Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1943
0
Jaszczurki, Krokodyle, Pajęczaki, Ptaszniki, Żółwie

CITES 2023 – Dziś zaczynają obowiązywać listy CITES

CITES 2023 – Dziś zaczynają obowiązywać listy CITES (na aneksy UE trzeba jeszcze poczekać).

Jakiś czas temu pojawiło się pytanie dlaczego publikujemy listę zwierząt CITES, skoro nie ma tych zwierząt na oficjalnych stronach CITES? Oczywiście popieram weryfikowanie wszystkiego co w internecie, a odpowiedź była jedna: decyzje podjęte na konferencji wchodzą w życie po 90 dniach od jej zakończenia i dopiero wtedy są publikowane na oficjalnych stronach.

Dzisiaj mija 90 dni od zakończenia konferencji, stąd też tylko krótka informacja o tym, że od dzisiaj (23.02.2023 r.) zaczynają obowiązywać decyzje podjęte na konferencji CITES. Innymi słowy od dzisiaj można znaleźć wszystkie gatunki, o których pisaliśmy wcześniej (link) na oficjalnych stronach: SpeciesPlus.net oraz checklist.cites.org. Oprócz Caribena versicolor, która weszła na listę CITES wcześniej – 11 stycznia 2023 r. i można było ją znaleźć wcześniej.

Co dalej?

W obrębie UE nadal czekamy na decyzje Unii Europejskiej co do tego, w którym aneksie znajdą się poszczególne gatunki. W międzyczasie można zgłaszać posiadanie okazów przedkonwencyjnych, tak by ułatwić sobie rejestrację później.

Warto pamiętać jednak, że importując lub eksportując zwierzęta z listy poza granice UE od dziś obowiązują już stosowne ograniczenia.

Jak długo jeszcze będziemy musieli czekać na decyzje UE?

Sugerując się ostatnią konferencją CITES rozporządzenie zmieniające powinno pojawić się w niecały miesiąc. Jednak dokładny termin nie jest nam znany.

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to odsyłam do artykułu po więcej szczegółów: Podsumowanie konferencji CITES CoP19.

Liczba wyświetleń: 1943


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu