Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
19680
1
Żółwie – Artykuły

Pierwsze terrarium dla małych żółwi lądowych

Pierwsze terrarium dla małych żółwi lądowych


zorba z mleczykiem

Ostatnimi czasy w sprzedaży pojawiło się sporo maleńkich żółwików lądowych. Ze względu na swój urok, oraz niewielkie rozmiary cieszą się one uznaniem wielu osób zaczynających przygodę z terrarystyką. Najliczniejszą grupą spośród nich są żółwie z rodzaju Testudo (greckie, stepowe, obrzeżone, mauretańskie) Opieka nad takim maleństwem nie jest łatwa. Mały żółwik, bardziej niż dorosły osobnik narażony jest na choroby, zbyt gwałtowny, nieprawidłowy wzrost – a co za tym idzie możliwą deformację pancerza w wyniku której mogą zostać uszkodzone – zgniecione – narządy wewnętrzne żółwia. Niezmiernie ważną rolę w życiu małego osobnika odgrywa miejsce w którym przebywa – jego terrarium. W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw o jakich musimy pamiętać, kiedy decydujemy sie na kupno małego żółwika lądowego. Jak zorganizować pierwsze terrarium, aby znalazło się w nim wszystko co potrzebne żółwiowi? Jak dbać o żółwia aby wzrastał zdrowo? Jak uniknąć zakupu zbędnych, często szkodliwych dla żółwia przedmiotów do terrarium?Postaram się odpowiedzieć na te pytania, krótko, zwięźle i rzeczowo, aby nowi, nabywający dopiero wiedzę o tych wspaniałych gadach właściciele żółwi, mogli uniknąć niepotrzebnych błędów. Ważne jest, aby w łatwy i możliwie nieobciążający finansowo sposób, nowi opiekunowie żółwi potrafili stworzyć swoim małym, długowiecznym podopiecznym odpowiednie warunki, zapewniając im tym samym zdrowie i prawidłowy rozwój. Należy pamiętać o tym, że to co zostanie zaproponowane w tym miejscu to jedynie minimum, odpowiedni i wystarczający moim zdaniem start dla żółwia. Obok moich propozycji istnieje wiele ciekawych, równie dobrych rozwiązań na urządzenie odpowiedniego, funkcjonalnego i estetycznego żółwiowego lokum. Ja jedynie podam kilka propozycji optymalnych rozwiązań dla potrzeb żółwi. Do budowy terrarium można użyć droższych materiałów, co może wpłynąć wyłącznie na estetykę i zadowolenie posiadacza żółwia. Należy pamiętać: im większe terrarium, tym lepiej dla żółwia. Takie pierwsze terrarium będzie odpowiednie na około 1,5 – 2 lata dla żółwika do około 6 cm długości pancerza, po tym czasie konieczne będzie zastąpienie go nowym, sporo większym lokum.

Pierwsze terrarium:


terrarium greckich

Co będzie niezbędne:

 

      1. Terrarium – przykłady:

 

      • akwarium minimum 70 l. – bez pokrywy !!
      • pojemnik plastikowy o wymiarach min: 60/30 (roczny osobnik potrzebuje juz większego lokum)

      • terrarium zewnętrzne małych greckich
      • terrarium typu „szuflada”z płyty meblowej, lub płyty OSB

        Jesienne terrarium
      • klatka dla świnki morskiej/królika
        Idealnie sprawdza sie jako terrarium, jak równiez jako bezpieczny letni wybieg dla młodych osobników. W przeciwieństwie do pojemników plastikowych czy szklanych, takie terrarium – wybieg świetnie sprawdzi się nawet w czasie upałów, nie można jednak zapomnieć o częściowym zadaszeniu takiego terrarium.


        Żółw grecki (Testudo hermanni b.)
      • a nawet: duża, stara szuflada o wymiarach zbliżonych do w/wymienionych.

 

      2. Podłoże -przykłady:

 

      • darń – kawałek ziemi porośnięta trawą, chwastami typu: mlecze, babki, koniczyna.
      • darń jako część podłoża połączona z kostką bukową na drugiej części podłoża (dostępna w sklepach zoologicznych)
      • drobna kora (dostępna w sklepach zoologicznych oraz ogrodniczych)

 

      3. Źródło ciepła :

 

      • lampka (np. typu „klips”) z żarówką lustrzanką o mocy 25W, 40W, lub 60W- w
        zależności od wysokości terrarium, lub inna lampka, którą można postawić obok terrarium tak, aby żarówka znajdowała się w odpowiedniej wysokości nad podłożem terrarium (wysokość uzależniona id mocy żarówki).

 

      4. Źródło UVB (słońce lub sztuczne słońce: 8.0, lub 10.0 zależnie od formy i producenta):

 

      • jarzeniówka kompaktowa UVB 10.0 – wkręcana jak zwykła żarówka, można ja zamontować w lampce typu „klips” na brzegu terrarium.
      • świetlówka UVB 8.0
      • słońce! – latem, to niezastąpione źródło UVB, rezygnujemy wtedy ze sztucznych źródeł UVB

 

      5. Kryjówka :

 

      • gotowe domki dostępne w sklepach z artykułami dla zwierząt
      • doniczka ceramiczna
      • kawałki kory, konary, kawałek deseczki zamocowany jako daszek w rogu terrarium, wszystko co można zaadaptować na kryjówkę

 

      6. Pojemnik na wodę / płytki basenik

Co się przyda:

Sianko, suche liście, duży kamień, korzenie, konary

Co się nie przyda, lub wręcz może być bardzo szkodliwe dla zdrowia żółwia:

1. Mata grzewcza i kamienie, skałki grzewcze – chętnie dodawana przez nieskalanych wiedzą o potrzebach żółwi sprzedawców w sklepach z artykułami dla zwierząt. Mata, która grzeje terrarium od spodu, jest cennym nabytkiem dla posiadaczy różnych zwierząt, lecz z pewnością nie dla żółwi. Ogrzewa od spodu, przegrzewając żółwie, ale przede wszystkim wysusza podłoże i powietrze w terrarium. Może to prowadzić do nieprawidłowego wzrostu żółwi, ponieważ odpowiednia wilgotność podłoża jest im niezbędna, ale także może być przyczyną schorzeń dróg oddechowych – podłoże staje się suche, pyliste, drobinki pyłu przedostają się do dróg oddechowych żółwia.

2. Piasek w terrarium – kolejna bardzo zła propozycja podłoża. Sypki piasek jest całkowicie nienaturalnym podłożem dla żółwi. Kiedy wraz z pokarmem, piasek przedostanie się do przewodu pokarmowego żółwia, może dojść do zaczopowania jelit, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia gada. Ponadto piasek jest suchy, a jak wiadomo, podłoże w terrarium powinno być lekko wilgotne. Piasek znacznie utrudnia poruszanie się żółwiowi, co stanowi zagrożenie dla kondycji jego stawów.

3. Gotowe, wieloskładnikowe produkty w pojemnikach – nie będę tu poruszać zagadnień związanych z odpowiednią dietą, jednak może się zdarzyć, iż w trakcie zakupów wyposażenia do terrarium żółwia, sprzedawcy w sklepach zachęcą do kupna gotowej karmy dla żółwi lądowych. Taki pokarm jest całkowicie nieodpowiedni, zawiera całą masę składników, z których większość nie nadaje sie dla żółwi, a wielu zwyczajnie nie da sie zidentyfikować.

Terrarium na początek – propozycja:


terrarium maluchów 1

Pierwszym, moim zdaniem bardzo dobrze sprawdzającym sie terrarium może stać się plastikowy pojemnik o wymiarach minimum 60/ 30/ 25 – 30 (długość/szerokość/wysokość). Takie pojemniki można za niewielką kwotę kupić niemal wszędzie. Ważne jest, aby pojemnik był przezroczysty – więcej światła dla zółwików, oraz dla tych, którzy w swoich mieszkaniach/domach mają silne przeciągi, aby posiadał pokrywę. Zdecydowanie niższa temperatura w nocy niż za dnia (np. w domach, czy oszczędnie ogrzewanych mieszkaniach) jest wręcz wskazana dla żółwi, ponieważ dobowe różnice temperatur są niezwykle korzystne dla ich rozwoju i prawidłowego wzrastania. Reasumując, jeśli nie ma w domu przeciągów, a jedynie istnieje dobowa różnica temperatur, (częściowo wykorzystana) pokrywa pojemnika sie nie przyda. Co jest istotne w terrarium u małych żółwików: podłoże w terrarium, źródło ciepła, źródło UVB, dostęp do wody, kryjówka. Zacznę od początku:

Podłoże – najlepszym, najtańszym i najzdrowszym dla żółwi podłożem jest darń. Może to być kawałek trawnika z rosnącym w nim mleczem, mniszkiem, czy babką. Można wypatrzeć odpowiedni kawałek darni. Ważne jest, aby było on dość gruby, moim zdaniem około 10 cm (sama warstwa ziemi, nie wliczając w to rosnących w niej i ponad nią roślin :)) Chodzi też o to, aby uniknąć przesuszenia ale także przelania darni w trakcie jej podlewania . Należy pamiętać, aby darń pochodziła z możliwie czystych miejsc, z dala od ulic, osiedlowych trawników nawiedzanych przez psy. Jeśli zobaczymy w terrarium mrówki, dżdżownice, małe robaczki, nie jest to powodem do niepokoju. Mogą one żyć w terrarium, przynosząc jedynie pozytywne skutki swojego istnienia :) Nie są zagrożeniem dla żółwia. Innym pomysłem jest połączenie darni z np. Kostka bukową. Na części terrarium darń a reszta zasypana kostką. Można zastosować też korę, ale kora pleśnieje od spodu a górna jej warstwa z czasem staje się pyląca. Ma to negatywny wpływ na drogi oddechowe żółwików, które oddychają powietrzem bardzo blisko podłoża.

Źródło ciepła – ważną sprawą jest odpowiedni wybór lampki. Prostym, tanim i wspaniale zdającym egzamin sposobem jest zamocowanie na brzegu terrarium lampki typu „klips”. W takim małym terrarium potrzebna jest maksymalnie 40 W żarówka lustrzanka, chyba że terrarium jest wyjątkowo wysokie, wtedy potrzebna będzie żarówka o większej mocy. Jesienią i zimą, jeśli żółwiki nie są zimowane (np. świeżo zakupione, nie mamy pewności co do ich zdrowia) odpowiednia będzie żarówka o mocy 25 W. Niezależnie od zimowania, ważne jest obniżenie temperatury w okresie jesienno – zimowym. Źródła ciepła nie instalujemy centralnie, aby żółwik miał możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie temperatury. Optymalnie lampkę zawiesza się w miejscu jak najbardziej oddalonym od kryjówki w której żółw śpi.
Obok źródła ciepła instalujemy źródło promieni UVB, a więc albo jarzeniówkę kompaktową wkręconą np. w drugą lampkę typu „klips”, albo świetlówkę.

Kryjówkę umieszczamy jak najdalej od źródła ciepła, światła. To miejsce gdzie żółw śpi, dlatego właśnie tam powinna być najniższa temperatura. Trzeba pamiętać, aby podłoże i powietrze w kryjówce nie było całkowicie suche. Ważne jest zraszanie podłoża, a jeśli chodzi o powietrze to moim zdaniem świetnie sprawdza się zakopana w znacznej części, przewrócona na bok, ceramiczna doniczka. Polana wodą doniczka, wchłania ją jak gąbka, działając w ciągu nocy jak nawilżacz powietrza :) Ponadto, taka kryjówka nie jest śliska, a małe żółwiki uwielbiają wspinaczki. Ważne, aby zakopać ją jak najgłębiej, żółwiki uwielbiają się zagrzebywać w podłożu. Można użyć do tego celu połowy doniczki, wtedy wystarczy postawić ją w odpowiednim miejscu.

Pojemnik na wodę umieszczamy niedaleko źródła ciepła, jednak nie pod lampką, ponieważ zbyt podgrzana woda szybko wyparuje. Ważne jest aby nie był on głęboki, ani śliski. W sklepach zoologicznych jest na ogół ogromny wybór misek, baseników, jednak dla małych żółwików odpowiedni będzie płytki basenik, który warto umieścić, wcisnąć tak, aby jego brzegi nieznacznie wystawały ponad poziom podłoża. Mały żółwik ma ograniczone możliwości wspinaczkowe, ponadto jeśli w wyniku koniecznej w celu dostania się do wody wspinaczki przewróci się na grzbiet, może się z niej nie wydostać. Na początek, zanim uda się zakupić odpowiedni basenik, odpowiednim pojemnikiem na wodę będzie przykrywka od słoika.

Kamień jest dość istotnym, choć nie niezbędnym elementem w terrarium. Umieszcza się go w podłożu tak, aby nie wystawał ponad podłoże, najlepiej pod źródłem ciepła. Kamień nagrzewa się i żółwiki chętnie wygrzewają się na nim. Ponadto, żółwie chodząc po kamieniu ścierają pazurki, dzięki czemu nie rosną one nadmiernie, co jest niezwykle ważne. Żółw ze zbyt długimi pazurami ma problemy z prawidłowym chodzeniem, co ma ogromny wpływ na jego stawy. Suche liście lub sianko są odpowiednim elementem kryjówki. Jeśli kryjówką jest daszek, lub konar, korzeń, pod którym żółw zasypia, sianko będzie odpowiednie. Jeśli natomiast kryjówka jest doniczką, czy też gotowym zabudowanym z boków i od góry domkiem, bardziej właściwe wydają mi się suche liście, odporne na pleśnienie. Siano łatwiej pleśnieje i gromadzi wszelki pył i kurz, dlatego też jeśli decydujemy się na nie, trzeba pamiętać o częstym wymienianiu go na świeże.


żółwie

 


żółwie

Mity informacje na temat żółwi:

1. Żółwie są idealnymi zwierzętami dla alergików. Nieprawda! Odpowiednie warunki dla żółwia są bardzo niekorzystne dla kondycji zdrowotnej alergików. Nie unikniemy w pewnych miejscach (choćby w okolicach pojemnika na wodę) pleśni. Z pewnością nie unikniemy tez kurzu. Jeśli początkowo alergik czy astmatyk nie ma uczulenia na kurz czy pleśń, może uczulić się na tnie z czasem, jak również reagować silniej na inne alergeny, ponieważ układ immunologiczny człowieka znajdzie się w stanie chronicznej walki z potencjalnym zagrożeniem, co bardzo osłabia organizm.

2. Żółwie nie potrzebują dużo miejsca, ponieważ są powolne i mało ruchliwe. Nieprawda! Żółwie uwielbiają wędrować i poruszają się niezwykle szybko. Są bardzo sprawne i wspaniale wspinają się na wszelkie przeszkody! Lubią podkopywać się w podłożu. Im większe terrarium z grubą warstwą podłoża i urozmaiceniem terenu (konary, korzenie, kamienie, etc.) tym żółw będzie czuł sie lepiej.

3. Żółwie są samotnikami. Nieprawda! Żółwie – szczególnie młode osobniki czuja się najlepiej w towarzystwie kolegów zbliżonych wiekiem, tego samego gatunku. Żółwie trzymane w grupkach, lub przynajmniej w parach świetnie się rozwijają, stymulują się wzajemnie, są aktywniejsze i wyraźnie szczęśliwsze.


Oliwka

Jak widać, terrarium dla żółwi lądowych nie musi być drogie. Im bliżej natury tym lepiej. Myślę, że z biegiem czasu i w miarę nabywania doświadczenia, każdy posiadacz żółwia doceni korzyści płynące z umieszczenia swojego podopiecznego w warunkach, które są jak najbardziej naturalne, przez co staja się one zbliżone do tych, jakie panują w naturalnym środowisku żółwia.

Ania A.

Liczba wyświetleń: 19680

Jedno przemyślenie na temat Pierwsze terrarium dla małych żółwi lądowych

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu