Źródło zdjęć: Kästle i wsp., 2025
Merulanella: najpiękniejsze równonogi (Isopoda) świata zmieniają nazwy. Pierwsze równonogi na liście CITES?
Rodzaj Merulanella to jeden z najbardziej efektownych wizualnie rodzajów równonogów (Isopoda), który od lat przyciąga uwagę hodowców i badaczy. Te niewielkie, kolorowe skorupiaki zyskały popularność dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi i szerokiemu zasięgowi geograficznemu. Jednak nowe badania taksonomiczne wykazały, że dotychczasowa klasyfikacja była błędna, co doprowadziło do istotnych zmian w nazewnictwie tych równonogów. W artykule opublikowanym przez Benedikta Kästle i Omara Rafaela Regalado Fernándeza dokonano rewizji rodzaju Merulanella, w wyniku czego część gatunków przeniesiono do nowych rodzajów.
Zmiany w rodzaju
Wśród rodzaju Merulanella pozostały tylko 3 gatunki:
- Merulanella carinata
- Merulanella dollfusi
- Merulanella wahrbergi
Są to gatunki mało kolorowe, zazwyczaj brązowe. Co za tym idzie nie są to te gatunki, które znamy z hodowli. Zasięg występowania tego rodzaju ogranicza się obecnie do Nowej Kaledonii.
Źródło zdjęć: Kästle i wsp., 2025
Przy okazji, gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego taksonomowie niechętnie wykorzystują kolory jako cechy identyfikacyjne, to ma to oczywiście związek z tym że osobniki muzealne rzadko kiedy zachowują swój kolor. Ten sam gatunek co na zdjęciu powyżej po kilkunastu latach w alkoholu wygląda już tak:
Źródło zdjęć: Kästle i wsp., 2025
Stąd też w przeciwieństwie do hodowców, którym często zdarza się rozpoznawać gatunek na podstawie kolorów, naukowcy opisują go na podstawie budowy ciała lub genetyki.
Wszystkie kolorowe osobniki zostały usunięte z rodzaju Merulanella stąd też musiały powstać nowe rodzaje:
- Acutodillo
- Ardentiella
- Floresiodillo
Rodzaje te można przypisać do różnych lokalizacji, podobnie jak Merulanella to endemit z Nowej Kaledonii, Ardentiella wywodzi się z okolic Mjanmy (dawniej Birmy), Floresiodillo z okolic Indonezji (wyspa Flores), zaś Acutodillo znajduje się najbliżej kontynentu afrykańskiego i zamieszkuje Seszele.
Źródło zdjęć: Kästle i wsp., 2025
Zmiany dotyczą pozostałych gatunków:
- Merulanella peltata → Acutodillo peltatus
- Merulanella gibbera → Floresiodillo gibberum
- Merulanella latissima → Floresiodillo latissimus
- Merulanella bicolorata → Ardentiella bicolorata
- wszystkie barwne i nieopisane gatunki z dawnego rodzaju Merulanella również należy przenieść do Ardentiella. Dla przykładu:
- Ardentiella sp. ‘Blister’
- Ardentiella sp. ‘Scarlet’
- Ardentiella sp. ‘Ember Bee’
- Ardentiella sp. ‘Red Diablo’
- Ardentiella sp. ‘Milky Edge’
- Ardentiella sp. ‘Tricolor’
- Ardentiella sp. ‘Phantom’, itd.
Źródło zdjęć: Kästle i wsp., 2025
Przy zmianie nazw, oprócz cech anatomicznych dużą wagę przypisuje się miejscowi pochodzenia danego gatunku. Większość hodowlanych osobników pochodzi z okolic Mjanmy, Tajlandii, Wietnamu i pd. Chin, stąd też będzie w rodzaju Ardentiella, ale warto sprawdzić skąd pochodzi taki gatunek, by uniknąć nieporozumień.
Dodatkowa zmiana:
- Cubaris caerulea → Ardentiella caerulea – W obrębie tego gatunku powstało małe zamieszanie, ze względu na duże podobieństwo do Ardentiella (ex. Merulanella) bicolorata. Jeśli posiadamy ten gatunek warto zagłębić się w treść publikacji, która sugeruje występowanie jeszcze trzeciego, nieopisanego gatunku, który jest również podobny i był mylony z powyższymi. Na pewno dalsze rewizje ułatwią rozpoznanie który z tych trzech gatunków mamy w hodowli. Podstawowe różnice między tymi 3 gatunkami można zobaczyć na zdjęciach:
Źródło zdjęć: Kästle i wsp., 2025
Porównując powyższe do informacji dostępnych w internecie większość osobników w hodowli to raczej Ardentiella caerulea niż Ardentiella bicolorata, ale zawsze warto sprawdzić samemu.
Dalsze rewizje
Jak sugerują autorzy badania następne rodzaje równonogów wymagające rewizji to przede wszystkim: Cubaris, Venezillo i Spherillo. Są to najliczniejsze rodzaje w obrębie rodziny kulankowatych (Armadillidae).
Równonogi (Isopoda), a prawo.
Jak pokazują autorzy tego badania w przygotowaniu jest jeszcze jedna praca, a mianowicie “Terrestrial isopods as pets: Global trends call for inclusion in trade regulations”, która prawdopodobnie będzie nawoływała do zapisania nowego rodzaju Ardentiella (ex. Merulanella) na listę CITES i czerwoną listę gatunków zagrożonych IUCN. Takie głosy można usłyszeć coraz częściej również np. z Hiszpanii. W publikacji z 2024 roku “A colourful world with a dark future: Unregulated trade as an emerging threat for woodlice (Isopoda: Oniscidea) of Spain” omawiane są problemy hodowlane kolorowych równonogów oraz rozważania na temat załączenia niektórych gatunków na listę CITES oraz niektórych na listę gatunków potencjalnie inwazyjnych.
Literatura:
- Kästle B, Regalado Fernández OR (2025) Facing the taxonomic impediment – a reassessment of Merulanella Verhoeff, 1926 (Oniscidea, Armadillidae) through historical specimens. Natural History Collections and Museomics 2: 1–38. https://doi.org/10.3897/nhcm.2.144386
- De Smedt P, Jones N, Kästle B, Robla J, Soares Campos Filho I, Sfenthourakis S, Taiti S, Verheyen K, Szlavecz K (2025) Terrestrial isopods as pets: Global trends call for inclusion in trade regulations [Nieopublikowana].
- Robla, J., Orihuela‐Rivero, R., De Smedt, P., Matarredona, M. & Garcia, L. A colourful world with a dark future: Unregulated trade as an emerging threat for woodlice (Isopoda: Oniscidea) of Spain. Insect Conserv Diversity 18, 161–176 (2025). https://doi.org/10.1111/icad.12792
Liczba wyświetleń: 322
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.