Być może samice Warana z wysp Komodo (Varanus komodoensis) ułożą sobie dalej życie bez samców. Czyżby nowy ruch feministyczny ?
Otóż nie, samice tego gatunku podobnie jak samice Lepidodactylus lugubris mogą składać jaja niezapłodnione przez samca, z których lęgną się ich małe klony.
W londyńskim Cherster Zoo przyszła mama o imieniu Flora czeka na swój przychówek, z którego każdy powstał poprzez partenogenezę (dzieworództwo).
„Partenogeneza nigdy wcześniej nie była udokumentowana w przypadku tego gatunku aż do teraz – to zupełna nowość” mówi współodkrywca Kevin Buley z Chester Zoo.
U większości gatunków partenogenetycznych, ten sposób rozmnażania jest ich jedynym. U waranów z komodo natomiast, występują oba: zarówno przy udziale samca czy też jego komórek rozrodczych, jak i bez nich. Jest to swoiste dostosowanie się do warunków środowiskowych, kiedy na przykładnie ma w pobliżu żadnych samców.
Niestety dzieworództwo ma swoje wady – lęgną się tylko i wyłącznie samice, co nie jest korzystne w dłuższym okresie czasu ponieważ zanika różnorodność genetyczna poszczególnych osobników.
W maju 2006 roku Flora złożyła 25 aj, z których 11 było żywych. Opiekunowie w zoo wiedzieli, że Flora odegrała rolę zarówno mamy jak i taty, ponieważ nigdy nie miała kontaktu z samcem a jaja były zapłodnione.
Tłumaczenie Deore
Żródło: LiveScience
Liczba wyświetleń: 2347
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.