Odżywiające się odpadami plastikowymi larwy mącznika mogą w niedalekiej przyszłości w znaczący sposób przyczynić się do redukcji ilości zanieczyszczeń. Według najnowszych badań larwy tak powszechnie hodowanego przez terrarystów mącznika są w stanie metabolizować zanieczyszczenia plastikowe. Jak do tej pory odpady takie jak styropian i inne pochodne polistyren uznawane były za niedegradowalne w sposób naturalny. Prowadzone w warunkach laboratoryjnych badania potwierdziły, że bakterie jelitowe zasiedlające układ pokarmowy larw mącznika są w stanie je rozkładać. Podczas trawienia wydalany jest dwutlenek węgla a odchody mączników są już w taki sposób przetworzone, że inne mikroorganizmy mogą prowadzić ich dalszy rozkład. Co ciekawe same larwy nie wykazują żadnych oznak chorobowych będąc na takiej diecie, są tak samo zdrowe jak larwy żywiące się zwykłym pokarmem. Odchody „plastikożernych” larw mogą być najprawdopodobniej bez problemowo wykorzystane jako nawóz dla roślin. Odkrycie to może stanowić przełom w zagospodarowaniu kłopotliwych odpadów cywilizacyjnych. Każdego roku Stany Zjednoczone produkują ponad 33 milionów ton odpadów plastikowych, z czego zaledwie ok 10% zostaje poddawane recyklingowi. Okres naturalnego rozkładu substancji, takich jak styropian może trwać ponad milion lat. Szczególnie destrukcyjne są odpady plastikowe, które dostają się do mórz. Naukowcy mają także nadzieję odkryć również morski odpowiednik „plastikożernych” mączników. Dalszym etapem badan jest stwierdzenie czy takie organizmy odżywiające się odpadami będą bezpieczne dla środowiska i ekosystemów, do których potencjalnie byłyby wprowadzone.
Opracowanie
Jakub Kowalski
Bibliografia: http://www.iflscience.com/environment/plastic-eating-mealworms-could-help-reduce-landfill-waste
Liczba wyświetleń: 3326
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.