Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
6178
0
Phormictopus, Ptaszniki – Opisy

Phormictopus sp. 'Dominican purple’ – ptasznik

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Phormictopus sp. Dominican purple

Jak większość z Phormictopus ptaszniki te charakteryzuję wspaniałe ubarwienie, szybki przyrost oraz nietuzinkowy charakter w parze z słabym jadem. Są często dostępne na naszym rynku lecz ich cena nie należy do najniższych. 

Odmiany barwne

W handlu pojawiły się dwie odmiany barwne, które nie są opisane więc można wstępnie założyć iż ta informacja pewnie z biegiem czasu zostanie zaktualizowana.

  1. Phormictopus sp. Dominican purple „blue” odnalezionych na południu Dominikany na wschód od Santo Domingo. Charakterystyczne dla nich jest posiadanie koloru niebieskiego na femur.
  2. Phormictopus sp. Dominican purple „blue rose carapax” odnalezionych również na południu Dominikany na wschód od Santo Domingo. Charakterystyczne dla nich jest posiadanie koloru niebieskiego na femur  i różowego karapaksu.
  3. Phormictopus sp. Dominican purple „violet” Charakterystyczne dla nich jest posiadanie koloru fioletowego na femur.

Wygląd

Osobniki w początkowym stadium są koloru ciemnoniebieskiego. W miarę wzrostu maluchów zaczynają być widoczne barwy dorosłego osobnika. Zaczyna pokazywać się kolor fioletowy na karapaksie i femur.

  • Dojrzała płciowo samica  jest masywniejsza od samców oraz potrafi urosnąć do nawet 7 cm DC, niestety intensywność kolorów nie jest tak oszałamiająca jak u samca.
  • Dojrzały płciowo samiec dorasta do 6 cm DC.  Gatunek ten cechuje się purpurowym karapaksem oraz odnóżami(femur) koloru niebieskiego/ purpurowego, czarnym odwłokiem z delikatnymi i dość rzadkimi rudymi włosami. Samce są smuklejsze od samicy. Najpewniejszym sposobem na rozpoznanie samca już w dość młodym wieku jest inspekcja płytki płciowej z wylinki. Samcowi po osiągnięciu dojrzałości płciowej na przednich nogogłaszczkach wyrastają bulbusy, oraz haki goleniowe.

Występowanie

Dominikana

Biotop

Występuję w wilgotnych lasach deszczowych.

Długość życia

Samice nawet do 16 lat samce krócej do 4 lat po ostatniej wylince.

Aktywność

Jak pozostałe ptaszniki, prowadzi on głownie nocny tryb życia. Aktywność zaczyna się zazwyczaj już o zmierzchu. Często można zobaczyć je chodzące po terrarium także we wczesnych godzinach porannych.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Młode osobniki są bardzo szybkie, jako większe podrostki nie zawaha się zaatakować. Lubi pokazać swój charakter, uderzając przednimi odnóżami w napastnika. Ze względu na swój temperament, musimy zachować ostrożność przy manipulacjach w terrarium.

Jadowitość

Nie dysponuje silnym jadem.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Minimalne wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 30x30x30 cm , jednak im większe terrarium im zapewnimy tym dla nich lepiej. Najczęściej polecanym, a zarazem powszechnie stosowanym podłożem jest włókno kokosowe. Można uzyskać lepsze właściwości podłoża tworząc mieszankę włókna kokosowego, torfu, mchu spagnum oraz wrmikulitu w różnych proporcjach (powiedzmy 5:2:1:2). Sypiemy go dużo bo pająki te uwielbiają kopać. Dla dorosłych osobników obowiązkowo miska z wodą oraz kryjówka.

Temperatura

W dzień 26- 27 °C z nocnymi spadkami. Śmiało można trzymać osobniki bez dodatkowego ogrzewania w temperaturze pokojowej spadnie jedynie aktywność oraz szybkość przechodzenia wylinek.

Wilgotność

Wilgotność zaś jaką powinniśmy zapewnić to około 70%. U młodych osobników powinniśmy utrzymywać wyższą wilgotność natomiast już u starszych wystarczy utrzymywać 2/3 pojemności pojemnika typowo suchego , a 1/3 intensywnie zraszać.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Ptaszniki te należą do pająków bardzo żarłocznych, już od stadium L1 potrafią upolować ofiarę dużo większą od siebie. Najlepiej karmić je świerszczami, karaczanami lub szarańczą odpowiednią do rozmiaru ptasznika. Nie zaleca się karmienia pinkami (larwy much)!

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Samce są atrakcyjniej ubarwione od samic i często porównując dwa ptaszniki które nie są jeszcze dorosłe można określić płeć po intensywności barw.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.
Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Uwagi

Ptasznik pokaźnych rozmiarów, który nie dysponuję silnym jadem lecz należy zwrócić uwagę iż posiada duże chelicery, które mogą boleśnie zaznaczyć swoją obecność. Samce po ostatniej wylince „łagodnieją” w swoim usposobieniu. Każdy terrarysta, który ma trochę oleju w głowie bez problemu poradzi sobie z hodowlą tego pięknego pająka.

 

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował:

Piotr Cieluch – Azureus

 

 

 

Źródło:
Opracowane na podstawie własnych doświadczeń.

Zdjęcie dorosłego osobnika zamieszczone dzięki  spidershop pl

Zdjęcię odmiany blue macilacispiders

Zdjęcia odmiany blue rose Pająkowe imperium

 

 

Liczba wyświetleń: 6178

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu