Badania naukowców z Uniwersytetu hawajskiego sugerują, że zwiększanie się różnic morfologicznych obu płci anolisów zamieszkujących Antyle Wielkie są związane z różnorodnością środowiska, w którym jaszczurki te występują.
Anolisy z Puerto Rico, Jamajki, Kuby oraz Hispanioli rozwijały się niezależnie na każdej z wysp tworząc pod tym względem specyficzne nisze (mniejszości) ekologiczne.
Samce oraz samice jednego gatunku mogą silnie się między sobą różnić – u jednych gatunków obie płcie są podobnych rozmiarów, u innych znów samiec może być trzykrotnie większy od samicy.
Marguerite Butler wraz z innymi pracownikami Uniwersytetu analizują pięć różnic morfologicznych u obu płci dorosłych osobników z dwóch nisz, żyjących na dwóch spośród wysp.
Odkryli oni, że cechy morfologiczne różniące obie płci są silnie uzależnione od bioróżnorodności środowiska występowania. Różnorodność ta wspiera rozwój różnorodnych form jednego gatunku znajdujących się w różnych niszach ekologicznych ( „adaptacja ekologiczna”)
Naukowcy stwierdzili, że większość badań nad adaptacją ekologiczną ignoruje dymorfizm płciowy i twierdzą, że jego miejsce w ewolucjoniźmie nie powinno być niedoceniane.
United Press International
Opracował Deore
Liczba wyświetleń: 686
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.