Orxines semperi – PSG 256
Orxines semperi – PSG 256 (Stal, 1877) jest to Gatunek mało popularny w hodowlach, dobry dla początkujących hodowców straszykowatych, gdyż jest prosty w hodowli. Zaznacza się u niego wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest znacznie mniejszy i jaskrawiej ubarwiony niż samica. Gatunek ten zamieszkuje Filipiny a dokładniej wyspę Bohol. Osobniki obu płci posiadają niezwykłe mikro skrzydełka, które nie spełniają wyraźnych funkcji. Owady mają bardzo delikatne odnóża dlatego należy uważać przy ich przenoszeniu. Należy również dbać o to by podczas wzrostu patyczaki miały wystarczająco wysokie terrarium. Gatunek ten lubi podwyższoną wilgotność i nie wytwarza substancji obronnych.
Nazewnictwo
Nazwa polska: –
Występowanie
Wyspa Bohol (Filipiny).
Wygląd
-
Samica
Samice osiągają długość ok. 11 cm. Ciało jest chropowate, koloru piaskowego z licznymi ciemno brązowymi przebarwieniami. Na śródtułowi między 2 a 3 parą odnóży znajdują się 2 malutkie mikro skrzydełka o długości 3 mm koloru czarnego z cienką białą obwódką. Odwłok zakończony pokładełkiem o długości 7 mm. Wierzchnia strona głowy koloru czarnego, z którą kontrastują jasne oczy owada. Samice mają bardzo długie czułki, długości ok. 8 cm, które łatwo ulegają uszkodzeniu w trakcie wylinek, lub z powodu przegęszczenia osobników w terrarium.
-
Samiec
Samce mają długość ok. 7,5 cm. Ciało gładkie koloru ciemno pomarańczowego. Na śródtułowiu posiada mikro skrzydełka koloru białego, nieco mniejszy niż samicy ok. 2mm. Odwłok zakończony widocznym narządem kopulacyjnym. Odnóża są bardzo długie, brązowo pomarańczowe i łatwo ulegają uszkodzeniu przy zbyt małej wilgotności, nieostrożnym przenoszeniu lub z powodu niedostatecznie wysokiego zbiornika hodowlanego. Czułki bardzo długie dochodzące do 8 cm długości.
-
Młode
Nimfy zaraz po wykluciu mierzą ok. 20 mm, posiadają bardzo długie czułki długości ok. 18 mm. Ciało koloru szarego. Są bardzo szybkie i ruchliwe, łatwo tracą odnóża o czym należy pamiętać w trakcie przenoszenia owadów. Podenerwowane najpierw energicznie chwieją się na boki po czym nerwowo uciekają.
-
Jaja
Jaja mają kolor brązowy, są charakterystycznego kształtu klina zwężającego się ku dołowi o chropowatej fakturze. Przy wieczku jaja znajduje się gęsta koronka drobnych niteczek. Jajo ma ok. 5 mm i 2 mm szerokości.
Hodowla
-
Owady
Zarówno młode jak i imago nie sprawiają problemów w hodowli. Ktoś kto hodował już straszyki poradzi sobie z nimi bez problemu. Gatunek ten należy trzymać w obszernym, dobrze wentylowanym terrarium. Odpowiednia wilgotność w przedziale 75–85% (w trakcie linienia młodych osobników możemy ją podnieść aby owady poprawnie przeszły wylinkę) oraz dogodna temperatura z przedziału 21-25°C pozwolą bardzo dobrze rozwijać się owadom. Pamiętajmy również by nie łączyć młodych z gatunkami masywniejszymi lub większymi, które mogą uszkodzić delikatne nimfy. Płeć bezpiecznie odróżnić można u osobników po trzeciej lub czwartej wylince, gdy u samicy wyraźnie zaznacza się pokładełko. Samiec osiąga dojrzałość po 4 miesiącach, samica średnio po 5 miesiącach. Jako imago samce dożywają przeciętnie 7-8 miesięcy, a samice ok. 10 miesięcy. Samica zaczyna składać jaja po 4-5 tygodniach od linienia na imago, składa 2-3 jaja na dzień. Jako że Orxines semperi to gatunek składający jaja w podłożu należy zapewnić mu warstwę włókniny kokosowej lub torfu o grubości ok. 5cm w terrarium.
-
Jaja
Jaja inkubujemy w plastikowym pudełku na wilgotnych ręczniczkach lub w inkubatorze butelkowym. Przy inkubowaniu należy pamiętać by zachowana była dobra wentylacja, w przeciwnym wypadku może dojść do pleśnienia jaj. Inkubacja trwa ok. 3-4 miesięcy w temperaturze 22-25°C, przy wilgotności ok. 80-90%. W złych warunkach okres inkubacji może się znacznie wydłużyć.
Żywienie
Owady najchętniej jedzą jeżynę lub malinę. Imago nie pogardzą liśćmi dębu, bluszczu, truskawki czy poziomki. Należy pamiętać by pokarm w terrarium był zawsze świeży i dosięgał najwyższych partii zbiornika, gdyż owady najchętniej podgryzają szczytowe partie rośliny.
Terrarium
Terrarium 30x30x40 cm [dł.x szer. x wys.] zapewni odpowiednią ilość miejsca dla 3-4 par. Dno terrarium wysypujemy włókniną kokosową/torfem aby straszyki mogły bezpiecznie składać jaja. Jeżeli decydujemy się natomiast na wyłożenie dna terrarium ręcznikami papierowymi pamiętajmy o pojemniczku z torfem, do którego samice będą składać jaja – brak odpowiedniego podłoża do składania jaj grozi uszkodzeniem pokładełka samicy.
Rozmnażanie
Płciowo, partenogenetycznie.
Opracowanie i źródła informacji
Opracowali Bartosz Rom (BartekR) i Jędrzej Adamczyk (jędrek1995) na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych. Zdjęcia dodane przez profesora są autorstwa Igor255.
Liczba wyświetleń: 2034