Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1784
0
Jaszczurki, Płazy, Żółwie

Rozpoczyna się walka z unijnym zakazem produkcji lamp UVB od 2027

Rozpoczyna się walka z unijnym zakazem produkcji lamp UVB od 2027 r.

Na początku tego roku pisaliśmy o tym, że Unia Europejska żegna się z technologią świetlówek T5 i metalohalogenów (inicjatywa ROHS mająca na celu pozbycie się produktów zawierających rtęć). Świetlówki T5 i T8 stosowane do ogólnego oświetlenia już od lutego tego roku znikają z półek i coraz trudniej jest znaleźć jakieś zapasy, które miały sklepy. Oczywiście w świecie terrarystyki świetlówki T5 i T8 stosowane do ogólnego oświetlenia łatwo zastąpić oszczędniejszymi i często lepszymi lampami LED. Co za tym idzie prawie nie odczuliśmy tego zakazu.

Od 2027 roku Unia Europejska chce rozszerzyć zakaz na praktycznie wszystkie lampy UV. Świetlówki T8, T5, kompakty UVB, metalohalogeny oraz rtęciówki to wszystkie lampy, których Unia Europejska chce się pozbyć do 2027 roku. Pozostawiając dostęp jedynie do lamp LED UVB.

W przyszłości lampy LED UVB być może przejmą rynek lamp UVB, obecnie jednak technologia ta nie jest jeszcze dopracowana i od czasu wejścia na rynek lamp LED UVB odnotowuje się coraz więcej problemów zdrowotnych związanych z zapaleniem rogówek. Gady zaczynają się chować, stają się apatyczne i chodzą z zamkniętymi oczami. Zaniedbanie tych objawów prowadzi do utraty wzroku przez zwierzęta, a także w skrajnych wypadkach do ich śmierci. Nawet w przypadku lamp LED UVB, które nie są aż tak szkodliwe (emitują inne długości fal), bardzo wąski zakres długości fal jaki emitują zaburza proces produkcji witaminy D3 powodując jej nadprodukcję.

Taki układ stawia wszystkich terrarystów w pozycji, w której od 2027 roku nie będą w stanie kupić lamp UVB. Jeśli nic się nie zmieni, to od 2027 roku lampy UVB znikną ze sprzedaży. Mając to na uwadze ponad 60 organizacji zrzeszających zarówno terrarystów, jak i ogrody zoologiczne postanowiły 20 września 2023 r. napisać list otwarty do Komisji Europejskiej mający na celu stworzenie wyjątku dla produkcji i importu lamp UVB przeznaczonych na cele hodowli różnych gatunków zwierząt. Organizacje z takich państw jak: Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Austria, Holandia, Wielka Brytania, Francja, Norwegia, Dania i Belgia łączą się w celu zapewnienia dostępu do tak ważnych lamp UVB dla naszych zwierząt.

Unijne zakazy w przeszłości

Oczywiście w przeszłości było kilka zakazów dotyczących tradycyjnych żarówek oraz niektórych halogenów, do których dostęp jest obecnie ograniczony. Istnieją jednak różnice pomiędzy poprzednimi zakazami żarówek tradycyjnych, a obecnym zakazem uwzględniającym lampy UVB. Zakaz dotyczący tradycyjnych żarówek i późniejszy zakaz niektórych halogenów miał na celu ograniczenie poboru mocy lamp i zwiększenie efektywności świetlnej źródeł światła. Zakaz dotyczący lamp UVB ma związek z chęcią ograniczenia produktów zawierających rtęć. Rozporządzenie Unii Europejskiej zakazujące sprzedaż tradycyjnych żarówek i halogenów posiadało także dopisek „za wyjątkiem lamp specjalnego użytku”, dla przykładu lamp używanych w hodowli zwierząt. Dzięki temu wyjątkowi do dzisiaj możemy stosować tzw. lustrzanki, czyli najtańsze, zwykłe lampy grzewcze. Przepisy ROHS zakazujące sprzedaż lamp UV nie przewidują tego rodzaju wyjątków.

Dostępność lamp UVB

Inną kwestią na którą warto zwrócić uwagę to opłacalność produkcji lamp UVB w sytuacji, gdzie zamyka się masowy rynek świetlówek i metalohalogenów. Nawet jeśli produkcja lamp UVB nie zostanie zakazana, nadal warto zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do uniwersalnych części wykorzystywanych do produkcji świetlówek, czy metalohalogenów będą (lub w przypadku świetlówek T5 i T8 już są) ograniczone, co może wpłynąć na dostępność, a także cenę tych lamp. Zatem, jeśli posiadamy gatunki wymagające promieniowania UVB i mamy możliwość zrobienia zapasu tych lamp, to być może jest to coś wartego przemyślenia.

Źródło:

  • Open Letter to the European Commission asking for an exception of certain lighting products to guarantee animal welfare and ex-situ species conservation in Europe [PDF]

Liczba wyświetleń: 1784


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu