Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [14]
Loading...
25814
0
Phormictopus, Ptaszniki – Opisy

Phormictopus auratus – ptasznik złocisty

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

 

Phormictopus auratus – ptasznik złocisty

Bardzo atrakcyjnie ubarwiony ptasznik. Zdobywa swoją popularność w hodowlach amatorskich, ponieważ należy do gatunków odpornych na błędy oraz nie należy do gatunków nudnych w obserwacji.

Nazewnictwo

 

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Phormictopus auratus (Ortiz & Bertani, 2005)

Wygląd

Osobniki w początkowym stadium są bardzo podobne do ptasznika z gat. Brachypelma albopilosum. Dopiero z czasem zaczynają nabierać złotawego koloru na karapaksie i odnóżach. Dorosłe osobniki w zależności od płci nieco różnią się od siebie:

  • Dojrzała płciowo samica ma zdecydowanie masywniejsza budowę niż samiec, zaś charakterystyczny złoty połysk dla tego gat. jest dobrze widoczny głównie na karapaksie i na górnej stronie odnóży w części udowej (femur). Odwłok pokryty czerwonymi, stosunkowo rzadkimi włoskami.
  • Dojrzały płciowo samiec na pierwszej parze odnóży krocznych posiada haczyki, które odgrywają ważną role podczas aktu kopulacji, zaś na nogogłaszczkach znajdują się zbiorniczki z nasieniem, tzn. bulbusy. Charakteryzują się one także smuklejszą posturą ciała. Jeśli chodzi o ubarwienie samców, są one bardziej atrakcyjne kolorystycznie, niż samice. Złoty kolor obecny jest zarówno na karapaksie jak i na górnej stronie odnóży, nie tylko na udach, ale na ich całej długości oraz na nogogłaszczkach wydaje się być znacznie bardziej zaznaczony, co czyni je naprawdę pięknymi pająkami.

Dorosłe samice na ogół osiągają około 7 cm ciała, czasem nawet więcej. Z rozpostartymi odnóżami mierzy około 17-18 cm. Samce są nieco mniejsze.

Występowanie

Wschodnie prowincje Kuby.

Biotop

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Długość życia

Dorosłe samice przy dobrych warunkach żyją około 14-16 lat. Samce znacznie krócej, po przejściu ostatniej wylinki żyją około roku.

Aktywność

Jak pozostałe ptaszniki, prowadzi on głownie nocny tryb życia. Aktywność zaczyna się zazwyczaj już o zmierzchu. Często można zobaczyć je chodzące po terrarium także we wczesnych godzinach porannych.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Woli bronić się przed napastnikiem poprzez wyczesywanie parzących włosków z odwłoku, ale także nie zawaha się zaatakować. Lubi pokazać swój charakter, uderzając przednimi odnóżami w napastnika. Ze względu na swój charakter, nadaje się on dla osób które miały już wcześniej do czynienia z ptasznikiem naziemnym dużego rozmiaru.

Jadowitość

Nie dysponuje silnym jadem, samo ukąszenie dość bolesne.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Minimalne wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 30x25x25cm, jednak im większe terrarium im zapewnimy tym dla nich lepiej. Najczęściej polecanym, a zarazem powszechnie stosowanym podłożem jest włókno kokosowe. Można uzyskać lepsze właściwości podłoża tworząc mieszankę włókna kokosowego, torfu, mchu spagnum oraz wrmikulitu w różnych proporcjach (powiedzmy 5:2:1:2).

Temperatura

Temperatura jaka powinna panować w terrarium to 24-27°C. W nocy może spadać.

Wilgotność

Wilgotność zaś jaką powinniśmy zapewnić to około 70-80%. U młodych osobników powinniśmy utrzymywać wyższą wilgotność natomiast już u starszych wystarczy utrzymywać 2/3 pojemności pojemnika typowo suchego , a 1/3 intensywnie zraszać.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Ptaszniki te należą do pająków bardzo żarłocznych, już od stadium L1 potrafią upolować ofiarę dużo większą od siebie. Najlepiej karmić je świerszczami, karaczanami lub szarańczą odpowiednią do rozmiaru ptasznika. Nie zaleca się karmienia pinkami (larwy much)!

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Samce są dużo atrakcyjniej ubarwione od samic i często porównując dwa ptaszniki które nie są jeszcze dorosłe można określić płeć po intensywności barw.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Zanim zaczniemy je dopuszczać, samica jak i samiec powinny być wcześniej solidnie odkarmione, gdyż często wobec siebie przejawiają agresje. Jeśli już to zrobimy, a skompletowana przez nas para jest dojrzała płciowo, możemy zacząć podejmować próby dopuszczania. Rzadko się zdarza, że ptaszniki od razu zaczynają kopulować. Często próby dopuszczań mogą trwać tygodniami, zanim dojdzie do udanej kopulacji, dlatego jeśli zdecydujemy się rozmnożyć ten gatunek, należy uzbroić się w cierpliwość. Gdy samica jest już zapłodniona, najczęściej po około 6-8 miesiącach, czasem nawet do roku, tworzy stosunkowo duży kokon w którym znajduje się od 200-800 jaj. Po około miesiącu w kokonie pojawiają się nimfy I. Po upływie 2-3 tygodni przechodzą wylinkę i stają się nimfami II. W tym stadium są jeszcze około 1-2 miesięcy, po czym zrzucają wylinkę i stają się ptasznikami. Od tej pory zaczynają polować oraz przyjmować pokarm.

Uwagi

Ptasznik pokaźnych rozmiarów, który nie dysponuję silnym jadem lecz należy zwrócić uwagę iż posiada duże chelicery, które mogą boleśnie zaznaczyć swoją obecność. Samce po ostatniej wylince „łagodnieją” w swoim usposobieniu.

 

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował:

Tomasz Bryś – Brysiu

Piotr Cieluch – Azureus

 

 

 

Źródło:
Opracowane na podstawie własnych doświadczeń, a także:
http://www.theraphosidae.cz
http://www.exotic-animals.org

Zdjęcia dorosłego samca Piotr Cieluch.

Raporty rozmnożeniowe

  1. Phormictopus auratus – ptasznik złocisty – raport rozmnożeniowy 

Liczba wyświetleń: 25814

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu