastnikami. Jedne używają jadu i szybkości, inne wyczesywują parzące włoski z odwłoka. Nhandu coloratovillosus niewątpliwie zalicza się do tych drugich. Generalnie jest to ptasznik o łagodnym usposobieniu, choć trafiają się osobniki agresywne. Rzadko jednak próbuje kąsać i najczęściej atakuje właśnie włoskami.
Dymorfizm płciowy
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Samiec jest mniejszy i smuklejszy od samicy. Na pierwszej parze odnóży posiada haczyki służące mu do podtrzymywania partnerki podczas kopulacji. Obecne także bulbusy
Rozmnażanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.
Do kopulacji dopuszczamy dorosłe osobniki, po napełnieniu się samca. Jeżeli nie mamy pewności, że kopulacja się udała, można spróbować ją ponowić. Przed zbliżeniem, pająki należy dobrze nakarmić, wtedy jest mniejsza szansa, że samiec stanie się posiłkiem samicy. Po udanej kopulacji, po około 50-60 dniach samica składa kokon, z którego po około 2 miesiącach wykluwają się nimfy. Kopulacja zwykle nie sprawa problemów. Nimfy I potrzebują około 7-10 dni czasu na przejście kolejnej wylinki. Stają się wtedy nimfami II. Na przejście kolejnej wylinki potrzebują zazwyczaj około 20-30 dni. Wówczas stają się już młodymi pajączkami. Jak ogromna większość pająków, Nhandu coloratovillosus jest zwierzęciem, które należy hodować pojedynczo w terrarium, gdyż pojawia się u nich kanibalizm, dlatego gdy nimfy II przejdą wylinkę, należy przenieść je osobno do pudełeczek po kliszy, które starczą im za mieszkanie do około 3 wylinki. Wówczas należy pomyśleć o większym lokum, dostosowanym do rozmiarów zwierzaka.
Liczba wyświetleń: 2299