Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
9331
0
Chilobrachys Electric Blue Ptaszniki

Chilobrachys sp. 'Electric Blue’ został oficjalnie opisany (Zmiana nazwy)

Chilobrachys sp. 'Electric Blue’ został oficjalnie opisany (Zmiana nazwy)

Znany i bardzo popularny gatunek jakim jest Chilobrachys sp. 'Electric Blue’ doczekał się swojego opisu naukowego. Tym samym gatunek ten posiada teraz oficjalną nazwą gatunkową: Chilobrachys natanicharum.

Chilobrachys sp. 'Electric Blue’ = Chilobrachys natanicharum

Co ciekawe prawo do nadania nazwy gatunkowej tego ptasznika zostało sprzedane na aukcji. Aukcję wygrała firma deweloperska Nichada Properties Co., Ltd z Tajlandii, zaś sam epitet gatunkowy to połączenie imion założycieli firmy: Natakorn Changrew i Nichada Changrew. Pieniądze z aukcji zostały przeznaczone na edukację dzieci z plemienia Lahu i leczenie osób chorych na nowotwory w Tajlandii. Akcje tego typu ukazują, że niebieskie pająki fascynują ludzi nie tylko w gronie terrarystycznym, ale także osoby niezwiązane z terrarystyką.

Niebieskie ubarwienie w świecie zwierząt jest stosunkowo rzadką cechą. Jednak według niektórych badań u ptaszników w wyniku ewolucji niebieski kolor pojawił się niezależnie jako nowa cecha przynajmniej 8 razy (Hsiung et al. 2015).

Rodzaj Chilobrachys należy do podrodziny Selenocosmiinae ptaszników, które zamieszkują tropikalne rejony Azji. Nowy gatunek Chilobrachys natanicharum występuje w Tajlandii.

Wraz z opublikowanym badaniem zwiększyła się także liczba gatunków wchodzących w skład rodzaju Chilobrachys do 32.

Mapa i zdjęcia poniżej przedstawiają miejsce i środowisko odkrycia tego gatunku. Gatunek ten można znaleźć w tropikalnych lasach Tajlandii do 57 m n.p.m.

 

Nowy gatunek został opisany na podstawie męskich (bulbusy) i żeńskich (spermateka) organów rozrodczych, a także na podstawie budowy organu strydulacyjnego (organu za pomocą którego może wydawać dźwięki).

 

Autorzy badania zwracają uwagę na stopniowe niszczenie naturalnego środowiska tych ptaszników, przez co przyjmowane są coraz bardziej rygorystyczne zakazy wobec tych gatunków, jak przyjęty w 2022 r. zakaz eksportu ptaszników z Tajlandii. W praktyce oznacza to konieczność uzyskania odpowiedniej licencji Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Środowiska Tajlandii na eksport i import wszystkich ptaszników z i do tego kraju. W przyszłości może to również oznaczać wciągnięcie rodzaju Chilobrachys na listę CITES.

Literatura:

  • Chomphuphuang, N., Sippawat, Z., Sriranan, P., Piyatrakulchai, P., & Songsangchote, C. (2023). A new electric-blue tarantula species of the genus Chilobrachys Karsh, 1892 from Thailand (Araneae, Mygalomorphae, Theraphosidae). ZooKeys, 1180, 105–128. https://doi.org/10.3897/zookeys.1180.106278
  • Hsiung BK Deheyn DiD, Shawkey MD, Blackledge TA (2015) Evolutionary biology: blue
    reflectance in tarantulas is evolutionarily conserved despite nanostructural diversity.
    Science Advances 1: e1500709. https://doi.org/10.1126/sciadv.1500709

 

Źródło zdjęć: Chomphuphuang N. i wsp. 2023

Liczba wyświetleń: 9331


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu