Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1325
0
Węże

Długość ogona u węży, a grawitacja

Długość ogona u węży, a grawitacja

Grawitacja to powszechna siła działająca na krążenie krwi zwierząt lądowych. Efekt jej działania może być widoczny w wysokości lub długości organizmów. Wyprostowana pozycja ciała powoduje powstanie gradientu ciśnienia w obrębie naczyń krwionośnych, co może powodować zastoje krwi lub obrzęki w tkankach najniższych partii ciała i spadek objętości krwi w naczyniach głowy i wielu wyżej położonych organach.

W ciągu ponad 100 mln lat ewolucji węży doszło do ich wielkiego zróżnicowania. Powstały formy wodne, podziemne, naziemne i nadrzewne. W tych różnych środowiskach doświadczają one w różnym zakresie stresu grawitacyjnego jeśli chodzi o ich krążenie: od praktycznie braku takiego stresu u form w pełni wodnych do stosunkowo wysokiego, głównie u gatunków nadrzewnych. Jak dotąd nie zbadano dokładnego wzoru w długości ogonów w odniesieniu do warunków w jakich żyją, zwłaszcza jeśli chodzi o gatunki wspinające się po drzewach.

Po przeanalizowaniu 226 osobników węży, reprezentujących 15 współczesnych rodzin, okazało się, że stosunkowa średnia długość ogona rosła, zaś relatywna średnia długość ciała SVL spadała wraz ze wzrostem wykorzystania siedlisk nadrzewnych. Gatunki nadrzewne charakteryzują się, więc ogonami  stosunkowo 3-4 razy dłuższymi niż gatunki niewspinające się. Węże o dłuższych ogonach mają wyższy procent podłużnych naczyń krwionośnych w obrębie stosunkowo ciasnej skóry obejmującej ogon, co przeciwdziała gromadzeniu się krwi, które mogłoby mieć miejsce podczas wspinania się.  W przypadku dorosłych samic nadrzewnych węży wymiar całkowitej długości ciała jest przez autorów rozpatrywany jako wynik ewolucyjnego kompromisu pomiędzy ograniczeniem stresu grawitacyjnego (wydłużeniem ogona), a wydawaniem na świat maksymalnej liczby potomstwa (dłuższe SVL).

Badania opublikowane w Functional Ecology, dostarczają dowodów, że przynajmniej w części, długie ogony u nadrzewnych węży są adaptacją przeciwdziałającą stresowi jakiemu poddawany jest układ krążenia tych zwierząt ze względu na działanie grawitacji.

 

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.

Na podstawie:
http://squamates.blogspot.com/2015/05/tail-length-in-snakes-associated-with.html

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1365-2435.12472/abstract

Liczba wyświetleń: 1325


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu