Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1489
0
Encyklopedia, Fauna Polski – Encyklopedia, Jaszczurki – Encyklopedia, Krokodyle – Encyklopedia, Owady – Encyklopedia, Pajęczaki – Encyklopedia, Płazy – Encyklopedia, Ptaszniki – Encyklopedia, Rośliny owadożerne – Encyklopedia, Skorpiony – Encyklopedia, Skorupiaki – Encyklopedia, Ssaki – Encyklopedia, Węże – Encyklopedia, Wije – Encyklopedia, Żółwie – Encyklopedia

Pasożyt

Pasożyt

Pasożyt – organizm, który żyje na innych organizmach żywych i pobiera z nich składniki potrzebne do ich własnego rozwoju, mające zarazem niekorzystny wpływ na żywiciela. Powodują wiele chorób, zarówno wśród ludzi jak i zwierząt.

Rodzaje pasożytów

Pasożyty wewnętrzne

Najczęściej spotykane, to tasiemce, owsiki. Żyją wewnątrz ciała legwanów zabierając im składniki odżywcze z przewodu pokarmowego. Jeżeli nie zostaną usunięte, będą się rozmnażały powodując choroby, a nawet śmierć. Dlatego tak ważnym jest, by po zakupieniu zwierzęcia udać się do weterynarza w celu odrobaczenia. W późniejszym czasie należy raz do roku dać próbki kału do badania.

Najczęstszymi objawami występowania pasożytów wewnętrznych są:

  • zmniejszony apetyt
  • apatia
  • śluz w odchodach
  • pasożyty widoczne w kale
  • częstsze wypróżnianie się

Po zabiegu odrobaczania należy umieścić zwierzę w zdezynfekowanym terrarium, aby nie mogło ponownie zostać zaatakowane przez pasożyty lub ich jaja

Pasożyty zewnętrzne

Pasożytami zewnętrznymi najczęściej występującymi są kleszcze i roztocza.

  • Kleszcze są organizmami żyjącymi na skórze zwierzęcia i odżywiają się jego krwią, którą wysysają spod skóry. Początkowo kleszcze są bardzo małe, ale z czasem, gdy się należycie odżywią ich ciało rośnie i napełnia się krwią. Pasożyty nie tylko pozbywają żywiciela krwi, ale mogą być źródłem różnorakich chorób. Ich obecność jest irytująca i powoduje znaczny stres. Objawami obecności pasożytów zewnętrznych jest wzmożone drapanie, możliwa apatia, odchylenia od standardowego zachowania, nieregularny kształt łusek lub ich uszkodzenie na konkretnym obszarze ciała. Gdy kleszcz zostanie wykryty, należy do delikatnie usunąć z ciała, aby nie doszło co zakażenia.
  • Roztocza są małymi i bardzo uciążliwymi pasożytami, żywiącymi się krwią. Skupiają się głównie w okolicy pyska, oczu, podgardla i kloaki. Objawy ataku roztoczy są podobne jak w przypadku kleszczy, jednak są o wiele trudniejsze do zlokalizowania. Mają wygląd czarnych, brązowych lub czerwonych kropek, które najłatwiej dostrzec rozkładając na podłożu białą kartkę papieru lub kontrolując wodę w terrarium. W momencie, gdy nastąpi konieczność usunięcia roztoczy, należy dokładnie wykąpać zwierzę w letniej wodzie, a terrarium zdezynfekować.

 

Liczba wyświetleń: 1489

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu