Kręgowce charakteryzują się dwoma podstawowymi strategiami determinacji płci : genotypową (GSD) oraz środowiskową (ESD), której przykładem może być temperaturowa determinacja płci (TSD). W przypadku gadów, temperaturowa determinacja płci jest charakterystyczna dla hatterii, krokodyli, większości żółwi i niektórych jaszczurek. Do tej pory sądzono, że agama brodata (Pogona vitticeps) charakteryzuje się genotypową determinacją płci. Przy czym podobnie jak u ptaków układ chromosomów ZW determinował płeć żeńską zaś ZZ płeć męską.
Okazało się jednak, że zmiany klimatu mogą indukować zmianę genetycznych samców w samice. Badacze z Uniwersytetu w Canberze wykorzystali genetyczne markery płci i poddali badaniom 131 jaszczurek, które złapano w stanie Queensland w północnej Australii. Okazało się, że 11 z nich będących „zewnętrznymi” samicami (zdolnych do wydawania na świat potomstwa) miało faktycznie chromosomy ZZ, a więc były genetycznymi samcami. Jak mówią badacze to pierwszy tego typu przypadek odwrócenia płci opisany w środowisku naturalnym. Co ciekawe samice będące genetycznymi samcami składały więcej jaj, zaś o płci ich potomstwa decydowała już tylko temperatura (TSD).
Opisane zjawisko ma miejsce w jednym z najszybciej ocieplającym się obszarze Australii przez ostatnie 40 lat. Testy laboratoryjne pokazują, że zmiana z genetycznej na temperaturową determinację płci wydaje się zaczynać w temperaturze ok. 32°C. Naukowcy zauważają, że mechanizmy odpowiedzialne za determinację płci mają ogromny wpływ na przetrwanie gatunków o rozmnażaniu płciowym. Przytaczane wyniki badań, które opublikowano w Nature, rzucają nowe światło na to w jaki sposób zmiany klimatyczne mogą wpływać na bioróżnorodność na całym świecie.
Liczba wyświetleń: 2618
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.
Skoro zniosła jajka, to od zawsze była i będzie samicą…
Mój od 7lat samiec agamy brodatej właśnie złożył jajka 😱 czy on już pozostanie samicą na zawsze 🤔?