Oporne na antybiotyki bakterie gekonów toke
Bakterie gekonów toke pochodzących ze środowiska naturalnego są oporne na wiele antybiotyków, co może stanowić poważny problem z punktu widzenia posiadaczy tych zwierząt. Tak przynajmniej sugerują wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Georgii, opublikowane w ostatnim numerze Science of the Total Environment.
Badaczka Sonia Hernandez wraz ze współpracownikami w celu przeprowadzenia badań wykorzystała gekony toke (Gekko gecko) sprowadzone z Indonezji, które docelowe miały zostać przeznaczone na sprzedaż. By sprawdzić jak bakterie jelitowe tych gadów reagują na powszechnie stosowane antybiotyki, pobrano od zwierząt próbki kału. Wyniki badań wskazują, że omawiane bakterie są oporne m. in. na: ampicylinę, amoksycylinę / kwas klawulanowy, cefoksytynę, chloramfenikol, kanamycynę i tetracykliny. Wyniki te są o tyle istotne, że gekon toke jest często importowany ze swojego środowiska naturalnego i trzymany w niewoli. Stanowi więc potencjalne zagrożenie dla swoich właścicieli. Naukowcy przypominają, że po każdym bezpośrednim lub pośrednim kontakcie ze zwierzęciem należy umyć ręce, by ograniczyć ryzyko infekcji. Kolejnym zagrożeniem jakie widzą autorzy opracowania jest możliwość transferu bakterii gekonów w inne miejsca w środowisku naturalnym, co może mieć miejsce podczas ucieczki jaszczurki z hodowli lub ich celowego wypuszczania przez właścicieli.
Przyszłe badania powinny odpowiedzieć na pytanie jakie geny odpowiadają za obserwowany wzór oporności bakterii.
Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.
Na podstawie:
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150514141039.htm
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969714014247
Liczba wyświetleń: 620
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.