Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
185
0
Pajęczaki, Ptaszniki

Nowy rok, nowe ja – Haploclastus devamatha zmienia nazwę. Rewizja Thrigmopoeinae.

W ostatnim dniu 2024 roku pojawiła się publikacja obok której nie da się przejść obojętnie. Jest nią rewizja podrodziny Thrigmopoeinae, w tym znanego przez wszystkich ptasznika Haploclastus devamatha. Publikacja napisana przez Zeeshana A. Mirza wprowadza wiele zmian, ale najważniejszą z nich jest zmiana nazwy popularnego H. devamatha na Cilantica phsycadelicus. Ponadto publikacja opisuje jeden nowy gatunek, który jest już znany w hodowli. Wokół publikacji szybko pojawiło się wiele kontrowersji.

Zmiany w skrócie:

  • Haploclastus devamatha = Cilantica phsycadelicus (warto zwrócić uwagę na fakt, że nazwa zapisana jest błędnie i powinna brzmieć Cilantica psychedelicus)
  • Thrigmopoeinae sp. ‘Cinnamon’ = Cilantica agasthyaensis
  • Haploclastus kayi = Cilantica kayi
  • Haploclastus bratocolonus – Nowy gatunek
  • Haploclastus montanus – Nowy gatunek
  • Haploclastus ajithii – Nowy gatunek

Nowy rodzaj Thrigmopoeinae

Thrigmopoeinae to grupa ptaszników występujących w Indiach, głównie w Ghatach Zachodnich. Najnowsza rewizja dzieli podrodzinę Thrigmopoeinea na 3 rodzaje:

  • Cilantica (nowy rodzaj)
  • Haploclastus
  • Thrigmopoeus

Nowy opis podrodziny Thrigmopoeinae zaproponowany przez Z. Mirza to:

Ptaszniki posiadające na zewnętrznej powierzchni chelicer różnego rodzaju szczecinki. Biodra (coxa) wszystkich odnóży bez szczecinek strydulacyjnych.

Po szczegółowe opisy odsyłam do publikacji.

Haploclastus devamatha = Cilantica phsycadelicus?

W kontekście najpopularniejszego ptasznika Thrigmopoeinae w hodowli została zmieniona nazwa z Haploclastus devamatha na Cilantica phsycadelicus. Warto tutaj zauważyć, że w publikacji wkradł się błąd. Ptasznik ten powinien nazywać się Cilantica psychedelicus i jeśli ktoś zamierza zmieniać etykiety, to taką nazwę bym proponował. Nazwa zapewne zostanie niedługo poprawiona przez World Spider Catalog.

Skąd jednak Cilantica psychedelicus, a nie Cilantica devamatha? Żeby to wyjaśnić zacznijmy od krótkiej historii tego gatunku. W styczniu 2014 roku naukowcy po raz pierwszy zwrócili uwagę na ten gatunek, Prasanth i wsp. opisali go jako Haploclastus devamatha. W tym samym roku w czerwcu Sanap i wsp. opisali ten sam gatunek pod inną nazwą Thrigmopoeus psychedelicus. Zgodnie z zasadami ICZN Sankaran i wsp. (2018) zauważyli, że jest to ten sam gatunek i zaproponowali starszą nazwę Haploclastus devamatha jako aktualną. W obecnej publikacji Mirza zauważa, że pierwszy opis gatunku był niepełny i niezgodny z zasadami ICZN, co za tym idzie nieważny. Stąd też proponuje użycie drugiej nazwy w nowym rodzaju.

Wokół tych zmian i nazewnictwa pojawiają się jednak kontrowersje na temat słuszności tych zmian. O ile nazwa rodzajowa Cilantica prawdopodobnie pozostanie, o tyle nie wyklucza się że nazwa gatunkowa nie powróci jako Cilantica devamatha. Wszystko w rękach dalszych ustaleń naukowców.

Thrigmopoeinae sp. ‘Cinnamon’ opisany jako Cilantica agasthyaensis.

Jak informuje strona exo-pet gatunek dostępny w handlu pod roboczą nazwą Thrigmopoeinae sp. ‘Cinnamon’ został opisany w powyższej publikacji jako Cilantica agasthyaensis. Jest to dość rzadko występujący gatunek ptasznika, o oliwkowo-brązowym umaszczeniu i jasnym karapaksie z metalicznym połyskiem. Ogólną budową i kształtem przypomina C. psychedelicus.

Haploclastus kayi = Cilantica kayi

Kolejną zmianą było przeniesienie gatunku Haploclastus kayi do nowego rodzaju Cilantica.

Nowe gatunki Haploclastus

Ponadto w publikacji opisano 3 nowe gatunki z rodzaju Haploclastus, które raczej w hodowli nie są popularne:

  • Haploclastus bratocolonus
  • Haploclastus montanus
  • Haploclastus ajithii

Literatura:

Liczba wyświetleń: 185


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu