Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [14]
Loading...
18520
1
Żółwiaki, Żółwie – Opisy

Pelodiscus sinensis – żółwiak chiński

Pelodiscus sinensis – żółwiak chiński

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Chinese softshell turtle.

Systematyka

Żółwiak chiński (Pelodiscus sinensis Hermann, 1804)

Synonimy

Trionyx sinensis, Amyda sinensis.

Wygląd

Jest to żółw miękkoskóry u którego zredukowany pancerz kostny pokryty jest elastyczną skórą. Karapaks u dorosłego osobnika jest zielonooliwkowy lub zielono-brązowy, plastron zaś żółty lub jasnokremowy. Młode żółwiaki mają karapaks brązowo-piaskowy, na którym mogą znajdować się drobne, okrągłe, czarne plamki z przejaśnieniem w środku, do ok. 7 roku życia plastron jest pomarańczowy z czarnymi plamami, których u nielicznych osobników może brakować. Wraz z wiekiem plastron zmienia barwę. Charakterystyczną cechą jest długa szyja zakończona głową o ryjkowatym wydłużonym nosie. Po bocznej stronie głowy przebiega żółty pas o nieregularnych krawędziach. Wiosłowate przednie łapy zaopatrzone są w trzy pazurki. Posiada silne szczęki, co w połączeniu z długą szyją i awanturniczym charakterem czyni z niego dość niebezpiecznego żółwia.

Wymiary osiągane to 25-30 cm długości plastronu + szyja.

Występowanie

Najbardziej rozpowszechniony gatunek z rodziny Trionychidae, o dość szerokim i zróżnicowanym klimatycznie areale występowania. Żółwiaki chińskie zamieszkują wschodnią część Azji od Indochin po rzekę Amur na Syberii. Spotyka się je w Korei, Chinach, Wietnamie, na Tajwanie, Hawajach. W swojej ojczyźnie są cenionym przysmakiem, do celów kulinarnych wykorzystuje się także ich jaja. Istnieją fermy hodujące żółwiaki.

Biotop

Spotyka się go w wolno płynących zbiornikach wodnych, bądź stawach, bagniskach, jeziorach o miękkim mulistym bądź piaszczystym dnie, z łagodnym wyjściem na brzeg. Występuje w różnych strefach klimatycznych.

Cechy szczególne

Miękki pancerz, ostro zakończony pysk.

Aktywność

Aktywny w dzień. Czas spędza głównie w wodzie, zagrzebany w piasku lub mule tak, że wystaje tylko głowa i szyja, lub gdy jest przestraszony czubek ryjkowatego nosa i oczy. Zdarza się, że wygrzewa się na brzegu w pobliżu zbiornika, lecz zaniepokojony ratuje się natychmiastową ucieczką do wody. Doskonale pływa i nurkuje.

Terrarium

Dla żółwiaka wskazane jest duże akwaterrarium, najlepiej rosnące wraz z potrzebami zwierzęcia.
Minimalna wielkość dla jednego, dorosłego osobnika to 80x50x50 cm, optymalna 120x80x50 cm. Na dnie powinna znaleźć się ok. dziesięciocentymetrowa warstwa drobnego piasku, ewentualnie drobnego, gładkiego żwirku, w którym żółwiak będzie się zakopywał. Dno należy tak ukształtować, aby były strefy płycizny i głębszej wody, co umożliwi zwierzęciu swobodne pływanie i odpoczynek na mieliźnie. Mimo, że niektóre pozycje w literaturze podają, iż żółwiaki chińskie na ląd wychodzą jedynie w celu składania jaj, z doświadczenia wiadomo, że lubią zażywać kąpieli słonecznych. Warto więc także pomyśleć o wyspie, nad którą należy umieścić promiennik ciepła. Niezbędnym wyposażeniem terrarium jest filtr. Godne polecenia są filtry denne, podżwirowe, ew. bardzo głośne filtry przelewowe, choć przy odrobinie fantazji , używając przelewowych można w terrarium urządzić ciekawy mini wodospad. W terrarium montujemy także grzałkę w metalowej obudowie, z termostatem.

W przypadku żółwiaków bardzo ważna jest woda, musi być nienagannie czysta, o lekko kwaśnym pH, co pozwala uniknąć problemów zdrowotnych u pupila. Poziom wody powinien wynosić ok. 30 cm.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny.

Temperatura

Żółwiaki sprowadzane do Polski pochodzą głównie z ferm w Tajlandii i Chinach, stąd wymagają dość wysokiej temperatury, która powinna się wahać w granicach 28-30°C w dzień i spadać do 24°C w nocy. Temperatura wody 22-28°C.

Żywienie

Typowy drapieżnik, żywiący się w naturze: rybami i drobnymi wodnymi kręgowcami, ślimakami, padliną, młode jedzą głównie owady i ich larwy oraz ślimaki. W terrarium należy podawać im pokarm w miarę możliwości jak najbardziej urozmaicony. Godne polecenia są mrożonki dla ryb np. ochotka, serca wołowe, indycze, mixy, mrożone rybki – stynki. Pokarm ten podajemy po uprzednim rozmrożeniu. Gammarus nie jest odpowiednim pokarmem dla żółwiaków! Zwierzęta te doskonale polują, więc należy mieć świadomość tego, że wpuszczone do terrarium np. dla ozdoby rybki wcześniej , lub później padną ofiarą żółwia.

Rozmnażanie

W naturze, po zimowaniu, na wiosnę ok. kwietnia przystępują do godów. Od czerwca do sierpnia samice znoszą do wygrzebanych jamek 15-25 okrągłych jaj średnicy ok. 2 cm, z których po 40-80 dniach lęgną się młode wielkości ok. 40 mm. Samica w sezonie może składać jaja 2-3 razy.
W terrarium pary łączymy jedynie w okresie godów, pod ścisłą kontrolą, jeśli zwierzęta są zbyt agresywne należy je rozdzielić. Jaja inkubujemy w temperaturze 28-31°C.

Uwagi

Dość agresywny żółw, dorosły osobnik może dotkliwie pogryźć. Przy wyjmowaniu z terrarium należy go chwytać od tyłu za karapaks. Ze względu na awanturniczy charakter żółwia warto zastosować się do zasady jeden żółwiak w jednym terrarium. Młode dość wrażliwe na wszelkie zmiany parametrów wody, głównie pH i temperatury, często zapadają na bakteryjne i grzybicze choroby skóry. Profilaktycznie raz na dwa tygodnie można poddawać je kąpieli w słabym roztworze nadmanganianu potasu . Nie polecam początkującym.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracowała lek. wet. Aleksandra Maluta na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:
Vagner – Vagnerova ; Chov Teraryjnich Zvirat ; SZN Praga 1986;
Jiri Zych ; Zelvy; Brazda Praga 2000;
M.Gajownik, M.Gromek, A.Hryniewicz ;Żółwie lądowe i wodne podręczny poradnik hodowlany; MG; Białystok 1997;
C.H.Ernst, R.Altenburg, R. Barbour; Turtles of the World; ETI 2000

Liczba wyświetleń: 18520

Jedno przemyślenie na temat Pelodiscus sinensis – żółwiak chiński

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu