Odrobaczanie gadów
Pasożyty wewnętrzne są częstą przypadłością nękającą gady, szczególnie te pochodzące z odłowu. Ponieważ w warunkach terrarium, przy ograniczonej przestrzeni i u zwierząt osłabionych stresem pasożyty mogą namnożyć się szybko do dużej liczby stają się poważnym zagrożeniem zdrowia gada.
Dlatego najlepiej u każdego nowonabytego osobnika przeprowadzić badanie kału i w razie potrzeby odrobaczyć go.
Najłatwiej zanieść kał do badania lekarzowi weterynarii, ale można też zbadać go samemu.
Domowe badanie kału
Odrobaczanie powinno być poprzedzone badaniem kału na obecność pasożytów pod mikroskopem . Potrzebne do tego celu są: mikroskop, probówka, szkiełka, moździerz do ucierania, lub inne naczyńko oraz roztwór soli nasyconej. Aby otrzymać roztwór domowym sposobem gotujemy wodę i do wrzątku dosypujemy soli (NaCl), jednocześnie mieszając tak długo, aż sól przestanie się rozpuszczać. Po ostudzeniu, niewielką ilość roztworu dokładnie ucieramy w moździerzu, lub innym naczyniu z kałem legwana. Tak przygotowany kał nakładamy do probówki (ok. połowy wysokości) i dopełniamy roztworem soli nasyconej do utworzenia menisku wypukłego (u góry probówki przez roztwór soli). Nakrywamy to czystym szkiełkiem. Po około 10 minutach zdejmujemy szkiełko tak , aby wiszącą na nim kroplę (po to ma powstać menisk wypukły) przenieść na drugie szkiełko i przygotować do badania pod mikroskopem. Do obserwacji używamy małych powiększeń. Ja stosowałem powiększenie 80x płynnie przechodząc do 160x. Umożliwia mi to mój mikroskop, ale nie jest to potrzebne. Trzeba szukać owalnych, jajowatych tworów o wyraźnych (grubych) ściankach z różną postacią larwy pasożytów w środku. To co zobaczymy przez okular mikroskopu to w większości cząstki roślinnego pochodzenia (u zwierząt roślinożernych jak legwan zielony), niekiedy poruszające się w płynach. W tym wyszukujemy tych owalnych, jajowatych tworów. Mój legwan po 4 latach życia nie miał pasożytów i był „czysty”. Jeśli jednak znajdziemy jaja pasożytów w próbce trzeba skontaktować się z weterynarzem.
Odrobaczanie
Jeśli badanie kału wykaże obecność pasożytów następnym krokiem będzie wizyta u lekarza weterynarii i odrobaczenie zwierzęcia. Weterynarz dobierze preparat i sposób przeprowadzenia odrobaczenia (najczęściej sondą prosto do żołądka). Podanie leku powinno być powtórzone do dwóch tygodniach a jednocześnie dezynfekcji powinno być poddane całe terrarium.
Czasem zdarza się, że odrobaczanie odbywa się w warunkach domowych. Mi dr Jarek Zajączkowski przekazał za pośrednictwem kolegi lek Pyrantelum do samodzielnego odrobaczenie jaszczurek (agam i scynka) u których badanie wykazało obecność pasożytów. Zastanawiałam się jak go podać. Wolałam nie ryzykować z sondą nie mając doświadczenia a podanie do pyska mogło się skończyć wypluciem preparatu. Dlatego postanowiłam 'oszukać’ jaszczurki. Uśmiercone larwy zoophobas poprzecinałam na pół i opróżniłam, tak że zostały tylko „osłonki”. Osłonki te napełniłam lekiem w ustalonej przez lekarza dawce. Niczego nieświadome jaszczurki bez problemu połknęły lek, przekonane, że to zwykły pokarm. Gdy poczuły smak leku było już za późno by go wypluć.
Opracowanie Ryszard, Alicja
Liczba wyświetleń: 5988