Śmiertelny przypadek ukąszenia przez gałęźnicę szorstkołuską (Atheris squamigera) w Kenii
Dzień 1
Jak podaje strona African Reptiles and Venom ukąszenie miało miejsce 17 sierpnia 2018 r. w Kenii, w lesie Kakamega. Zdrowy mężczyzna został ukąszony w prawą nogę podczas wędrówki przez gęste zarośla. Mężczyzna zdołał zabić węża maczetą i podjął długą, trwającą około 10 godzin drogę do szpitala. Podczas wędrówki wymiotował wielokrotnie. Do szpitala dotarł około godziny 22:00, przynosząc ze sobą martwego węża.
Prawa noga mężczyzny była cała opuchnięta aż do okolic miednicy. Po zbadaniu pobranej krwi stwierdzono, że krew nie krzepnie.
Dzień 2
Z rana na drugi dzień pacjent otrzymał 40 ml wieloskładnikowej surowicy: FAV Africa polyvalent antivenom francuskiej firmy Sanofi Pasteur (surowica stosowana w przypadku ukąszeń większych węży z rodziny żmijowatych, mamb i kobr, a także węży z rodzaju efa). W międzyczasie lokalny herpetolog oznaczył przyniesionego węża jako gałęźnicę szorstkołuską (Atheris squamigera). Ze względu na brak odpowiedniej surowicy dalsze leczenie polegało na podawaniu płynów infuzyjnych, antybiotyku i witaminy K.
Dzień 3
Lekarz zmaga się z brakiem odpowiedniej krwi do transfuzji.
Dzień 4
Krew pacjenta nadal nie krzepnie, a stan pacjenta zaczyna się pogarszać.
Dzień 5
Pacjent zaczyna wymiotować krwią. Jego dziąsła zaczynają krwawić. Wydalany mocz jest koloru czarnego (wraz z moczem wydalana jest krew). W południe ciśnienie krwi pacjenta spada i traci on przytomność. Przetoczono dwie jednostki krwi, lecz pacjent wpadł już we wstrząs hipowolemiczny i zmarł kolejnego dnia.
Podsumowanie
Leczenie pacjenta było prawidłowe, lecz mocno opóźnione. Od ukąszenia pacjent przebył dziesięciogodzinną podróż do szpitala, surowicę otrzymał następnego dnia, a krew ze względu na braki została przetoczona dopiero piątego dnia.
Niestety nie ma jeszcze surowicy na jad gałęźnicy szorstkołuskiej ani innych węży z rodzaju Atheris. Często zaleca się stosowanie surowicy, która posiada przeciwciała pozyskane od węży z rodzaju efa (Echius sp.), których ukąszenie powoduje podobne objawy koagulopatii (braku krzepliwości krwi). Być może dalsze podawanie surowicy FAV Africa polyvalent antivenom mogłoby cofnąć efekt koagulopatii i zwiększyć szansę przeżycia pacjenta.
Źródło: https://www.facebook.com/AfricanReptilesAndVenom/posts/1224460437695118
Tłumaczenie Krzysztof Lis
Liczba wyświetleń: 1924
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.