Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
3673
0
Rośliny – Opisy

Nidularium – gniaździca

Nazwa botaniczna: Nidularium

Rodzina: Ananasowate (Bromeliaceae)

Wielkość: Podobnie jak większość bromelii, osiąga maksymalną wielkość 30 cm. Dlatego też nadaje się do średnich,wilgotnych terrariów z płazami lub gadami.

Wygląd: Liście wąskie tworzące rozetę, najczęściej dwubarwne, żółte z zielonym obrzeżeniem, przed kwitnieniem środek rozetki przybiera jaskrawoczerwony kolor. Kwitnie tylko w lato.

Gatunki najczęściej spotykane:

  • Nidularium fulgens – najbardziej znana gniaździca błyszcząca, epifityczna zielona bromelia lejkowata o liściach w ciemne plamy, które przed kwitnieniem zabarwiają się w środku rozetki na jaskrawoczerwony kolor.
  • Nidularium billbergioides – Gniaździca bilbergiowata – ma żółte liście przykwiatowe i nieco uwypukloną główkę kwiatową.
  • Nidularium innocentii
  • Nidularium striatum

Występowanie

Tropikalne lasy Brazylii.

Informacje dodatkowe

Od lat trwa spór o przynależność gatunkową tej rośliny, do czego przyczyniło się uderzające podobieństwo do Neoregelia, oraz to, że obie te rośliny pochodzą z Brazylii, bliższe badania wykazały jednak, że występują bardzo duże różnice w wymaganiach co do hodowli. Nidularium jest zdecydowanie bardziej wymagającą rośliną niż Neoregelia.

Zastosowanie

Terrarium o dużej wilgotności (wskazana do terrarium z np. większością ptaszników naziemnych lub jaszczurek,płazów). Należy pamiętać aby wilgotność nigdy nie spadałą poniżej 75%.

Hodowla

Podlewamy tylko miękką wodą o temperaturze pokojowej, lejek powinien być stale napełniony wodą, szczególnie w lecie, w zimie nieco ograniczamy nawadnianie. W lecie nawozimy nawozem o słabym stężeniu, zraszamy nim także liście (należy umieścić Nidularium dla zwierząt które nie zlizują wody z liści!). Możliwe problemy: zgnilizna wskutek zbyt zimnego, wilgotnego podłoża, brązowienie wierzchołków liści przez suche ogrzewane powietrze. Należy często spryskiwać.

Stanowisko

Przez cały rok jasne o wilgotnym powietrzu, temperatura nigdy poniżej 18°C.

Rozmnażanie

Z dostatecznie wyrośniętych odrostów korzeniowych. Pierwsze kwitnienie po 2-3 latach.

 

Opracowanie i źródła informacji

Fabian

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • „1000 roślin doniczkowych” H.Heitz

Liczba wyświetleń: 3673

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu